Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


23:05
On-line přenos iDNES.cz z událostí kolem smrti Muammara Kaddáfího končí. Děkujeme, že jste s námi sledovali dopadení svrženého libyjského diktátora. Další informace najdete v aktuálních článcích.
22:51
Tělo Kaddáfího syna Mutasima leží v soukromém domě v Misurátě a kolemjdoucí si ho fotí na své mobilní telefony. Viděli ho i reportéři agentury Reuters. "Mutasimovy ostatky leží na podlaze a jsou zakryty plastovými pytli. Do půl těla je nahý a na krku a hrudi jsou vidět zranění," popisoval reportér.
22:39
"Pokud velitelé sil NATO potvrdí, že již není důvod k pokračování v operacích, může se NATO stáhnout z Libye do jednoho či dvou dnů po rozhodnutí," řekl AP diplomata, který si přál zůstat v anonymitě. Velvyslanec České republiky při NATO Martin Povejšil si ale myslí, že to bude trvat déle. "Klíčové je ovládnutí Libye přechodnou vládou," tvrdí.
22:22
Premiér Libye Mahmúd Jibril oznámil, že Kaddáfí zemřel na střelnou ránu do hlavy, ke které přišel v přestřelce mezi jeho stoupenci a povstalci. "Kaddáfího jsme pak vytáhli z odpadní roury. Neklad žádný odpor. Jakmile jsme se rozjeli, postřelili ho do pravé ruky. Když ho nakládali do auta neměl žádné jiné zranění. Pak ale došlo k přestřelce, kde ho kulka zasáhla do hlavy. Soudní lékař nemůže určit, jestli ho zabili revolucionáři nebo vlastní vojáci," četl ze soudní zprávy premiér.
22:14
Asi šest mužů ve vojenských maskáčích křičeli "Allahu Akbar" (Bůh je největší), jeden z nich pak zvedl Kaddáfího hlavu do záběru kamery. Bývalý libyjský vůdce měl ve tváři rány, ale nikde nebylo vidět stopy krve, narozdíl od jiných snímků pořízených bezprostředně po jeho zadržení. Záznam pochází z nějakého domu, není natočen venku. Kde přesně byl pořízen, ale není jasné.
22:06
Libyjská státní televize zveřejnila video, na kterém vojáci pózují s mrtvým tělem Muammara Kaddáfího, uvedla agentura Reuters.
22:02
Libyjský premiér uvedl, že Kaddáfí zemřel jen několik minut před tím, než se dostal do nemocnice. "Když ho povstalci naložili do auta, byl živý," prohlásil.
21:58

"Vau!" vyřkla nahlas americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, když si na mobilu přečetla zprávu o dopadení Kaddáfího. Nefalšovaný údiv zachytily zapnuté kamery.

  • Překvapená Clintonová se konsternovaně dívá na mobilní telefon

    Překvapená Clintonová se konsternovaně dívá na mobilní telefon / Autor: YouTube.com

21:50
Muammar Kaddáfí nebyl podle libyjské národní rady zabit úmyslně. "Žádný rozkaz k jeho zastřelení nepadl. Kaddáfí zemřel v přestřelce mezi jeho stoupenci a povstalci," hájí se rada.
21:45
Egyptská vláda doufá, že Kaddáfího smrt otevře novou kapitolu v historii obou zemí. Káhira podle agentury AFP oznámila, že je připravená podpořit libyjský lid v rekonstrukci jejich země.
21:38
Libyjská národní rada oznámila, že v sobotu prohlásí Libyi za osvobozenou.
21:28
Podle al-Arabíji chce Přechodná národní rada spálit Kaddáfího tělo na tajném místě.
21:23

Vatikán dnes uznal povstaleckou vládu za legitimního zástupce Libye. Vatikánský státní sekretář, tedy fakticky předseda vlády, kardinál Tarcisio Bertone vyslovil naději, že v Libyi nastane mír a demokracie.

  • Když povstalci naložili postřeleného Kaddáfího na auto, drželi mu u hlavy

    Když povstalci naložili postřeleného Kaddáfího na auto, drželi mu u hlavy pistoli. / Autor: Reuters

21:14
Libanonský premiér Saad Harírí označil Kaddáfího smrt za "nevyhnutelný konec všech tyranů". Syrská exilová opozice prohlásila, že teď přišla řada na syrského prezident Bašára Asada. Podle polského ministerstva zahraničí je Kaddáfího smrt výstrahou pro ostatní diktátory ve světě.
20:54
Barack Obama výslovně nepotvrdil Kaddáfího smrt a řekl pouze, že o ní informovala libyjská přechodná povstalecká vláda. Obamova obezřetnost je podle komentátorů na místě, neboť z Libye během několikaměsíčních bojů už několikrát přišly chybné zprávy o úmrtích představitelů Kaddáfího režimu. Šéf Bílého domu nicméně naprosto jasně uvedl, že dnešní den znamená konec režimu libyjského vůdce, jenž své zemi vládl 42 let a má na svědomí mnoho lidských životů.
20:48
NATO ukončí svou misi v Libyi ve spolupráci s OSN a Přechodnou národní radou Libye. Severoatlantická aliance vyzvala Libyjce, aby upozadili veškeré rozdíly a společně se snažili vytvořit zářivější budoucnost. Informovala o tom agentura Reuters.
20:37

Podle korespondenta televize Al-Arabíja je Kaddáfího syn Sajf Islám mrtev. Libyjští povstalci ale tvrdí, že byl zadržen a se zraněními hospitalizován. Informace o jeho stavu se značně rozcházejí.

  • Obama ve svém vyjádření ke Kaddáfího smrti uvedl, že Libyi čeká dlouhá a těžká

    Obama ve svém vyjádření ke Kaddáfího smrti uvedl, že Libyi čeká dlouhá a těžká cesta k demokracii. / Autor: Reuters

20:21
Podle amerického prezidenta Baracka Obamy smrt libyjského vůdce Muammara Kaddáfího pro Libyi znamená konec dlouhého a bolestivého období. Obama v dnešním projevu před Bílým domem řekl, že Libyi nyní čeká nesnadná cesta k demokracii. (více ohlasů na Kaddáfího smrt čtěte zde)
20:03
Libyjská televize ukázala i snímek Kaddáfího zesnulého syna Mutasima. Jeho tělo leželo na lůžku v nemocnici.
19:54
Zpráva o smrti Muammara Kaddáfího zachytila americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou v Kábulu, kde zrovna dávala rozhovor televizním stanicím. Štáby nechaly kamery běžet i když k ní přiběhl asistentka Huma Abedinová a ukázala jí BlackBerry se zprávou o smrti libyjského vůdce. Wow, zareagovala ministryně.