Prezident ČLK Milan Kubek na tiskové konferenci po zasedání Vědecké rady ČLK

Prezident ČLK Milan Kubek na tiskové konferenci po zasedání Vědecké rady ČLK (8. března 2012) | foto: Vít Šimánek, ČTK

Domácí porody jsou nepřípustné, zatvrdila se lékařská komora

  • 1498
Lékaři odpověděli na sílící tlak části porodních asistentek. Ty chtějí, aby jim stát umožnil vést domácí porody. Vědecká rada České lékařské komory se ve čtvrtek usnesla, že plánované domácí porody jsou v rozporu s vědeckými poznatky.

"Vědecká rada jednohlasně schválila stanovisko, že plánovaný porod doma je non lege artis, tedy v rozporu se současnými poznatky vědy, protože není možné předvídat komplikace," oznámil prezident České lékařské komory Milan Kubek. "ČLK udělá vše pro to, aby práce celé generace porodníků, gynekologů a neonatologů nepřišla vniveč kvůli ideologické zaslepenosti některých fanatiků," dodal Kubek.

Odmítavý postoj k plánovaným porodům deklarovali také porodníci a neonatologové, kteří se starají o předčasně narozené děti.

Vědecká rada

Vědecká rada České lékařské komory (ČLK) má 40 členů. Zabývá se odbornými otázkami a vydává k nim stanoviska, zároveň je poradním orgánem pro představenstvo a prezidenta ČLK.

"Situace nás velmi trápí, protože jsme posunováni do pozice nelidů, kteří rádi operují a vymýšlejí intervence během porodů a dávají ženám léky, které nemusí. To není pravda," řekl Jaroslav Feyereisl, místopředseda gynekologické a porodnické společnosti a ředitel pražského Ústavu péče o matku a dítě.

Podle něj je každý zákrok proveden jen tehdy, kdy k němu dá rodička souhlas. Ten je podle Feyereisla svobodný a informovaný. "Víme, že informace o porodech mimo porodnice bývají velmi často zkreslené a o nebezpečích se nehovoří právě u skupin, které podporují porody jinde než ve zdravotnickém zařízení," dodal lékař.

Místopředseda České neonatologické společnosti Martin Čihař upozornil, že porod lze označit za fyziologický (tedy takový, který probíhá přirozeně a bez komplikací) až zpětně. "Je to retrospektivní hodnocení, protože nikdy není možné předem říci, zda porod dopadne, nebo nedopadne dobře," řekl Čihař s tím, že u komplikací se nerozhoduje nejen o životě matky, ale i dítěte.

Lékaři se navíc shodli, že při řešení komplikací jde o minuty, ne desítky minut.

Odhad lékařů: doma rodí ročně 60 žen

V České republice neexistuje statistika domácích porodů. Existuje pouze číslo porodů mimo zdravotnická zařízení. To ale nerozlišuje, zda žena porodila v sanitě během cesty do nemocnice, nebo se rozhodla do ní vůbec nejet. Šéf Ústavu péče o matku a dítě uvedl, že odhady hovoří o 60 domácích porodech ročně. "Zhruba dvě desetiny procenta jsou domácí porody. Třetina z nich pak tvoří plánované porody doma," uvedl Feyereisl. V Česku rodí v průměru 100 tisíc žen ročně.

Lékaři na společné tiskové konferenci také uvedli, že zatímco před 60 lety umíralo v souvislosti s těhotenstvím nebo porodem v přepočtu na 100 tisíc živě narozených dětí 70 žen, v posledních letech se podle lékařů pohybuje tato úmrtnost u čísla 10.

Zastánkyně domácích porodů ale s postojem lékařů nesouhlasí. Stejně jako s čísly, která lékaři prezentovali.

Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství tvrdí, že informace o nebezpečnosti domácích porodů je mýtus. Podle ní zemře v souvislosti s porodem každý rok v ČR přes 500 dětí. Většina z nich proto, že se narodily nedonošené. Podle Sovové některé zprávy hovoří ovšem i o pochybení zdravotníků. "Pokud je pro někoho porod v porodnici skutečně nebezpečný, pak jsou to ženy. Ročně jich v českých porodnicích zemře mezi deseti až dvaceti," dodala Sovová.

Lékaři ještě budou hledat kompromis

Postoj, že domácí porody nejsou přípustné, odborné společnosti gynekologů, porodníků a neonatologů zastávají dlouhodobě. Zopakovaly jej v době, kdy na ministerstvu zdravotnictví vzniká patnáctičlenná pracovní skupina, která se bude problematickou domácích porodů zabývat. V ní budou zastoupeni lékaři, ministerstvo i porodní asistentky. Skupina má ministerstvu doporučit podmínky, za jakých by ženy případně mohly rodit doma za účasti asistentky.

Ministerstvo navíc přemýšlí nad tím, že by mohly skončit porodnice, které ročně pomohou řádově jen stovkám žen. Podle Kubka by při hranici 800 porodů ročně zavřelo 40 porodnic a ČLK je odpůrcem takového kroku. I vzhledem k postoji k domácím porodům. "Čím bude méně dostupná péče v porodnicích, tím větší procento porodů se bude odehrávat mimo tato zařízení," podotkl Kubek.

V lednu pak soudkyně Městského soudu v Praze v odůvodnění rozsudku konstatovala, že ženy rodící doma mají právo po státu žádat lékařskou péči. Té se soudně domáhala 38letá Martina z Prahy 5, která čekala třetího potomka, ale úřady i spádová nemocnice jí odmítly garantovat přítomnost porodní asistentky nebo lékaře v domácnosti (více o rozsudku čtěte tady).

"Stát garantuje lékařskou péči, ale nikoliv v domácnosti, ale v lékařských zařízeních. Diskuse o domácích porodech mi přijde legitimní asi jako diskuse o tom, zda v autě používat bezpečnostní pás, či nikoliv," dodal předseda vědecké rady ČLK Zdeněk Mrozek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video