Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Putin věří ve zlepšení vztahů s USA, Němci jsou po zvolení Trumpa v šoku

  8:29aktualizováno  13:18
Ke zvolení prezidentem USA pogratulovala Donaldu Trumpovi spousta politiků. Ruský prezident Vladimir Putin v blahopřejném telegramu vyjádřil naději ve spolupráci s cílem vyvést rusko-americké vztahy z krizové situace. Německá kancléřka Angela Merkelová nabízí Trumpovi spolupráci, jiní němečtí politici pak hovoří o „černém dni“.

Trumpovi voliči slaví v Pensylvánii (9. listopadu 2016) | foto: AP

O reakci Vladimira Putina podle ruských médií informovala tisková služba Kremlu.

Putin „doufá ve spolupráci zaměřenou na vyvedení rusko-amerických vztahů z krize a také na řešení aktuálních mezinárodních problémů a na hledání účinných odpovědí na výzvy globální bezpečnosti,“ citovala agentura TASS ze sdělení tiskové služby Kremlu.

Vladimir Putin

Vladimir Putin

Ruský prezident podle agentury v telegramu rovněž vyjádřil přesvědčení, že „rozvíjení konstruktivního dialogu mezi Moskvou a Washingtonem, založeného na principech rovnoprávnosti, vzájemné úcty a reálného respektování stanovisek druhé strany, odpovídá zájmům lidu našich zemí i celého mezinárodního společenství“.

Při středečním setkání s novými velvyslanci pak Putin řekl: „Slyšeli jsme prohlášení amerického prezidentského kandidáta v předvolební kampani o obnovení vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy. Není to snadná cesta, ale jsme připraveni ze své strany udělat vše k vrácení rusko-amerických vztahů na stabilní cestu rozvoje. Bude to dobré pro ruský i americký lid a bude to mít pozitivní dopad na ovzduší celosvětových záležitostí.“

Tusk pozve Trumpa na summit EU-USA

Evropská unie pozve nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa na společný summit EU-USA při nejbližší možné příležitosti. Ve společném dopise, kterým mu poblahopřáli k úspěchu ve volbách, to napsali předsedové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker. Prohlubování transatlantických vztahů je podle nich nyní důležitější než kdy dříve.

Jen těsná spolupráce EU a Spojených států může podle Tuska s Junckerem zajistit zvládnutí výzev, jako jsou Islámský stát, hrozby ukrajinské suverenitě a územní celistvosti, klimatické změny nebo migrace.

"Musíme upevnit mosty, které jsme přes Atlantik budovali," napsali představitelé EU Trumpovi.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v souvislosti s výsledkem amerických prezidentských voleb uvedl, že by bylo hloupé očekávat vyřešení problémů ve dvoustranných vztazích „během noci“. Moskva podle něj doufá v dialog s Washingtonem

Jako jeden z prvních zahraničních politiků gratuloval Trumpovi maďarský premiér Viktor Orbán. Podle jeho vyjádření na Facebooku jde o „skvělou zprávu“.

„Jaké skvělé novinky. Demokracie ještě žije,“ napsal předseda maďarské vlády na své oficiální facebookové stránce. Orbán jako jeden z mála vedoucích politiků Evropské unie vyjádřil Trumpovi v boji o Bílý dům podporu.

Slovenský prezident Andrej Kiska pokládá za důležité, aby Spojené státy po zvolení Donalda Trumpa prezidentem zůstaly partnerem a spojencem Slovenska i Evropské unie. ČTK o tom dnes informoval poradce slovenské hlavy státu Roman Krpelan.

„Spojené státy jsou důležitým partnerem a spojencem Slovenska i Evropské unie a pokládám za důležité, že to tak zůstane i budoucnu,“ uvedl Kiska. Zároveň blahopřál Trumpovi k vítězství v prezidentských volbách.

Trumpovi blahopřál i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Uvedl, že silná aliance je dobrá pro Spojené státy i pro Evropu.

Podle francouzského prezidenta Francoise Hollandea vítězství Donalda Trumpa zahajuje období nejistoty a ukazuje, že Francie musí být silnější a Evropa jednotná. Francie bude při jednáních se Spojenými státy o mezinárodních otázkách „obezřetná a upřímná,“ řekl.. Své prohlášení předem konzultoval telefonicky s kancléřkou Angelou Merkelovou, poznamenala podle agentury Reuters jeho kancelář.

V srpnu Hollande přitom odsoudil „výstřednosti“ amerického miliardáře, z nichž se podle něj člověku „dělá špatně“.

Trumpovi k vítězství v prezidentských volbách pogratulovala také například vůdkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. „Gratulujeme novému prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi a americkému lidu!“ napsala na svém Twitteru.

09.listopadu 2016 v 07:20, příspěvek archivován: 09.listopadu 2016 v 08:27

Félicitations au nouveau président des Etats-Unis Donald Trump et au peuple américain, libre ! MLP

K blahopřání se připojili i další západní pravicově populističtí politici jako bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage nebo předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders.

„Američani si vzali svou zemi zpět,“ reagoval na americké prezidentské volby Wilders.

„Zdá se, že rok 2016 bude rokem dvou velkých politických revolucí,“ uvedl Farage, který byl před červnovým referendem jedním z hlavních příznivců odchodu Británie z Evropské unie.

09.listopadu 2016 v 05:21, příspěvek archivován: 09.listopadu 2016 v 08:29

VIDEO: Looks like 2016 is going to be the year of two big political revolutions @realDonaldTrump. Would be bigger than Brexit! https://t.co/jqANN6UU49

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Looks like 2016 is going to be the year of two big political revolutions @realDonaldTrump. Would be bigger than Brexit! https://t.co/jqANN6UU49

Merkelová Trumpovi nabízí spolupráci

O obrovském šoku, černém dni nejen pro Spojené státy nebo posílení populistů hovoří v reakci na Trumpovo vítězství němečtí politici. Vítězství republikánského kandidáta si ve spolkové republice dokázal představit málokdo.

Kancléřka Angela Merkelová příštímu americkému prezidentovi nabídla úzkou spolupráci. Mimo Evropskou unii nemá Německo se žádnou zemí tak hluboký vztah jako se Spojenými státy, uvedla na tiskové konferenci v Berlíně. Spojenectví s USA je podle ní základem německé zahraniční politiky.

Angela Merkelová

Angela Merkelová

„Německo a Ameriku spojují hodnoty demokracie, svobody, respektu k právu a důstojnosti člověka bez ohledu na jeho původ, barvu pleti, náboženství, pohlaví, sexuální orientaci nebo politické přesvědčení. Na základě těchto hodnot nabízím příštímu prezidentovi Spojených států amerických Donaldu Trumpovi úzkou spolupráci,“ uvedla německá kancléřka.

Merkelová, která podle svých slov výsledek hlasování sledovala s napětím, Trumpovi také pogratulovala k vítězství. Volební kampaň byla poznamenaná někdy těžko snesitelnou konfrontací, podotkla ale zároveň.

Jako první z německých členů vlády se k americkému hlasování těsně před oznámení Trumpova vítězství vyjádřila ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která hovořila o velkém šoku.

S Trumpovou administrativou se podle ní bude Německo snažit brzy navázat kontakty. Očekává také vzájemné diskuze o fungování Severoatlantické aliance, řekla veřejnoprávní televizi ARD.

O šoku hovoří také šéf poslanců strany Levice Dietmar Bartsch. „Černý den nejen pro Spojené státy,“ napsal na Twitteru s tím, že Trump vyhrál duel ve vrhání špíny. Předseda Zelených Cem Özdemir vnímá výsledek hlasování jako vodu na mlýn populistům.

„Donald Trump bude prezidentem USA. Bůh chraň Ameriku! Přicházejí divoké časy. Musíme zachovat chladnou hlavu,“ napsal v reakci na výsledek amerických voleb na twitteru předseda poslaneckého klubu vládní sociální demokracie Thomas Oppermann.

„Uvědomili jsme si, že nemáme ponětí, co bude americký prezident dělat v případě, že hlas zlosti vstoupí do kanceláře a hlas hněvu se stane nejmocnějším mužem na světě,“ řekl Norbert Roettgen, člen Křesťanskodemokratické unie (CDU) a vedoucí zahraničních věcí výboru německého parlamentu. „Geopoliticky jsme ve velmi nejisté situaci,“ dodal.

Jižní Korea věří, že nový prezident bude dál tlačit na KLDR

Jižní Korea vyjádřila naději, že republikán Donald Trump ve funkci prezidenta zachová stávající americkou politiku vůči KLDR a bude dál vyvíjet tlak na Severní Koreu kvůli jejím jaderným a raketovým testům. Jihokorejská vládní strana nicméně vyslovila obavy, že by Trump mohl předložit Severní Koreji nějaký nepředvídatelný návrh týkající se jejího jaderného programu, napsala agentura Reuters.

Prezidentské volby v USA

„Trump již dříve prohlásil, že největší problém, kterému svět čelí, je jaderná hrozba. Členové jeho bezpečnostního týmu zastávají názor, že je nutné vyvíjet silný tlak na Severní Koreu,“ řekl jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-se.

Podle jihokorejského ministra obrany Han Min-kua by ale Trump mohl žádat větší finanční podíl Soulu na americké vojenské přítomnosti v Jižní Koreji.

Ministr obrany nicméně uvedl, že slíbené rozmísťování protiraketového štítu THAAD na jihokorejském území bude i po zvolení Trumpa postupovat podle dosavadních plánů.

Těším se na bezkonfliktní spolupráci, řekl čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching a prohlásil, že „netrpělivě“ čeká na to, až s ním bude moci spolupracovat. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Trump v minulosti o Číně prohlašoval, že je jedním z největších protivníků USA, zejména, pokud jde o hospodářskou politiku. Trump tvrdil, že Čína bere Američanům práci, a sliboval nastolit vůči Pekingu zpřísněný obchodní režim vycházející z toho, že Čína bude oficiálně označena za zemi, která „manipuluje s domácí měnou“. Hovořil také o možném uvalení vysokých cel na dovoz z Číny.

„Přikládám čínsko-americkým vztahům velký význam a těším se, že budeme společně usilovat o to, abychom zachovali principy bezkonfliktní spolupráce, která je založena na vzájemné důvěře a oboustranných výhodách,“ řekl Si telefonicky Trumpovi.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang již předtím prohlásil, že Peking bude spolupracovat s novým americkým prezidentem, aby byl zajištěn stabilní a spolehlivý rozvoj bilaterálních vztahů. Věří prý, že obě země dokážou vyřešit své obchodní spory.

Americké prezidentské volby 2016

Trump nemůže zvrátit dohodu o jaderném programu, zní z Íránu

Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že nově zvolený americký prezident Donald Trump nemůže zvrátit dohodu o íránském jaderném programu, kterou loni uzavřel Teherán se světovými velmocemi. Smlouva předpokládá postupné rušení protiíránských sankcí, jestliže Teherán splní podmínky.

Trump v minulosti označil jadernou smlouvu s Íránem, kterou loni v červenci uzavřelo šest velmocí (včetně USA), za „příšernou“. Trump v kampani slíbil pracovat na zlepšení dohody, aby udržel na uzdě íránský program jaderných zbraní.

„Dohoda o íránském jaderném programu nebyla uzavřena pouze s jednou zemí či jednou vládou, ale byla stvrzena rezolucí Rady bezpečnosti OSN a nemůže být změněna rozhodnutím jedné vlády,“ řekl dnes íránský prezident.

Rozvíjející se hospodářské vztahy Íránu s dalšími zeměmi světa jsou nezvratné, dodal Rúhání podle agentury Reuters.

Specificky reagovala na zvolení Donalda Trumpa ruská televize:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Zeman v Soči jednal s Putinem. V Sýrii jste zvítězili, gratuloval

Miloš Zeman se v úterý sešel s Vladimirem Putinem (21. listopadu 2017)

Prezident Miloš Zeman v úterý v černomořském letovisku Soči jednal s Vladimirem Putinem. Zahájil tak pětidenní státní...

Čínská policie chce předvídat zločin, analyzuje osobní data obyvatel

Ilustrační snímek

Monitorování života obyvatel je pro tajné služby v Číně běžnou praxí. V posledních letech zavádějí čínští zpravodajci...

Sto tisíc eur denně. Polsku hrozí za kácení pralesa tvrdá pokuta

Starý les na území Bělověžského pralesa

Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralese, nebo zaplatí každý den pokutu 100 000 eur (asi 2,5...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.