Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Topolánkův projev ve Sněmovně

  15:24aktualizováno  15:24
Přinášíme vám projev premiéra Mirka Topolánka, se kterým v úterý předstoupil před poslance Parlamentu České republiky. Snažil se je přesvědčit, aby jeho vládě dali důvěru.

Mirek Topolánek | foto: Michal ŽákiDNES.cz

Paní poslankyně, páni poslanci,
Jsem dnes zde, abych vás přesvědčil o tom, že vláda, kterou jsem Vám před měsícem představil, si zaslouží Vaši důvěru. Nehodlám zde detailně číst z programového prohlášení, protože to máte všichni k dispozici již od pátku. Přejdu rovnou k tomu nejdůležitějšímu: co by vás mělo vést k ochotě podpořit tuto vládu.

1. Proč vláda vznikla
Nejprve ze všeho zopakuji, proč vůbec vznikla tato vláda.
V objektivně složité povolební situaci má tento kabinet jediný hlavní cíl: dojít k předčasným volbám, dojít k nim bez otřesů, bez nestability, bez zbytečného protahování bezvládí, bez ohrožení našich zájmů v EU a ve světě a nakonec, ale ne v poslední řadě, bez poklesu důvěry občanů v politický systém.

Tato vláda si před sebe vytýčila mandát maximálně 9 měsíců do předčasných voleb a programové prohlášení samozřejmě toto zkrácené funkční období odráží.

Nicméně jde o vládu plnohodnotnou, vládu, která má ambici dotáhnout řešení některých naléhavých problémů a zároveň nastartovat proces nutných systémových změn, které budou důležité pro každou další vládu.

Ačkoli jde o vládu menšinovou, bylo mojí ambicí sestavit kabinet s většinovým programem. V maximální možné míře jsme proto do programového prohlášení promítli politické cíle všech parlamentních stran.

Cesta k těmto cílům vede v programovém prohlášení přes priority ODS. To však neznamená nic jiného než to, že celá politická scéna, pokud si odmyslíme ideologické spory, vnímá problémy této země a jejích občanů velice podobně. Rozdíl je pouze ve volbě nástrojů k jejich řešení a je přirozené, že každá vláda volí takové způsoby dosažení politických cílů, které jsou jí vlastní, které jsou osvědčené, které fungují. Můžeme se tedy s řadou z vás lišit v prostředcích, ale nikoli v cílech.

2. Vládní priority
Chceme zabránit opakování povolebního patu a proto navrhneme snížení počtu poslanců na 199.
Zároveň chceme zahájit veřejnou, odbornou i parlamentní diskusi o případné změně volebního zákona, jejímž cílem by bylo vrátit menším stranám spravedlivé zastoupení ve Sněmovně a zároveň zajistit vítězi možnost sestavit stabilní vládu s plnou odpovědností.

Zahájíme práce na ozdravení veřejných financí, zveřejníme pravdivé a realistické údaje o hospodaření státu a budeme spolupracovat se všemi demokratickými stranami i odborníky na řešení problému deficitu a rostoucího zadlužení země.

Budeme pokračovat v naší integraci do nadnárodních struktur Severoatlantické aliance a Evropské unie, které považujeme za garanty bezpečnosti a prosperity českých občanů. Velký důraz klademe na efektivní využití fondů EU, české předsednictví EU a boji s terorismem.

Budeme důsledně bojovat s korupcí na všech úrovních státní správy a samosprávy. Zajistíme podmínky pro řádné a rychlé došetření všech afér z nedávné minulosti a vytvoříme společenské prostředí nulové toleranci ke korupčnímu jednání.

Navážeme na dosavadní dohodu politických stran o nutnosti a základních principech důchodové reformy. Tyto návrhy rozpracujeme do legislativní podoby s cílem zajisti stabilitu penzijního systému a zachování mezigenerační solidarity.

Neprodleně zahájíme práce na odstranění zbytečné byrokracie a zefektivnění státní správy s cílem zajistit občanům kvalitní a dostupné služby. Chceme přátelský stát, který bude občanům sloužit, ale nebude je omezovat.

3. Proč hlasovat pro důvěru
Toto jsou tedy v kostce programové priority této vlády, vlády, o níž jsem přesvědčen, že kdyby se ucházela o důvěra občanů přímo, tak by ji získala. Proč byste ale měli pro důvěru kabinetu hlasovat vy, paní poslankyně  a pánové poslanci z různých stran?
S dovolením vynechám zákonodárce za ODS, které, jak pevně doufám, přesvědčovat nemusím.

Proč bystě měli pro tuto vládu hlasovat vy, poslankyně a poslanci ČSSD? Mám za to, že i pro vás je to nejdůstojnější způsob, jak bez zrady voličů a ztráty cti překonat nelehkou povolební situaci. Po ODS je ČSSD druhou stranou s největší zodpovědností vůči voličům. Z objektivních, pochopitelných a dobrých důvodů, jimiž jsou zejména naše programové závazky právě vůči voličům, se ODS a ČSSD nepodařilo společně vyjednat takové uspořádání, jež by dalo zemi stabilní vládu na celé volební období. Zároveň je jasné, že ani ODS ani ČSSD nemají naději sestavit takový většinový kabinet samy. Proto vidím jako nejlepší řešení menšinový kabinet se zkráceným mandátem, který se omezí jen na nutné kroky, které by musela činit každá vláda, případně bude ještě do předčasných voleb řešit problémy, u nichž obě největší strany, společně s ostatními, najdou elementární shodu.

A co může hlasování pro tento kabinet přinést KSČM? Nechci zakrývat, že na celou řadu věcí máme zcela rozdílné názory. Nicméně respektuji, že KSČM se pro řadu lidí stává standardní součástí politické scény. A nyní je pouze na vás, nikoli na mně, aby se KSČM ukázala jako strana státotvorná, strana, která si nezávisle na zásadních ideologických rozdílech uvědomuje, že jediným východiskem ze současné politické krize jsou předčasné volby.

Vám, dámy a pánové z KDU-ČSL mohu s trochou nadsázky říci, že pokud je program vlády kompromisem mezi levicí a pravicí, pak se velice blíží křesťanskodemokratickým prioritám. K tomu však hned zcela vážně dodám, že jsme se velice poctivě snažili do programového prohlášení zapracovat vyjednaný obsah trojkoaliční dohody.

A to se týká i vás, poslanci a poslankyně za Stranu zelených. Celá řada vašich priorit je v programu vlády obsažena a já je osobně potvrzuji. Stejně jako slib, že ODS neuzavře velkou koalici s ČSSD ani nebude prosazovat změnu volebního systému proti zájmům malých stran.


4. Proč nehlasovat pro důvěru
Pokud vás moje dosavadní vystoupení nepřesvědčilo hlasovat pro důvěru vládě, pak chci vyzvat vás všechny členy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, abyste nepodpořili tento kabinet z důvodu svědomí, z důvodu, že si myslíte něco jiného, než já.

Proto vás vyzývám:
NEHLASUJTE pro vládu pokud si myslíte, že není třeba bojovat s korupcí
NEHLASUJTE pro vládu pokud si myslíte, že není třeba zlepšovat kvalitu života občanů
NEHLASUJTE pro vládu pokud si myslíte, že není potřeba začít s přípravou systémových změn
NEHLASUJTE pro vládu pokud si myslíte, že není nutné urychleně řešit deficit veřejných financí a dluhovou povodeň
NEHLASUJTE pro vládu pokud si myslíte, že není nutné zefektivnit výkon státní správy a ulevit občanům od zbytečné byrokracie
NEHLASUJTE pro vládu pokud si myslíte, že není nutné se dobře připravit na naše předsednictví v Evropské unii
NEHLASUJTE pro vládu pokud si myslíte, že není potřeba urychleně zlepšit čerpání peněz z evropských fondů
NEHLASUJTE pro vládu pokud si myslíte, že není nutné bojovat s terorismem a zlepšit bezpečnost občanů
NEHLASUJTE pro vládu pokud si myslíte, že je jedinou cestou z krize je mesaliance ODS a ČSSD, vznik velké koalice a likvidace ostatních stran
NEHLASUJTE pro tuto vládu, pokud si myslíte, že trpělivost občanů je nekonečná a jste si jisti, že vám i další obstrukce lidé musejí odpustit

Paní poslankyně, pánové poslanci,
necítil jsem potřebu hovořit déle, protože ve shodě se Senekou říkám: „Není pravda, že máme málo času, pravdou ale je, že ho hodně promarníme“.

Děkuji Vám za pozornost

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz