Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Domů se nevracejte, vzkázal Kim Čong-il Severokorejcům uvázlým v Libyi

  17:19aktualizováno  17:19
Severokorejský diktátor Kim Čong-il důrazně doporučil občanům KLDR uvázlým v Libyi, ať se ani neopováží přemýšlet o návratu do vlasti. Obává se, že by lidé inspirováni arabskou revoltou mohli ve stalinistické říši zasít sémě odporu proti vedení země.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il | foto: Profimedia.cz

Na záběry křepčících Tunisanů, Egypťanů a teď i Libyjců, kteří dokázali zpřetrhat jho, jímž je škrtili nemilosrdní krutovládci, se soudruzi v Pchjongjangu jistě nedívají rádi. Až příliš naléhavě jim připomínají, že by jednou mohli skončit podobně.

A tak dělají všechno pro to, aby se závanu arabského jara Severokorejci nikdy nenadechli. Média hlídají bdělí cenzoři, kteří každou zmínku o rebélii spolehlivě zahladí, a tak se nefiltrované informace dostanou asi k jednomu procentu lidí.

Média zapomněla Severokorejcům říct, že je Kaddáfí po smrti

Podle jihokorejského listu The Korea Herald mají privilegium dostávat pravdivé informace především straničtí papaláši a pár vyvolených, kteří mohou cestovat do Číny za obchodem. Dalších 23 milionů Severokorejců žije v informačním vakuu.

Fotogalerie - Život v KLDR

Média jim jaksi zapomněla sdělit, že zemřel Muammar Kaddáfí a vedení státu se neobtěžovalo uznat přechodnou povstaleckou vládu, která Libyi ovládá. Mlčení o událostech arabského jara ale zašlo ještě dál.

Paranoidní Kim Čong-il vydal rozkaz, ať se Severokorejci uvázlí v Libyi ani nepokouší dostat domů. Jedná se asi o dvě stovky lidí, kteří se přidali ke stovkám spoluobčanů z Tuniska, Egyptu a dalších zemí, pro něž zákaz rovněž platí.

Vydělávali režimu tvrdou měnu, teď jsou na holičkách

Severokorejce, kteří v Libyi většinou pracovali jako lékaři, zdravotní sestry nebo dělníci přitom režim do spřátelené země sám vyslal, aby vydělali tvrdou měnu, dovezli ji do zbídačené země a režim mohl pokračovat v nákladném jaderném programu a výrobě zbraní.

I proto udržoval Kim s Kaddáfím až do poslední chvíle vřelé vztahy. Klub diktátorů se po letošku značně zúžil a klidné noci zřejmě nemá ani chřadnoucí Kim Čong-il. Pro předávání otěží země třetímu z dynastie Kimů, mladičkému Kim Čong-unovi, už nemohl vybrat horší čas.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Člen vedení AfD v Braniborsku konvertoval k islámu, strana problém nevidí

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017)

Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) se ráda staví do role nekompromisní bojovnice proti šíření islámu ve...

U Seiny se přemnožili potkani, Pařížany vyděsila popelnice plná hlodavců

Le Parisien zveřejnil video, v němž jeden zaměstnanec městských služeb ukazuje...

Pařížská radnice bojuje proti rychlému šíření potkanů ve čtvrtích okolo řeky Seiny. Problém se dostal do centra...

Najdete na iDNES.cz