Sociolog Jan Herzmann

Sociolog Jan Herzmann | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Rath „zkazí“ ČSSD volby jen ve středu Čech, míní sociolog Herzmann

  • 507
Průzkumy se v posledních dnech předháněly v tom, jak aféra bývalého hejtmana Davida Ratha zamává preferencemi stran. Zamávala, ale do skutečných voleb zřejmě výrazně nepromluví. Výrazné ovlivnění výsledku lze čekat jen ve Středočeském kraji, řekl iDNES.cz sociolog a šéf agentury Factum Invenio Jan Herzmann.

Nejde než začít otázkou, zda voliči do krajských voleb letos na podzim zapomenou na aféru bývalého hejtmana Davida Ratha.
Téměř jistě nikoliv.

Průzkumy před a po aféře

  • Rathova aféra propukla 15. května.
  • Průzkum společnosti Factum Invenio, konaný 17.-27. května, přisoudil ČSSD 26,2 % hlasů ve volebním modelu. O měsíc dříve strana získala 27,3 %, rozdíl je tedy jen malý.
  • Agentura SANEP po aféře přisuzuje ČSSD 22,3 % a před ní 26,9 %. Průzkum se konal 17.-20. května, tedy krátce po propuknutí aféry, což nahrálo tomu, že váhaví a přelétaví voliči "hlasovali" proti ČSSD.
  • Aféra propukla uprostřed průzkumu agentury STEM. Před jejím začátkem vykazovala ČSSD zisk 28 % voličů, ke konci průzkumu už jen 21 %. I tento průzkum ovšem hovoří o bezprostřední reakci.

A projeví se to ve volbách?
To je velká otázka. Záleží to na tom, jak se dál bude případ vyvíjet, zda bude pokračovat ono trestní stíhání, zda bude David Rath postaven před soud a pokud ano, jestli bude odsouzen nebo osvobozen. Každá varianta může mít jiné dopady. Pokud bude kauza pokračovat a bude postaven před soud, pravděpodobně to sociální demokracii ve Středočeském kraji poškodí.

Na svém blogu píšete, že je pravděpodobné, že událost jen málo ovlivní chování voličů v jiných krajích. Skutečně se nemůže voličská nepřízeň ze středních Čech "rozlít"?
Domnívám se, že velký vliv v ostatních krajích ta aféra mít nebude. Myslím, že to lidé budou vnímat opravdu jako selhání jednotlivce nebo skupiny v tom kraji, bez podstatného přesahu jinam. Ale nemůžu tvrdit, že ten přesah bude nulový.

Lze charakterizovat voliče, kteří se účastní krajských voleb, kde bývá účast oproti sněmovním výrazně nižší? Jsou třeba odrazem celostátního průzkumu v menším? Nebo to je "skalní jádro" příznivců?
Zdá se mi, že poslední krajské volby zvrátily teorii, že v těchto volbách jde skutečně o regionální problémy. V roce 2008 se volby do slova a do písmene staly referendem o třicetikorunovém poplatku ve zdravotnictví. Z toho důvodu byla struktura voličů jiná, hodně podobná té, která se účastní parlamentních voleb. To je velký rozdíl, dříve se zúčastňovali lidé, kteří se hodně zajímají o dění v regionu.

A byl to ojedinělý "výstřelek, nebo začátek nového trendu?
Myslím, že to byl začátek doslova nové epochy. I teď bude s největší pravděpodobností ČSSD usilovat o to, aby se hlasovalo o celostátních tématech, hlavně o reformách. Aby volby byly do jisté míry referendem o důvěře vládě. Pokud se jednou něco takového odstartuje, lze čekat, že příště použije budoucí, pravděpodobně pravicová opozice, stejný přístup, aby "vytrestala" vládnoucí levici.

Řekl bych, že jsme opravdu v epoše, kdy nebudou krajské volby neseny krajskými, ale celospolečenskými tématy. Komunální volby se tomu trendu zatím vyhýbají, ale těžko říci, jak to bude za dva roky.

Jak velký potenciál na odlákání voličů od sociálních demokratů mají dvě menší levicové strany, SPOZ a Národní socialisté? První ve vašem průzkumu získala 4,8 %, druhá 2,9 % hlasů. Zvětšila jejich potenciál Rathova aféra?
Připomněl bych, že dopad té kauzy bude hlavně ve Středočeském kraji a přesah jinam bude jen malý. Z toho plyne, že obecně nemohou levicově orientované strany konkurující ČSSD velký zisk očekávat, musí samy nabídnout nějaká pozitiva. Určitý skrytý potenciál tam je: jak Miloš Zeman, tak Jiří Paroubek mají po celou dobu politické angažovanosti své příznivce, kteří je chtějí podporovat, když to trochu přeženu, téměř v jakékoliv formaci.

ČSSD nicméně nežije jen problémem s jejím bývalým hejtmanem Davidem Rathem. Ztratí zřejmě Miladu Emmerovou, která chce kandidovat za zemanovce. Do jaké míry jsou krajské volby o osobnostech lídrů?
Nedá se to jednoznačně kvantifikovat. Určitý vliv osobnost má, ale záležitost Milady Emmerové zatím neumím "přečíst". Její případ je neuvěřitelná singularita, snažil jsem se hledat nějaké podobné v zahraničí, ale zatím jsem nenašel.

A dalším probléme je podezření z podivně drahé investice, kterému čelí i jihomoravský hejtman Michal Hašek...
Kdyby se ukázalo, že je to byť jen příbuzné k buštěhradskému zámku pana Ratha, tak by najednou neměla ČSSD problém v jednom kraji, ale už ve dvou. A bylo by to spojené se dvěma významnými protagonisty. Pak by se to mohlo z regionální záležitosti změnit na krajskou, zatím je to ovšem čistá spekulace.

Vraťme se ještě k Davidu Rathovi. Může na rozhodování voličů mít citelný vliv další běh aféry, nebo to zatčení byl "šrapnel", který je už za námi a další vývoj už v uvažování voličů nebude mít zásadní roli? Třeba kdyby před volbami začal soud s ním?
To, co se odehraje v posledních dvou týdnech před volbami, bude samozřejmě významným připomenutím. Víme, a potvrzuje to řada agentur, že pětina až čtvrtina voličů se rozhoduje na poslední chvíli, v posledním týdnu či dnu. Že by to mělo dramatický dopad, si ale nemyslím.

Za jakých okolností by ten dramatický dopad mohl nastat?
Kdyby se případ vydal nečekanou cestou. Například zastavení trestního řízení by veřejnost asi vnímala jako zametení kauzy pod koberec. Kdyby závěr zněl, že chování Davida Ratha bylo z právního hlediska v pořádku, veřejnost by tomu zřejmě nevěřila, byl by to nový "šrapnel". Významně změnit vnímání kauzy by také mohlo objevení, že je v ní zapojený nějaký další významný politik mimo Středočeský kraj.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video