Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dokumentace o přijímačkách z práv v Plzni zmizela nejspíš ve skartovačce

  7:27aktualizováno  18:07
Většina přijímacích testů studentů i absolventů plzeňských práv není na fakultě ani v archivu univerzity k nalezení. Dokumentace pravděpodobně skončila ve skartovačce, řekl deníku Právo nový proděkan právnické fakulty Západočeské univerzity. Podle právníků by kvůli tomu mohli neúspěšní uchazeči o studium školu žalovat.
Přijímací testy z plzeňských práv zmizely nejspíš ve skartovačce, přitom jiné fakulty je uchovávají. Ilustrační foto

Přijímací testy z plzeňských práv zmizely nejspíš ve skartovačce, přitom jiné fakulty je uchovávají. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Původně jsem se domníval, že jsou uloženy někde v archivu univerzity, bylo mi ale řečeno, že jsou u nás. Tady se však nenašly," uvedl Bezouška.

Na škole zůstaly jen materiály studentů, kteří studují prvním nebo druhým rokem. "I zde však v řadě případů chybí," řekl Bezouška listu.

Na jiných fakultách se přitom přijímací testy uchovávají. "Asi to byla specialita právnické fakulty," poznamenal rektor školy Josef Průša. "Každý student má svoji složku, kde se archivují," uvedl pro Právo studijní proděkan plzeňské pedagogické fakulty Ladislav Čepička.

Kvůli chybějícím přijímacím testům už nebude možné dokázat, jak dopadly zkoušky u dětí některých učitelů fakulty. Elektronický systém u nich ukazuje získaných nula bodů v přijímacích testech, přesto školu studují. Barbora Baxová a Jan Kocina jsou děti pedagogů, kteří bývalé vedení školy kritizují. Oba studenti uvádějí, že zkoušky vykonali řádně.

Do elektronické databáze má přístup jen tajemník fakulty, proděkan pro studium. Před Bezouškou to byl Milan Kindl a studijní referentky.

Prorektor pro informatiku Jan Rychlík ale možnost, že by údaje někdo zmanipuloval, odmítá. Podle Josefa Baxy i Jana Kociny jde v "nulové" kauze o odvetu, která je má jako kritiky poměrů na plzeňských právech zdiskreditovat.

Nenalezené dokumenty navozují otázku, zda v tom má prsty nové vedení fakulty v čele s Jiřím Pospíšilem, které slíbilo na fakultě reformy, jež mají například i přijímání na fakultu zprůhlednit. "Máme čisté svědomí, protože jsme podepsali přebírací protokoly od našich předchůdců, ty byly velmi podrobné a tyto dokumenty o přijímání tam nebyly," řekl MF DNES Bezouška.

Hrozí škole záplava žalob? Podle právníků ano

Podle tajemníka akreditační komise ministerstva školství Jiřího Smrčky se takový případ v Česku jestě nestal. Podle ankety mezi advokáty by kauza mohla přinést záplavu žalob od uchazečů, kteří na plzeňských právech v minulosti při přijímacích zkouškách neuspěli. Když totiž zmizely přijímací dokumenty, tak se nedá dokázat, zda byly k odmítnutí důvody.

Podle známého plzeňského advokáta Jaroslava Svejkovského má kvůli ztrátě dokumentů fakulta i další problém, protože podle vysokoškolského zákona má uchazeč právo nahlédnout do všech svých materiálů, které mají význam pro rozhodnutí o jeho přijetí ke studiu.

"A není tam uvedeno, dokdy mají být dokumenty uchovávány, takže skartování by byla chyba," řekl MF DNES Svejkovský na adresu fakulty, která se potýká s následky skandálů s plagiátorstvím a nestandardní délkou studia.

Opravným prostředkem proti nepřijetí je odvolání, které může uchazeč podat do třiceti dnů. "Lhůtu je ale možné ze závažných důvodů prominout," cituje Svejkovský vysokoškolský zákon. Proti neúspěšnému odvolání se může uchazeč ohradit správní žalobou, kterou může podat dva měsíce po neúspěšném odvolání.

"Do tří let od právní moci rozhodnutí o odvolání může ale nejvyšší státní zástupce podle soudního řádu správního podat žalobu k ochraně veřejného zájmu," uvedl Svejkovský.

Pak by se muselo dokazovat, zda právo na vzdělání je veřejným zájmem. V tomto případě by se podle Svejkovského mohlo přihlédnout ke ztraceným dokumentům, kvůli kterým nikdo nemůže dokázat, zda ti, kteří byli přijati, byli přijati řádně

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

První den nové vlády. Budoucí ministři ráno položili věnec k Masarykovu hrobu

Andrej Babiš v Lánech (13. prosince 2017)

První den pro novou vládu. Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje novou vládu. A Andrej Babiš poté povede první...Najdete na iDNES.cz