Ctíme Cimrmana. Jsme normální?

  1:00aktualizováno  1:00
Pro Čechy znamená tolik jako pro Angličany Winston Churchill. Nebo pro Němce jejich poválečný kancléř Konrad Adenauer. Ten slavný Čech se jmenuje Jára Cimrman a na rozdíl od Churchilla a Adenauera nikdy neexistoval.

Kdyby ho Česká televize nevyřadila z ankety o Největšího Čecha, dostal by se Cimrman na přední místo, možná dokonce i na první. Tak jako Adenauer či Churchill zvítězili v obdobné soutěži ve svých zemích.

Je Cimrmanův úspěch náhodou, zásluhou skupiny nadšenců, či ukazuje, že nebereme nic vážně?

"Svědčí to o naší totální nejistotě. Kolikrát se měnili hrdinové, kolikrát se přepisovaly dějiny, že každý hrdina je jakoby současně zkažen. A z rozpaků si vybereme raději toho Cimrmana," říká socioložka Jiřina Šiklová.

Na druhé straně to svědčí i o českém smyslu pro humor: "Možná by nám i někde v cizině záviděli, že se sami na něco takového nezmůžou," soudí psychiatr Cyril Höschl.

Jeden z "otců" Cimrmana, scenárista Zdeněk Svěrák, říká: "Opravdoví velikáni jsou neměřitelní, ale Cimrman je humor, jistota. Možná lidé dali přednost této jistotě, která jim už tolikrát pomohla vydržet různé politické, velmocenské tlaky."

Cimrman, vynálezce, skladatel a objevitel, neexistující "rodák z Liptákova", získal 37 387 podpisů příznivců, kteří požadovali, aby byl zařazen do soutěže Největší Čech.

Česká televize se sice radila s britskou BBC Worldwide, která soutěž v různých zemích organizuje, ale nakonec se rozhodla trvat na jeho vyřazení. "Byl vyřazen, nezveřejníme, kolik dostal hlasů," říká mluvčí televize Martin Krafl.

Ostatně Cimrman možná brzy bude i hrdinou evropským. Na podzim s ním Svěrák vyráží na představení do Bruselu.

Česká pýcha: Jára Cimrman
Tisíce lidí v anketě o Největšího Čecha daly svůj hlas neexistující figurce k pobavení. O čem to svědčí?

Je to smyšlená postava, a přesto mu fandí tisíce lidí. Dokonce píší petice a požadují, aby byl porovnáván se skutečnými existujícími velikány. Vždyť je sám také velikánem. Nemůže za to, že nikdy nežil...

Když se Česká televize rozhodla vyřadit Járu Cimrmana ze soutěže Největší Čech, byl to pěkný poprask. Ozývaly se tisíce lidí, tím spíše, že během soutěže to jednu chvíli vypadalo, že Cimrman má vítězství na dosah ruky. Získával obrovské počty hlasů stejně lehce jako nejčelnější čeští skladatelé, spisovatelé či jiní umělci.

Ostatně jeho příznivec by řekl, že je to jen logické: je přece nejčelnějším českým skladatelem, spisovatelem a jiným umělcem dohromady.

Tisíce nadšenců bojují za Cimrmana
Lidé, kteří s tím nesouhlasí, se počítají na desítky tisíc. Nadšenec a Cimrmanův obdivovatel František Haupt ihned poté, co televize vyřadila jeho hrdinu, zorganizoval petici.

Na internetu k tomu napsal: "Petice vznikla 27. ledna 2005 poté, co jsem se dozvěděl, že Česká televize vyřadila Járu Cimrmana z projektu Největší Čech. Byla to spíš taková recese a očekával jsem zhruba 200 podpisů. Když jsem se v pondělí odpoledne podíval a viděl 1500 podpisů, nevěřil jsem."

Haupt z toho vyvozuje jedno: že Jára Cimrman není ve skutečnosti velikánem české kultury a myšlení, ale přímo gigantem. Ostatně množství příznivců mu dává téměř za pravdu.

Větší fenomén než Gott
Když Česká televize Cimrmana vyřadila, postupovala zřejmě v souladu s pravidly soutěže, ale znemožnila tím bezděčně srovnání Cimrmana se skutečnými historickými či žijícími osobnostmi.

Cimrmanova obliba je však prověřená životem. Například na festivalu her Divadla Járy Cimrmana letos na přelomu ledna a února v Plzni se na jeho hry přišlo podívat více než pět tisíc lidí a dvě hry (Dobytí severního pólu a Afriku) musel soubor přidávat.

"Fenomén Járy Cimrmana mě fascinoval. Všechna představení, tedy zhruba pět tisíc lístků, byla vyprodána během čtrnácti dnů. I na Karla Gotta to trvalo déle," uvedl ředitel tamního Dominik Centra Ivan Jáchym.

Měl Cimrman soutěžit?
Česká televize sice rozhodla, že Cimrmana vyřadí, ale současně ocení. "Najdeme způsob, jak ho ocenit. To bude překvapení," slíbil Krafl.

Televize navíc o Cimrmanovi plánuje dokument. Přesto si dodnes řada lidí myslí, že Cimrman soutěžit měl. Už proto, aby ukázal, že je součástí české kultury a českého smyslu pro humor.

"Já bych Cimrmana nevyřadila," říká výtvarnice Lucie Seifertová, autorka zábavného komiksového leporela Dějiny udatného českého národa. Její kniha se stala bestsellerem. Autorka si však nemyslí, že by si Češi skutečných hrdinů nevážili.

"Podle reakcí na mé knížky vím, že si lidé našich osobností váží. Vrtá mi hlavou, proč se to stydí přiznat. Největší Čech neexistuje, je jich mnohem víc. Truchlila bych, kdyby nebylo z koho vybírat," říká Seifertová.

Úspěch Cimrmana podle ní svědčí o smyslu pro humor českého národa. O tom, že měl Cimrman soutěžit, je přesvědčen i Svěrák.

"Nic jiného přece ode mne nemůžete chtít. Když osmatřicet let přesvědčujete diváky, že žil, nemůžete přistoupit na to, že neexistoval," říká s nadsázkou Svěrák. František Haupt těsně před ukončením petice na svých internetových stránkách uváděl:

"Pár lidí mi napsalo, že tato soutěž je vážná, jestli nechci petici stáhnout. NECHCI! NEMŮŽU! ... Myslím si, že všichni, kdo žili a žijí v téhle zemi, byli a jsou NEJVĚTŠÍ ČEŠI, protože každý z nás se nějakým způsobem zasloužil o společenství žijící na tomto území. Pro mě je jedinou volbou Jára Cimrman."

Moderátor Marek Eben (vlevo) a generální ředitel České televize Jiří Janeček představují nový pořad Největší Čech. (2. prosince 2004)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Pokud padne vláda, dvě třetiny lidí chtějí předčasné volby, ukázal průzkum

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018)

Přes osmdesát procent respondentů si myslí, že nově zveřejněné informace ohledně kauzy Čapí hnízdo ovlivní současnou...

Zeman jednal s Hamáčkem a Faltýnkem, prezident nevidí důvod k demisi vlády

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem zamířil předseda ČSSD Jan Hamáček, jehož strana váhá, zda zůstane ve vládě s...

Najdete na iDNES.cz