Americký prezident Donald Trump na zasedání Světového ekonomického fóra v...

Americký prezident Donald Trump na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu (21. ledna 2020) | foto: Reuters

Senát USA schválil pravidla projednávání žaloby proti Trumpovi

  • 103
Po mnohahodinové debatě Senát USA schválil pravidla projednávání žaloby proti Trumpovi. Předtím republikánská většina zamítla řadu návrhů demokratů na získaní nových dokumentů či předvolání nových svědků. Žalobu, o které horní komora rozhoduje a která by teoreticky mohla vést k odvolání prezidenta z úřadu, vznesla Sněmovna reprezentantů.

Trump obvinění ze zneužití funkce a z obstrukcí vůči Kongresu odmítá a očekává se, že Senát ho podpoří.

Úvodní den impeachmentového procesu se protáhl přes půlnoc místního času. Republikánská většina v Senátu přitom blokovala snahy demokratů o předložení dalších důkazů a povolání svědků, a to podle stranického rozdělení v senátních řadách v poměru 53 ku 47 hlasům.

To podle agentury Reuters může představovat signál, že by se proces mohl ubírat směrem příznivým pro Trumpa. Nicméně vůdce republikánské většiny Mitch McConnell mezitím podle BBC ustoupil od plánu urychlit slyšení.

„Není naším úkolem, abychom vám to usnadnili,“ prohlásil na adresu republikánů předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Shiff, který spolu s předsedou právního výboru Jerroldem Nadlerem vede proces za demokraty. „Naším úkolem je ztížit oloupení amerického lidu o spravedlivý proces,“ zdůraznil.

Trump je obviněn díky převaze opozičních demokratů ve Sněmovně reprezentantů. Konečný verdikt však vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni. Jednání Senátu je veřejné, podle průzkumů ho bude v televizi sledovat velká většina Američanů. Senátoři však mohou kdykoli vyhlásit debatu za uzavřenou. 

Schůzi vymezují poměrně přísná pravidla, členové Senátu při sobě nesmějí mít ani mobilní telefony. Sám Trump v době zahájení procesu ve Spojených státech není, účastní se Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na Twitteru, který s oblibou používá ke komunikaci s národem, zatím zahájení takzvaného impeachmentu nekomentoval.

Jeho právní tým však ještě před procesem prohlásil, že jde o nebezpečný útok na americkou demokracii a pokus zvrátit volby z roku 2016 i ovlivnit ty následující. Vznesená obvinění obhájci označili za protiústavní.

Žaloba se týká ukrajinské kauzy, kdy šéf Bílého domu podle kongresmanů naléhal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval Trumpova volebního soka Joea Bidena a jeho syna. 

K tomu, aby prezidentova vina byla ve stočlenném Senátu uznána, je třeba dvoutřetinová většina. Tu demokraté podle analytiků nezískají, všeobecně se proto očekává, že republikánská většina Trumpa osvobodí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video