Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dokumenty o Saddámovi zmizely, tvrdí aktivisté

  12:18aktualizováno  12:18
Zadržet diktátora Saddáma Husajna bylo prvním krokem k obnovení demokracie. Dalším mělo být zajištění všech dostupných dokumentů, které mapovaly zvěrstva jeho režimu. V tom ale Američané selhali, tvrdí nevládní organizace Human Rights Watch.

Tuny podkladů, které se válely v úřadech, sklepích a dokonce i ve školách, jako by nebyly pro koaliční vojska důležité.

"Americké a koaliční jednotky evidentně nepřipravily žádný efektivní plán, jak zajistit okamžitě po pádu Saddámovy vlády důležité dokumenty," stojí ve zprávě Human Rights Watch (HRW).

A právě nedostatek důkazů může sehrát podle HRW významnou roli v připravovaném soudním tribunálu se Saddámem Husajnem a jeho spolupracovníky. Proto ostatně přípravy trvají tak dlouho, neboť se musí všechny důkazy pracně shromažďovat.

Organizace uvádí, že vojáci sice zabavili několik potenciálně důležitých dokumentů, tisíce jich ale zapomněli, nebo jim prostě nevěnovali pozornost.

"Pracovníci HRW se stali svědky takových scén, kdy přišli v Kirkúku či Mosulu do úřadů tajných služeb, které byly bombardovány, a našli v nich tisíce nedotčených záznamů," tvrdí HRW.

Zprávu Human Rights Watch si můžete přečíst zde

Přitom Saddámova administrativa si vedla detailní dokumentaci všech svých kroků, takže v papírech lze najít záznamy o výsleších opozice, příkazech k mučení a hromadným popravám, důkazy o atentátech a podvratné mezinárodní činnosti.

Americké ministerstvo spravedlnosti popřelo, že by Irácká soudní vyšetřovací komise pochybila. "Povedlo se odvést dobrou práci, teď je třeba ji zanalyzovat," sdělilo na dotaz HRW.

Pochybení se podle organizace ale netýkalo pouze zajišťování dokumentů, nýbrž také odhalování masových hrobů. Těch se našlo od pádu Saddáma v roce 2003 asi 250, ale zatím je nikdo pořádně nezkoumal.

"Koalici se nepodařilo zaručit krátce po pádu vlády bezpečnost na místech, která mohla poskytnout informace," kritizuje HRW armádu.

Organizace sledující dodržování lidských práv je přesvědčena, že poté, co Američané zajali bývalého iráckého prezidenta, měli okamžitě uzavřít všechny úřady a nejprve zajistit tuny složek a dokumentů. To se ale nestalo a do paláců vtrhly davy lidí, kteří začali rabovat, nikoli shromažďovat důkazy.

HRW se obává, že řada z materiálů, které mohly být při soudu se Saddámem podstatné, je buď zničena, anebo se ztratily.

Organizace Human Rights Watch podrobila kritice vojenskou koalici v Iráku z toho, že nezajistila po pádu Saddáma Husajna důležité dokumenty.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz