Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Don Quijote“ Klaus: Gore je samozvaný velekněz klimatu

  13:52aktualizováno  13:52
Prezident Václav Klaus opět podrobil přísné kritice bývalého viceprezidenta USA Alberta Gorea a další "ekodiktátory". Při příležitosti německého vydání knihy o svém pohledu na globální oteplování nazval Američana samozvaným veleknězem klimatu, s nímž on bojuje jako novodobý Don Quijote

Když vidím aroganci lidí, jako je Al Gore, musím prostě dělat něco proti tomu, řekl Klaus | foto: Reuters

Bývalý americký viceprezident Al Gore získal v říjnu společně s Mezivládním panelem pro klimatické změny Nobelovu cenu za mír díky boji za zmírnění dopadů lidské činnosti na planetu. Globální oteplování je podle Gorea nezvratný fakt. - více zde

"Udělením Nobelovy ceny za mír Alu Goreovi se situace dále zdramatizovala. Tím byl překročen Rubikon a klimatická propaganda se stala oficiální světovou doktrínou. Na druhé straně ale toto ocenění přimělo mnoho lidí k tomu, aby trochu nevěřícně zakroutili hlavami a začali si klást otázky," uvedl v rozhovoru pro agenturu DPA Klaus.

S hrozbou globálního oteplování polemizuje už déle. V září například předstoupil před shromáždění OSN, kde světovým státníkům sdělil své názory. Vysvětlil jim, jak ukvapená a neoprávněná je představa o probíhajících klimatických změnách. - více zde

V USA se také stal tváří mediální kampaně, která bojuje proti těm, kteří varují před hrozbou oteplování. - více zde

Klaus přišel s kritikou v interview u příležitosti nadcházejícího vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta v němčině. Text vyjde ve vídeňském nakladatelství Carl Gerold´s Sohn v poněkud upraveném názvu, který v překladu znamená Modrá planeta v zelených poutech.

"Chovat se rozumně k životnímu prostředí je součást přirozeného lidského chování. Ale ´ochrana životního prostředí´, to už je jiná věc. Moje polemika není namířena proti rozumné ochraně životního prostředí, ale proti něčemu, co už lze označit za ekodiktaturu," vysvětlil Klaus svůj postoj k ekologii.

Je to boj s větrnými mlýny, míní Klaus
"To je chování, které staví ekologické otázky do centra lidského myšlení a činí z nich vládnoucí princip lidstva. Tito lidé jsou mými nepřáteli. Je možné diskutovat o ochraně životního prostředí v malém, ale člověk by měl především dávat sám dobrý příklad. A ne jako pan Gore s jeho monstrózním domem, který polyká spoustu elektřiny," dodal.

Prezident také kritizoval plán německé vlády ustoupit od jaderné energetiky, podle něj je to chyba. "Jaderná energie je mnohem lepší než skoro všechny ostatní energie. Víra v jiné energetické zdroje je iracionální. Ty nové větrné mlýny jsou pro mě skutečně tragické. To není řešení," odpověděl.

Klaus se poté přiznal, že se cítí být "novodobým Donem Quijotem, který bojuje s větrnými mlýny". "Toto přirovnání je pro mě ctí. Když vidím aroganci lidí, jako je Al Gore, musím prostě dělat něco proti tomu. Falešná a neférová propaganda samozvaného velekněze klimatu mi připomíná komunistickou éru. I tehdy se někteří snažili vnutit ostatním jedinou oficiální pravdu," zmínil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Najdete na iDNES.cz