Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Trestní oznámení na sériového vraha

  8:39aktualizováno  8:39
Nemocnice v Havlíčkově Brodě si byla téměř jistá, že Petr Zelenka vraždí pacienty. Propustila ho, ale až tři týdny nato podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Jeho znění, které zveřejnila policie, iDNES.cz přináší v plném znění.

Z trestního oznámení se policie nedozvěděla, že podezřelým z vražd je Petr Zelenka. | foto: Václav Hubata-Vacek


"V nemocnici v Havlíčkově Brodě byla dne 22. 9. 2006 provedena náročná operace pacienta po velice vážném úrazu. Po operaci na chirurgickém oddělení nemocnice byl převezen na anesteziologicko-resuscitační oddělení, ARO, a zdravotní stav pacienta byl stabilizovaný a odpovídal běžnému pooperačnímu stavu.

Po několika hodinách pobytu pacienta na tomto oddělení však došlo ke změně v jeho zdravotním stavu a značnému krvácení. S ohledem na skutečnost, že operace, které se podrobil, trvala několik hodin a byla náročná, nejednalo se ze zdravotního hlediska o žádnou mimořádnou událost.

U téhož pacienta došlo ke stejným komplikacím, tedy k nepřiměřenému krvácení. V tomto druhém případě se však jednalo o situaci, kdy z hlediska lékařského nebyl důvod pro tak značné krvácení.

Zdravotní personál oddělení učinil všechna opatření potřebná ke stabilizaci pacienta, která se zdařila. S ohledem na okolnosti případu se nemocnice snažila zjistit důvod, proč k takovému vývoji u pacienta došlo.

Pacientovi byla odebrána krev a po provedení rozboru bylo zjištěno, že vzorky krve vykazují vyšší obsah léku heparin, který je používán proti srážlivosti krve a že podáním vyšší dávky tohoto léku mohlo být příčinou nadměrného krvácení.

Pro dávkování léku heparin jsou stanovena pravidla, dávkování určí lékař a samotnou aplikaci provádí zdravotní sestra. Přítomnost tohoto léku v krvi pacienta byla zjištěna v době, kdy mu již neměl být aplikován, neboť pro to nebyl důvod a podle zdravotnické dokumentace také lékař podání heparinu tomuto pacientovi nepředepsal.

Není tedy vyloučeno, že došlo k svévolné aplikaci tohoto léku. V daném případě nedošlo v důsledku zvýšeného krvácení k poškození zdraví pacienta.

Skutečnost, kdy mohlo dojít k nevhodné nebo svévolné aplikaci léku, který v určitých případech může i poškození zdraví způsobit, považuje oznamovatel za vážnou a z tohoto důvodu se rozhodl postoupit je státnímu zastupitelství, aby posoudilo zda v daném případě nedošlo k naplnění skutkové podstaty z některého trestných činu ublížení na zdraví."

Nemocnice Havlíčkův Brod zastoupená JUDr. Marií Cupalovou z advokátní kanceláře ze Žďáru nad SázavouHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sprejer udělal ze Zemana na billboardech Hitlera, hledá ho policie

Neznámý vandal poničil několik billboardů v Plzni na Lochotíně

Nacistickými symboly posprejoval v Plzni neznámý vandal billboardy s prezidentem Milošem Zemanem. Kromě hákového kříže...

Ruský hacker, kterého chtějí USA, v českém vězení umírá, píše Izvestija

Rusky Hacker

Ruský hacker Jevgenij Nikulin, který čeká na rozhodnutí o vydání do USA, nebo Ruska, v pankrácké věznici trpí, napsal...

Lupič se zmocnil šperků za půl milionu, chytili ho v autě bez řidičáku

(ilustrační snímek)

Policie chytila lupiče, který na konci prosince s pistolí v ruce přepadl zlatnictví ve Františkových Lázních a odnesl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz