Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Domy v Praze hrozí zřícením

  23:22aktualizováno  23:22
Vltava v Praze od středy stále pozvolna klesá. Situace v metropoli však není dobrá. S ubývající vodou se objevuje čím dál více problémů, které komplikují normální chod města. Během čtvrtka se zřítily už dva domy a mnohé další mají narušenou statiku. Patnáct stanic metra je zatopeno a oprava potrvá několik měsíců. Vodovodní sítě a kanalizace jsou ve špatném stavu. Prahu postihují časté výpadky proudu.

Nejhorší situace je v Karlíně v Praze 8. Odtud bude voda odtékat nejdéle z celé metropole - patrně i několik týdnů. Ve čtvrtek odpoledne se v Křižíkově ulici zřítily postupně dva domy, které spolu sousedily. Nejdříve se sesula část domu číslo 34. Objekt byl součástí komplexu dvou budov určené ještě před povodněmi k demolici.

"Domy jsou v evakuované oblasti. Navíc byly opuštěné, takže uvnitř nikdo nebyl," řekl iDNES policejní mluvčí Ladislav Bernášek. Na místo přijeli pražští hasiči, kteří budovu zajistili proti dalšímu zřícení.

K budově se šlo špatně dostat, protože byla ve zcela zatopené ulici. Místo museli prozkoumat i policisté. "Kynologové místo prošli s policejními psy," potvrdil operační důstojník pražských hasičů. Na místo přijeli i záchranáři s infrakamerou, která zjistí, zda v troskách není někdo zavalený.

Policisté i hasiči s překvapením zjistili, že v evakuované oblasti zůstalo ještě mnoho lidí, kteří se vystěhování dosud bránili. Záchranáři z okolí zříceného domu například evakuovali jednoho muže. Ten dosud odmítal opustit svůj byt. Nyní se šel podívat, co se s domem číslo 34 stalo. Hasiči ho odvezli na člunu do bezpečí.

"V Křižíkově ulici kromě spadlého dvojdomu má narušenou statiku ještě jedna budova. U mnoha dalších domů v zaplavených oblastech to nelze vyloučit. Z těchto důvodů se evakuovaní Pražané opravdu nemohou vracet do svých domovů," řekl iDNES mluvčí magistrátu Martin Kupka. Dodal, že statici a hygienici musejí nejprve zkontrolovat každou budovu a teprve poté je možné se do bytů vracet.

Pražští policisté zaznamenali první případ podvodníků, kteří vybírali peníze do falešné povodňové sbírky. "Na linku 158 nám oznámil po čtrnácté hodině anonym, že v Praze 5 vybírají peníze na pomoc lidem postiženým povodněmi stoupenci jistého náboženského hnutí," řekl iDNES policejní mluvčí Jan Holub. Podezřelí lidé se pohybovali v pražské ulici Nad Buďánkami. Kolemjdoucím tvrdili, že prezident republiky vyzval občany, aby pomáhali.

Strážci zákona však na místě nikoho podezřelého nezastihli. Po neznámých výběrčích dále pátrají. Snaží se zjistit, zda se skutečně jedná o dobře míněnou snahu pomoci nebo spíše o podvodné jednání ve snaze se obohatit. "Policie doporučuje všem občanům, aby případné finanční a věcné dary směřovaly k oficiálním organizacím, které se likvidací škod zabývají, případně na řádně ověřená konta zveřejněná například ve sdělovacích prostředcích," dodal Holub.

Energetici od brzkých ranních hodin usilovně pracovali na opravě odpojených trafostanic. Protože však mohli pouze do oblastí, která nejsou zaplaveny vodou, stále je v Praze 430 nefunkčních trafostanic. V 6:30 měli podle mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce elektřinu obyvatelé Radotína, Zbraslavi, Malé Chuchle a Modřan. Do dvanácti hodin stihli pracovníci energetiky zprovoznit dalších 18 stanic - na Smíchově, v Holešovicích a v oblasti Zlíchova a Hlubočep. Od patnácté hodiny funguje dalších 36 trafostanic v centru města, 28 z nich je na Starém Městě.

"Pracujeme v dvojnásobném počtu lidí. Tento stav potrvá i během čtvrteční noci. Preferujeme hlavně trafostanice, které rozsvěcí pouliční osvětlení," řekl iDNES Holubec.

Společnost Pražská teplárenská začala podle ČTK během čtvrtka uvádět do provozu teplárnu v Holešovicích, dodávky teplé vody chce obnovit zhruba do třech týdnů. Teplou vodou stále nejsou zásobeni lidé na sídlišti Invalidovna a ti, kteří bydlí v oblasti dolních Holešovic až po Letnou.

Výtopna na Invalidovně v pražském Karlíně zůstává pod vodou a zatím nelze odhadnout, kdy bude zprovozněna. "Škody, které povodně společnosti Pražská teplárenská způsobily, se budou pohybovat pravděpodobně v desítkách milionů korun," uvedl pro ČTK generální ředitel společnosti Luboš Pavlas.

Velké komplikace působí i pražská doprava. Třetina stanic metra je pod vodou. Oprava zaplavených úseků v centru Prahy potrvá i několik měsíců. Dopravní situace v metropoli se proto v nejbližší době nezlepší. Škody se už vyšplhaly na dvě miliardy korun. "Situace však může být i mnohem horší, protože jsme neviděli všechny zatopené stanice," řekl iDNES ředitel metra Ladislav Houdek.

Pražský dopravní podnik ve čtvrtek zprovoznil městskou dopravu do Zbraslavi. "Zvolili jsme netradiční řešení zavedením autobusové linky ze zastávky Poliklinika Modřany přes Komořany na Zbraslavské náměstí a také do Sídliště Zbraslav," sdělila iDNES mluvčí podniku Michaela Kuchařová. Vybrané spoje zajíždějí do zastávky Baně, která je poslední na území Prahy. Linkou se cestující dostanou ke stanici metra Kačerov, odkud mohou pokračovat do centra Prahy.

Dopravce také uvedl do provozu linku číslo 176, která nyní jako první jezdí po své pravidelné trase z Karlova náměstí až na Stadion Strahov. Autobusová linka je také jedinou, která zatím může přejíždět přes Jiráskův most.

Kvůli výpadku proudu stály ve čtvrtek na více než hodinu tramvaje od Strossmayerova náměstí v Praze 7 až k Masarykovu nádraží v Praze 1. Náhradní dopravu zajišťovalo čtrnáct autobusů. "Dopravní situace v metropoli opravdu není jednoduchá. Žádáme proto motoristy, aby své vozy nechali zaparkované a nevjížděli do Prahy," dodal Kupka.

V Křižíkově ulici se zřítila část dvojdomu určeného k demolici. (15. srpna 2002)

V Křižíkově ulici se zřítila část dvojdomu určeného k demolici. (15. srpna 2002)

Mše svatého Františka z Asisi za oběti povodní a poděkování záchranářům. (15. srpna 2002)

Policista vyhání lidi ze Smetanova nábřeží u Novotného lávky, kde jsou protipovodňové bariéry. (15. srpna 2002)

Hasiči čistí mostní pilíř na mostě Legií, aby ho nečistoty nepoškodily. (15. srpna 2002)

Záchranáři na člunu plují do nejvíce postižené pražské oblasti - Karlína. Voda zaplavila i spodní část hotelu Hilton na nábřeží. (15. srpna 2002)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz