Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dolejš: Čekáme, že ČSSD a KDU přijdou za komunisty

  15:34aktualizováno  15:34
Vládu ČSSD a KDU-ČSL vnímáme jako reálnou, říká místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Po čtvrtečním sblížení šéfů sociální demokracie a lidovců i komunisté čekají na konec Topolánkova pokusu o sestavení vlády. Očekávají, že pak s nimi ČSSD a KDU-ČSL budou konzultovat své záměry.

Komunisté s Paroubkem o vládě zatím nejednají, tvrdí Jiří Dolejš. | foto: Petr NovotnýMF DNES

Přejít na speciál Hledá se vláda

ČTĚTE TAKÉ:
- Nechceme vás zničit, napsal KDU-ČSL Topolánek
-
ČSSD slíbila lidovcům smlouvu s Vatikánem
- Politologové: Kalouska zahnala do rohu ODS
- Kalousku, odstup, žádají lidovci z regionů

Jak se stavíte k dohodě ČSSD a KDU-ČSL? Podpoří komunisté jejich vládu?
Je to zatím jenom výsledek jednání předsedů dvou stran. Oba předsedové to musí nejdřív projednat ve svých strukturách, orgánech a klubech. I když se bude rýsovat určitá dohoda, podle ústavy musí nejdříve proběhnout pokus Mirka Topolánka.

Takže my sice variantu vlády ČSSD a KDU-ČSL vnímáme jako reálnou, ale budeme reagovat až na podnět k jednání a samozřejmě na jeho obsah. Předpokládáme, že budou konzultovat své další kroky i s těmi, o kterých uvažují, že je podpoří.

Mám tomu tedy rozumět tak, že jejich vládu podpoříte?
Zatím můžu vycházet z toho, že jejich jednání je protiváhou vládě Mirka Topolánka. Ale pokud neuspějí, tak se otevírá cesta k dalším variantám. Pokud by pan prezident pověřil Jiřího Paroubka, pak on už má leccos předjednáno, takže ten půdorys případných jednání už je zřetelnější. Vnímám parametry dohody v oblasti ekonomiky a zahraničních vztahů.

Pokud se tedy s ČSSD a lidovci domluví na těchto otázkách, tak je podpoříte?
My nemůžeme nijak tvrdě vstupovat do teprve se rodící dohody, ale v každém případě se domníváme, že středová vláda by měla být sociálně ohleduplnější než vláda, která je jakousi parafrází Modré šance. Ale zatím se vše dozvídáme jen přes média, nic nemáme potvrzené.

Co za to od nich budete žádat?
Vznik jejich vlády je pravděpodobnější s naší tolerancí. Jejich stanovisko je blízké našemu programovému prohlášení. Není tedy nic, s čím by se mělo obchodovat. Faktem je, že některé prvky jejich dohody by byly i našimi prioritami, například poměrný politický systém. Daňová reforma také ano, ale ne na úkor sociálních škrtů.

Už dvanáct týdnů se také hovoří o tom, že uspořádání funkcí ve Sněmovně by mělo respektovat výsledek voleb. To ostatně naznačovaly všechny parlamentní strany, takže zbývá už to jen dodržet.

Říkal jste, že Jiří Paroubek a předseda KSČM Vojtěch Filip už mají leccos předjednáno. Jsou to například nějaká konkrétní křesla ve vládě?
Sice jsem říkal, že oba předsedové jsou v kontaktu, ale bylo by zavádějící, kdyby se z mých slov usuzovalo, že probíhala paralelní jednání, zatímco pan Paroubek jednal s Mirkem Topolánkem, jednal i s panem Kalouskem nebo panem Filipem. Tak tomu není. Kontakty byly spíš konzultativního, informativního charakteru. Plnohodnotná jednání vedli během ustavujících schůzí Sněmovny.

Nemáte problém s tím, že Miroslav Kalousek v minulosti patřil mezi největší odpůrce vaší účasti ve vládě?
Když s tím nemá problém pan Kalousek, my už vůbec ne. Bereme to s diplomatickým klidem. Řešíme princip menšího zla pro tuto zemi. To jestli pan Paroubek, který nese odpovědnost, se spojí s tím, či oním, to je na něm.

Pro nás by byl problém, kdyby součástí jejich dohody byly kompromisy, které by se nelíbily našim voličům, ale i voličům sociální demokracie. Zachytil jsem je například od pana Škromacha. Ale vše je teprve před námi, nemá cenu říkat předčasné soudy.

Proč jsou pro vás předčasné volby až jako poslední řešení této situace?
Povinností politiků je jednat a něco vyjednat. Volič nám dal do rukou karty, je na nás, abychom se dohodli, aniž bychom zradili voliče nebo něco bojkotovali. Teprve až tohle selže, nastupuje otázka předčasných voleb.

Jsme sice připraveni jednat o zkrácení této volební periody, ale není nikde napsáno, že tato vláda dostane normální mandát. S otevřeným mandátem může skončit do roka, stejně jako to může vítězně dotáhnout až do roku 2009 i dál.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz