Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Domy poškozené odstřelem pivovaru dělníci opraví do tří týdnů

  14:39aktualizováno  14:39
Vinohrady - Do tří týdnů by měli dělníci opravit domy, které poškodil odstřel jižního štítu bývalého pivovaru v Korunní ulici v Praze 10 v pátek 8. září. Zatím vyklidili z bytů suť, v úterý začnou stavět lešení pro opravy fasády a ve čtvrtek namontují nová okna. Možnost náhradního ubytování nikdo z nájemníků nevyužil; zůstali bydlet v poničených bytech. Při odstřelu části vyhořelého pivovaru byly ve dvou domech poškozeny kromě oken balkóny a také vybavení bytů. "Všichni lidé dostanou uhrazeny veškeré škody z našeho pojištění," řekl mluvčí firmy Metrostav František Polák.

Dělníci už podle něj odvezli i podstatnou část sutin pivovaru.

Případ vyšetřuje Obvodní báňský úřad v Kladně a informace k němu shromažďují i policisté. "Nerad bych zaujímal nějaká předčasná stanoviska. Pravdou je, že odstřel poškodil domy, ale ty byly v bezpečnostním okruhu. Předpoklad určitého nepředvídaného, nechci říci rozletu, ale nahromadění materiálu, tam byl, protože pivovar byl ve velmi havarijním stavu," uvedl předseda báňského úřadu Vojtěch Rašplička.

Policejní mluvčí Jan Holub uvedl, že policisté čekají na znalecké posudky. Podle nich rozhodnou, zda šlo o trestný čin.

Zdi, které střelmistr odpálil, podle mluvčího Metrostavu padly tam, kam měly; patrně kvůli promáčení podle něj ale spadla spodní část zdi, která měla zůstat stát. "Ke spodní zdi se nikdo nedostal. Nikdo nemohl zjistit, v jakém je stavu," řekl městský statik Pavel Linhart.

"Stav budovy se zhoršoval z hodiny na hodinu, protože to bylo narušené ohněm i vodou," dodal mluvčí Metrostavu Polák.

Rašplička uvedl, že projekt odstřelu byl v pořádku. K tomu, zda nemohlo být vhodnější použít jiný způsob odstranění stavby, se Rašplička nechtěl vyjádřit. Polák míní, že zvolená technologie byla správná a představovala navíc nejmenší možné riziko. "Nesmělo dojít k časové prodlevě, proto se vybrala varianta odstřelu," vysvětlil městský statik Linhart.

Technici zdi odstřelili v pátek 8. září

Technici odstřelili narušené zdi vyhořelé budovy bývalého Vinohradského pivovaru v Korunní ulici v Praze 10 v pátek 8. září v jedenáct hodin. Odstřel poničil dva protější domy v Hradešínské ulici - v domech byla vymlácená okna, poškozená fasáda a balkony. Podle prvních zjištění statika nebyly nosné zdi domů narušeny.

"Určitě to nebylo nedbalostí, nálože byly v pořádku, sám jsem je počítal. Stalo se ale to nejhorší, zeď se zlomila v ´achilově patě´," uvedl po odstřelu soudní znalec firmy Metrex, která demolici zajišťovala, Radovan Poděl.

Po dobu odstřelu lidé z tří protějších domů museli opustit své byty. Poté čekali na statika, který by měl posoudit rozsah poškození jejich bytů.

"Zatím neznám rozsah škod. Jsem naštvaná na to, že nás nikdo neupozornil, co se všechno může stát. Skoro všechny informace jsem si po úřadech zjišťovala sama," uvedla po odstřelu nájemnice jednoho z bytů Iva Fikarová.

Další nájemnice z jednoho domu v Hradešínské ulici Lucie Zachová se již byla ve svém bytě podívat. "Všude teče voda, je tam plno prachu, kousky cihel, neskutečný nepořádek. Mám i poničený strop," konstatovala. "Asi to špatně vypočítali, zeď k zemi padala jako domeček z karet," dodala.

Přívod vody sice technici před demolicí uzavřeli, ale zřejmě zapomněli vypustit ústřední topení, jehož potrubí prasklo.

Firma zastřešující odstřel je podle úředníků pojištěna, takže případné škody by měla hradit ona. Jak to ale opravdu bude, už zjišťují podle starosty Prahy 10 Jiřího Veselého právníci.

Padající zdivo poškodilo přímo šest bytů. Ty začne firma Metrostav opravovat již v sobotu, aby se lidé do nich mohli vrátit již příští týden. "Lidé dostanou nová okna a opravíme všechno, co bylo zničeno. Na tyto případy jsme pojištěni," uvedl mluvčí Metrostavu Jindřich Polák.

Mluvčí radnice Prahy 10 Eva Hlavsová upřesnila, že odstřel poškodil domy číslo 29 a 31 v Hradešínské ulici. První z nich patří podle ní radnici, druhý soukromému majiteli. Pro náhradní ubytování má obec 18 lůžek v penziónu Malešice. Úřad má připravenu i spediční firmu, který zařízení bytů přestěhuje.

V době demolice, které přihlíželo také několik desítek zvědavců, byla omezena v okolí i doprava. Ta je již opět v plném provozu.

Hasiči začali trosky zdí ihned kropit, buldozer shrnuje sutiny.

U odstřelu asistovali i lékaři záchranné služby se třemi sanitními vozy. Podle informací redaktorů z místa nebyl pri odstřelu nikdo zraněn.

Mluvčí pražské policie Jan Holub uvedl, že na místě zůstává desetičlenná hlídka, která bude dohlížet, aby poničené byty nikdo neraboval.

Otřesy v okolí zaznamenávala seizmologická stanice ve sklepě domu na proti pivovaru.


 

Odstřel části budovy bývalého vinohradského pivovaru v Korunní ulici v Praze 10, který značně poškodil nedávný požáru 28. srpna. (8. září 2000)

Při odstřelu bývalého vinohradského pivovaru byly poškozeny protější domy. (8. září 2000)

Pohled na bývalý vinohradský pivovar krátce po odstřelu. (8. září 2000)

Technik obhlíží krátce po odstřelu ruiny zdí bývalého vinohradského pivovaru. (8. září 2000)

Ochranné bednění, které dělníci budovali ve čtvrtek, bylo zřejmě neúčinné. Odstřel poničil tři protější domy v Hradešínské ulici: mají vymlácená okna a poškozené balkony, záběry ze čtvrtka 7. září 2000.

Ochranné bednění, které dělníci budovali ve čtvrtek, bylo zřejmě neúčinné. Odstřel poničil tři protější domy v Hradešínské ulici: mají vymlácená okna a poškozené balkony, záběry ze čtvrtka 7. září 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz