Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Porody s asistentkami budou možné od ledna. Ale jen v nemocnici, doma ne

  • 55
Nemocnice budou moci od ledna nabízet porody bez lékaře, vedené pouze porodní asistentkou. Ženy si ale nebudou moci přivést jakoukoliv pomoc. Podmínkou je, aby porodní asistentka měla smlouvu s nemocnicí. Takový porod pak proplatí zdravotní pojišťovna.

"Dnes jsou určité fáze porodu, u kterých musí být lékař. To je mimo jiné podmínka úhrady zdravotní pojišťovny. My nyní říkáme, že v případě, že porodní asistentkou nebude přivolán, tak ze své vůle tam nepůjde. Je to velká změna," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví pro léčebnou péči Ferdinand Polák.

Zastánkyně přirozených porodů to ale vidí jinak. "Je to jen kosmetická úprava, který ulehčuje porodnicím," tvrdí Ivana Königsmarková, prezidentka Unie porodních asistentek. Podle ní už dnes v mnohých porodnicích porod vedou asistentky, které nemocnice zaměstnávají. "Jen porod byl dosud evidovaný jako lékařský výkon. Když na dokumentech chyběl podpis doktora, tak jej zdravotní pojišťovna nemocnici neproplatila," dodala Königsmarková.

Porod s asistentkou podle ministerstva bude po Novém roce předem schvalovat porodník. Ten ženu vyšetří poté, co ji nemocnice před porodem přijme. Ten provede vstupní vyšetření, zkontroluje dokumentaci o průběhu těhotenství. Pokud nebude předpoklad komplikovaného porodu, předá rodičku do péče porodní asistentce, která s ní bude po celou dobu porodu.

Změna začne platit od 1. ledna 2014 a Polák odhaduje, že by o ni mohlo projevit zájem zhruba pět až deset procent rodiček.

Kdo může k porodu, určí nemocnice

Žena si nebude moci vybrat jakoukoliv porodní asistentku, ale jen tu, která má smluvní vztah s porodnicí, kde žena chce rodit. Odpovědnost za péči při porodu má i nadále nést nemocnice.

"Bude nějakou dobu trvat, než se toto dostane do praxe, ale už dnes funguje, že lékař dochází třeba operovat do nemocnice dvakrát, třikrát týdně a u porodních asistentek by mohlo fungovat podobně," dodal Polák. Jak konkrétně má smlouva mezi porodnicí a asistentkou vypadat, jim ministerstvo neukládá.

Koho si na sál pustí, bude rozhodovat porodnice. Část asistentek, které například dlouhodobě propagují porody v domácím prostředí, zřejmě smlouvy nezískají. Například Königsmarková, kterou čeká nový soud kvůli smrti dítěte (více zde), má do většiny pražských porodnic zákaz vstupu. "Pochybuju, že se příští rok něco změní, protože je tam neochota spolupracovat," uvedla porodní asistentka.

Ministerstvo formálně schválilo odchod ženy a dítěte pár hodin po porodu

Novinkou je také zavedení ambulantního porodu do věstníku ministerstva. To znamená, že ministerstvo formálně posvětilo postup, kdy matka s dítětem opustí  porodnici prakticky několik hodin po porodu. Pokud to udělá, nebude to důvod k tomu, aby nemocnice takové chování matky hlásila orgánům sociálně právní ochrany dětí.

Ministerstvo k ambulantním porodům vydalo metodický pokyn v pondělí 9. prosince. Polák ale zdůraznil, že i nadále matkám doporučují setrvat v porodnici nejméně tři dny. "Ženám budeme doporučovat, aby zůstaly v nemocnici nejméně 72 hodin po porodu. Dříve hrozí vyšší nebezpečí pro novorozence, nikoliv matku. Proto odchody z porodnice po několika hodinách nikdy nebudou standardem," uvedl Polák. "Nikdo ale nemůže donutit maminku  s novorozencem, aby dítě absolvovalo vyšetření, která po porodu následují," dodal.

"Odejít z porodnice dříve mohla žena i teď. U nás není nucená hospitalizace, takže pokud jsou žena a dítě v pořádku, nemůže je nikdo v nemocnici držet," dodala prezidentka Unie porodních asistentek. Podle ní se ale takové případy děly a byly protiprávní.

"Velkým problémem je ale to, že není zajištěna další péče. U nás pojišťovny neproplácejí poporodní péčí porodních asistentek. Ty navíc u nás chybějí," tvrdí Königsmarková. Podle ní ne každá matka tedy dokáže asistentku sehnat, nebo si ji zaplatit ze svého. Ta odmítá, že situaci řeší možnost návštěvy pediatra. "Pokud pediatr za novorozencem přijde, tak maximálně jednou. A chodit s novorozencem mezi lidi znamená riziko, že dítě něco v ordinaci chytí," dodala.

Změnu podmínek oznámil Polák na tiskové konferenci ve čtvrtek. On sám vedl při ministerstvu pracovní skupinu, která se porodnictvím zabývala. Z ní ale v dubnu museli odejít zastánci plánovaných porodů doma (více o obměně složení pracovní skupiny čtěte zde).

Plánované domácí porody skupina neposvětila. To znamená, že i nadále nebudou hrazené zdravotní pojišťovnou a je možné, že se nevyřeší situace, kdy porodní asistentky od krajských úřadů nedostávají potřebná povolení k jejich vedení. Navíc vyhláška jim ukládá, že musí být dobře vybaveny přístroji. Kvůli těmto podmínkám nyní žádná porodní asistentka v Česku nemůže porod provádět legálně a ženy si stěžují, že jim stát brání rodit doma za odborné asistence.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue