Domácí násilí zažil každý čtvrtý člověk

  • 128
Není to žádná okrajová záležitost. Každý čtvrtý člověk tvrdí, že zažili domácí násilí na vlastní kůži. Vyplývá to z dosud nezveřejněného průzkumu, který provedla agentura STEM pro Bílý kruh bezpečí. MF DNES se podařilo průzkum získat.

Ještě horší zpráva je, že na to, jak jeden z rodičů mlátí druhého, se v 70 procentech případů dívaly i děti. Agentura se ptala celkem 1724 lidí.

"Domácí násilí je podle evropských policejních statistik nejrozšířenější formou násilí vůbec," řekla na semináři v Poslanecké sněmovně Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí, který pomáhá obětem surovců.

V Česku doposud podobné statistiky neexistovaly. Ostravští policisté si však před rokem a půl začali tyto případy zapisovat.

"Překvapilo nás, že je jich tak moc - denně máme průměrně dva až tři nové případy," řekl zástupce ředitele ostravské policie Josef Pravda.

Ostravští policisté přišli také na desítky týraných dětí. "Jejich počet vzrostl o celých 600 procent. Jen za poslední rok z 18 na 116 případů," popsal Pravda.

"Kopl do dveří a vybil sklo... já jsem zvedl sluchátko a vytočil 158. Křičel jsem, že nám něco udělá a ať rychle přijedou," popisuje sedmnáctiletý mladík zážitky s agresivním otcem ve studentském sborníku o obětech domácího násilí, který zpracoval brněnský Institut mezioborových studií.

Odborníci se ve Sněmovně radili, jak dál pomoci obětem domácích tyranů. Pomoci by měl i návrh novely zákona, který by násilníka na deset dnů vyhnal z domova a uchránil tak zbytek rodiny.

Kdo týrá své blízké, půjde z bytu
Půl roku starý zákon, který zakazuje bít za dveřmi domova své blízké, nese první výsledky. A poslanci se chystají ještě přitvrdit.

Sedmadvacetiletý Milan z Frýdku-Místku je surovec, který léta bil svou matku. Teď je jedním z prvních, kteří doplatili na nový zákon o domácím násilí - soudce je poslal na devět měsíců za mříže.

Muž svou matku bil tak brutálně, že byl její křik o pomoc slyšet až v sousedním domě. Jednou ji dokonce hodil na stůl tak surově, že ji musela přijet ošetřit záchranná služba.

Žena přesto proti synovi odmítla vypovídat a nechtěla, aby šel k soudu. Nový zákon však umožňuje násilníky potrestat, i když s tím jeho oběť nesouhlasí.

Surovci z domu ven!
Násilí v rodinách je v Česku vážný problém, s nímž se podle čerstvých průzkumů osobně setkala čtvrtina lidí. Ve čtvrtek kvůli tomu v Poslanecké sněmovně diskutovali odborníci s poslanci. Ti se teď horečně snaží, aby byl přijat zákon, který si na domácí tyrany ještě víc došlápne.

Jejich návrh počítá s tím, že by agresivní tyran musel z bytu či z domu oběti pryč. Nejméně na deset dní. Kritici však tvrdí, že jde jen o polovičaté řešení. Násilník se totiž během deseti dnů v beránka nepromění.

"Ta doba je krátká. Navíc se problém v rodině nevyřeší, pokud nebudou následovat další opatření," upozorňuje pražská advokátka Lenka Pavlová. Sama nyní radí ženě, která i s dětmi žije ve dvoupokojovém bytě v pražském Karlíně s manželem, který ji bije.

"Považuje za velký úspěch i to, že soud nařídil, že se smí v jednom z pokojů s dětmi před manželem zamykat. Ale strašně se bojí, když musí vyjít na chodbu na záchod, takže má raději v pokoji kbelík."

Oběti domácího násilí podle Pavlové potřebují bezplatnou právní pomoc a celá rodina péči odborníků. "Navíc oba, tedy oběť i pachatele, je potřeba léčit. Stát by jim měl zajistit dohled psychologů a psychiatrů," míní advokátka, která se na případy domácího násilí specializuje.

Podobně to funguje ve Francii. "Soudce pro rodinné záležitosti může rozhodnout, že násilník musí opustit společný domov. Muže je pak možné přemístit do ubytovny pro pachatele domácího násilí, a to až na dobu tří měsíců, kde je pod kontrolou a kde s ním zároveň pracuje psycholog," popisuje Daniele Labordeová, která vede kancelář pro mezinárodní spolupráci policie v Paříži.

Nestačí jen zákony, přístup policistů se musí také změnit. Zástupce ředitele ostravské policie Josef Pravda se ve Sněmovně chlubil tím, jak se ostravské policisty podařilo během roku a půl naučit vcítit do pocitů obětí. I to je totiž úspěch.

"Dřív jim říkali: vy nevypadáte jako oběť, nemůžu vám pomoci, je to tvrzení proti tvrzení. Dnes už se umí vcítit, vědí, co říct. A vědí taky, že si musí všímat i dětí, protože ty jsou taky často obětí rodinného násilí," říká Pravda.

Ilustrační foto.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video