Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Václav Klaus odpověděl matce Terezy

  12:15aktualizováno  12:15
Prezident Václav Klaus odpověděl matce desetileté Terezy. Ta ho vyzvala, aby využil své autority a zasáhl ve věci její dcery. Markéta Smutná na Hrad odeslala dva dopisy. Text Klausovy odpovědi přináší iDNES.cz v plném znění.
Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vážená paní Smutná,

dostal jsem Vaše dva dopisy a chtěl bych Vás ubezpečit, že Vašim starostem o Terezku rozumím a že Vám věřím, že Vás to velmi trápí. Trápí to i mne, i když Vás i Vaši dceru znám jen z médií.

Jistě jste si všimla, že jsem se do věci vložil a že jsem hned na počátku vybídl soudce Sládka, aby zvolil nějaké jiné řešení, než odeslání Terezky do Motola na dětskou psychiatrii. Možná jsem tím i trochu přispěl k tomu, že byla převezena do příznivější instituce.

Určitě si i já přeji, aby dnešní stav skončil a aby Vaše dcera mohla žít život normálního dítěte. I já jsem připraven k tomu přispět, ale já určitě nejsem "na tahu“.

Vztahy rodičů a dětí jsou ze své podstaty vztahy velmi intimní a rodinné a jediné rozumné řešení mají právě v tomto intimním a rodinném prostoru. Když se účastníci těchto intimních vztahů spoléhají na to, že to má za ně vyřešit stát, riskují, že půjde o řešení necitlivá a „tvrdá“, protože stát a jeho orgány (třeba soudy) to jinak neumějí. Přesně to se stalo ve Vašem případě.

Obětí toho je Vaše Terezka, což jistě víte i Vy. Nevím, bude-li to v budoucích týdnech či měsících stát umět vyřešit lépe, než jak to řešil dosud.

Myslím, že jedinou možností je, abyste se – v zájmu Terezky – přece jen pokusili dohodnout s jejím otcem, jakkoli je to jistě těžké. Ne abyste se dohodli o sobě, to možná nejde, ale abyste se dohodli o Terezce. Ve Vašich dopisech jsem žádný takový náznak zatím neobjevil. Vidím to jako jedinou cestu vpřed.

Se srdečným pozdravem

Václav Klaus

prezident České republikyHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz