Klaus: Profesor z chalupy

aktualizováno 
Už zítra se možná rozhodne, zda se prezidentem stane Václav Klaus, či Jan Švejnar. Co prozrazují rodokmeny prezidentských kandidátů? MF DNES zmapovala, kam až sahají kořeny jejich rodů. Předci prezidenta Václava Klause žijí v jihozápadních Čechách už přes tři sta let.

Je to 233 let, co se do chalupy číslo třináct ve vísce Soběsuky narodil Matěj Klaus - praprapraděd Václava Klause. | foto: MF DNES

Jeho tatínek se narodil ve vesničce Mileč u Nepomuku, kterou dělí od Domažlic, rodiště otce jeho protikandidáta Jana Švejnara, jen něco kolem šedesáti kilometrů. Oba tedy mají své kořeny ve stejném kraji.
Ale nejen zde. Část z Klausových předků měla domov na Písecku, Strakonicku a v okolí středočeských Liběnic.

Rodokmen prezidenta před více než dvěma lety podrobně zmapoval časopis Euro. Klaus díky němu zná jména svých praprapradědů a prapraprababiček až z 18. století.

Výhodná ženitba
Je to 233 let, co se do chalupy číslo třináct ve vísce Soběsuky narodil Matěj Klaus - praprapraděd Václava Klause.

Jeho první žena zemřela v pouhých pětadvaceti letech, a tak se znovu oženil. S Marií Šilhavou měl pak deset dětí. Nejstarší z nich Martin se vyučil tkalcem. Sňatkem s Markétou Markvartovou se šikovně přiženil do jedenáct kilometrů vzdáleného statku v Srbech a stejně výhodnou strategii zvolili později i jeho potomci. Střechu nad hlavou získávali díky nevěstám. Klausův praděd Jan se po svatbě stěhoval do Prádla, děda Vojtěch zase do Milče. Tady se narodil Václav Klaus, otec prezidenta republiky.

Byl druhý nejstarší z pěti dětí. Vychodil u Nepomuku obchodní školu, na náměstí získával praxi v obchodě.

Po první světové válce rodnou vesnici opustil. Jako účetní pomáhal při stavbě železnic a silnic v Podkarpatské Rusi. V roce 1938 odešel pracovat do Prahy, kde poznal Marii Kailovou, budoucí paní Klausovou.
Na zvonku milečského domu číslo třináct najdete jméno Klaus ještě dnes.

V domě svého dědy bydlí Vojtěch Klaus, prezidentův bratranec. Na svého strýce pro MF DNES kdysi zavzpomínal: "Jezdíval k nám často, hlavně v posledních letech před smrtí. Rád bral vidle a chodil na pole. Byl to ohromně milý a pracovitý člověk."

Zamilovaný Mikoláš Aleš
Jen dva kilometry od Mirotic na Písecku leží malebná vesnička Boudy.
Zdejší statek, nazývaný také Budský dvůr, si od města Písku v půlce devatenáctého století pronajal Jan Batěk, zámožný kožešník z Březnice. I část jeho krve v sobě nosí Václav Klaus.

Batěk je jeho předek z maminčiny strany, jeho synovi Aloisovi se na Budách narodila dcera Marie - praprababička Václava Klause.

Hned u autobusové zastávky v Miroticích stojí hospoda, nad jejímiž okny se klene velký hnědý nápis U Baťků. Rodina v městečku nechala nesmazatelnou stopu dodnes. Alois Batěk byl úspěšný obchodník a v Miroticích založil pivovar (jeden už měl v Budském dvoře), vybudoval tu novou školu a radnici.

Ale vraťme se o dvě století zpět. Do Budského dvora přijíždí ze Strakonic vdovec Vilém Kail s tříletým synem Vilémem.

Pro malé dítě potřebuje sehnat co nejdříve novou maminku, tou se nakonec stala Marie Baťková. Jenže osud nemilosrdně zasáhl znovu. Od svatby neuplynul ani rok a půl, manželům se stihla narodit dcera Marie Vilemína, když Vilém Kail umírá.

Je mu pouhých třiatřicet let a jeho ženě se na pohřbu pod černým šatem vzdouvá narůstající bříško. Otto Kail svého tatínka nezažil. Pradědeček Václava Klause byl pohrobek.

Marie Kailová žila se třemi dětmi znovu u rodičů v Boudách. Vilém se v mirotické škole skamarádil s Mikolášem Alšem, který se o pár let později zakoukal do jeho nevlastní sestry a vzal si ji za manželku.
Předtím se však z dětí stali úplní sirotci. Šest let po smrti Viléma Kaila totiž zemřela i Marie Baťková.

Osiřelý Otto Kail se vyučil sladovníkem a práci si našel v Praze. Dlouhá léta pracoval v hostinci s pivovarem na Františku. V šestadvaceti se oženil s Amálií Němečkovou a společně bydleli na Malostranském náměstí, kousek od dnešní Poslanecké sněmovny. Tady se jim narodil syn Karel, tatínek prezidentovy maminky Marie.

Zemědělci i šenkýři
"On si chce vzít dceru poklasného! Z nějakých Prčic!" Takhle nějak se možná rozčiloval Otto Kail, když mu syn Karel oznámil, že se bude ženit. Jeho otec se svatbou s Annou Skrčenou totiž nesouhlasil.

Dcera hospodářského zřízence se mu nejspíš nezdála dost dobrá pro svůj původ. Ale kdo se po tak dlouhé době dozví, jak to tenkrát bylo. Rod Skrčených pocházel ze středních Čech z Liběnic. Vlastně až babička prezidenta, Anna Skrčená, se narodila v Prčicích.

Skrčení měli v Liběnicích usedlost, kde hospodařili až do konce 90. let.
Klausův prapraděd Josef Skrčený si však našel jiné povolání. Spolu s ženou Annou vedli místní hospodu. Tady se jim narodil syn Josef, který se později stal poklasným ve Vršovickém dvoře a žil s rodinou v Prčicích.

Kousek odtud ve vesnici Prudice má už přes třicet let Václav Klaus chalupu. Ten kraj je mu díky předkům odjakživa blízký.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

ČSSD čeká velmi těžká volba, shodují se politologové. Babiš hraje o voliče

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Dva dny poté, co Seznam Zprávy zveřejnily svou reportáž ze Švýcarska s Andrejem Babišem mladším, čelí český premiér...

Důvěra v Babišovu verzi příběhu o Čapím hnízdě klesá, ukázal průzkum

Praha 6.10.2018 Ano-štáb Ano,komunální volby 2018,senátní volby (Andrej Babiš)

Velká část Čechů postřehla posun v kauze Čapího hnízda a považuje nově zveřejněné informace o údajném únosu Andreje...

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz