Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Topolánkův projev před volbou šéfa ODS

  15:19aktualizováno  15:19
Občanští demokraté si za svého šéfa opět zvolili Mirka Topolánka. Hlas mu dalo 330 delegátů kongresu, tedy více než 70 % přítomných. Výrazné podpory se dočkal i přesto, že mnozí delegáti kritizovali jeho vyjednávání o nové vládě. Topolánkův předvolební projev vám v přinášíme v úplné verzi.

Nekupujete zajíce v pytli, kupujete Topolánka. | foto: ČTK

Dobré ráno, vážené delegátky, vážení delegáti, přátelé, milí hosté.

Úsměv, vtípek, špetka pokory...
Vím že, v tomto projevu se ode mě právem očekává osobní krédo, osobní závazek, vytyčení osobních priorit. Možná nějaký vtípek, za vlasy přitažená přirovnání, pak trocha pohlazení po hlavách, po mém tvrdém, ale poctivém včerejším projevu špetka pokory a sebereflexe, úsměv pro kamery, pochvala, poděkování. Přesto mi nicméně dovolte ještě před vlastním předvolebním projevem krátké zastavení u politické diskuse.

Jsem rád, že proběhla. V opačném případě bych si musel myslet, že ODS je mrtvá sterilní strana. Zazněla tady řada názorů. Snad mi prominete, když se zvlášť vyjádřím jen k těm kritickým. K vlastnostem vůdce přece patří schopnost vypořádat se s kritikou, nikoli s kritiky.

Teď ale vážně...
Když s trochou nadsázky shrnu kritickou část politické diskuse, tak bych na jejím základě sám navrhl usnesení: ODS zavazuje své vyjednávače, aby s nikým nejednali a rovnou zařídili předčasné volby v příštím roce. Do té doby je třeba zavést rovnou daň.

Teď ale vážně. Poslouchal jsem velice pozorně a snažil jsem se v projevech,  které vynikaly kritičností, hledat nějaký obsah, návrh, nápad, cokoli, co by stálo alespoň za oponenturu, marně. Že máme dosahovat vyšších volebních výsledků, to je výborný nápad. Že máme udělat předčasné volby v příštím roce, super, souhlasím. Že máme přitom realizovat celý náš program včetně rovné daně, geniální. Kromě Vlastimila Tlustého, který představil jakýs takýs projekt, u ostatních absentovala odpověď na základní otázku. Jak?

Honzo, Vlasto, Mirko...
Jediný Jan Klas alespoň přiznal, kam všechny tyto dobré rady vedou, do opozice. A čím déle v ní budeme, tím lépe. Když jsme to vydrželi osm let, vydržíme další čtyři. To je alespoň jasný názor. A vy si můžete vybrat, zda s ním souhlasit, či nikoli. Škoda, že si ve svém zásadovém projevu, Honzo, pozapomněl na jednu sms Vlastimilu Tlustému, kterou raději nebudu citovat.
 
Některé projevy mě osobně trochu zklamaly. Mirko, ty přece dobře víš, že já mám odvahu přestřihnout ten drát. Na rozdíl od tebe si ale nemyslím, že záleží na tom jaký, zda modrý, červený, zelený nebo fialový. Hlavně to musí být ten správný. Aby nedošlo k explozi.

Každý rok tu bouřlivě tleskáte mému příteli Mikimu Dzurindovi. Stejně tak  letos. Poslouchali jste ho vůbec? Mluvil tu o odvaze a rozvaze. K odvaze totiž patří také rozvaha. Bez ní by Mikuláš Dzurinda nemohl být osm let premiérem. Bez ní by nedokázal prosadit svou ve složité politické situaci. Bez ní by nikdy neprosadil reformy, které dnes Slovensku závidíme. Abychom mohli přestřihnout ten drát, potřebujeme odvahu. Abychom přestřihli ten správný, k tomu potřebujeme právě tu rozvahu.

A já se ptám, o co nám jde?
A já se ptám, o co nám jde? O to hýčkat si v opozici své zásadové ego, nebo o možnost prosadit, co jsme slibovali? A co je větší zradou na voličích? Jednání se všemi, včetně proklínané ČSSD, nebo rezignace na možnost náš program v tomto volebním období prosadit či prosazovat? Sám si kladu spousty podobných otázek a snažil jsem se včera předložit i poctivé odpovědi. A tím jsem vlastně volně přešel k předvolebnímu projevu nebo spíš vyznání, chcete-li.

Víte dobře, že za prosazení reforem jsem se zaručil nejen jako předseda ODS, ale také osobně jako Mirek Topolánek. Dříve, než bych mohl zradit program ODS, musel bych zradit sám sebe. Myslí si tu snad někdo, že si tak málo vážím vlastního slova? Já si vážím sám sebe, a proto si vážím i vás.

Nepotřebuji usnesení...
Nepotřebuji žádné usnesení, abych věděl, že je mou povinností  prosazovat náš program za všech okolností a v maximální míře, jak je to možné. Víte dobře, že rychlé konání předčasných voleb by pro mě s pravděpodobností hraničící s jistotou znamenalo triumf a silný premiérský mandát. Myslí si tu snad někdo, že po něm netoužím? Toužím po tom stát v čele pokud možno jednobarevné vlády ODS.

Nepotřebuji žádné usnesení, abych věděl, že to je cíl, o který musím navzdory nepřízni osudu usilovat. Velká koalice či jakákoli dohoda s ČSSD, která by v sobě měla jen stopu potupy, by zničila naděje ODS na dobré výsledky v budoucnu i mé vlastní ambice ji vést. Opravdu si tu někdo myslí, že jsem takový hlupák? Nejsem hlupák a nepotřebuji žádné usnesení, abych věděl, jakým způsobem mám jednat se sociální demokracií, aby to bylo v zájmu ODS.

Žádám od vás silný mandát
Stojím tu před vámi už potřetí, takže sami dobře víte, co si o mně máte myslet. Nešetřím sebe ani vás. Jak řekl včera pěkně Evžen Tošenovský, na sebe jsem tvrdý, na ostatní brutální. A úmyslně vás žádám, posuzujte mé politické návrhy a kroky podle osobnosti jejich nositele. Jedno totiž nelze oddělit od druhého. Komu nestačí logické zdůvodnění mého postupu, tomu nabízím jako záruku sám sebe. Víc už nemám. Kromě těch, samozřejmě, kteří stojí za mnou. Na ty nezapomínám ani na vteřinu a jejich podpory si vážím.

Když jsem před vámi stál poprvé, moje volba překvapila všechny a tak trochu i mě. Podruhé se mi dostalo téměř kimirsenovské podpory. Dnes tu stojím potřetí a vím, že musím žádat víc, než jenom onu podporu. Žádám od vás silný, zásadový a realistický mandát k dalšímu jednání. Zdůrazňuji všechny tři složky. Mandát, který nebude v ODS široce přijatelný, nezaručuje dobrou pozici vůči partnerům. Mandát, který by nebyl zásadový, by našim partnerům umožnil nás vydírat. Nerealistický mandát by znamenal riziko odchodu ODS do opozice a připuštění KSČM k moci. Úmyslně jsem už ve svém úvodním projevu jasně řekl, co si pod takovým mandátem představuji. Nekupujete tedy zajíce v pytli.

Nekupujte zajíce v pytli, kupte Topolánka
Kupujete Mirka Topolánka a vy sami snad dobře víte, co ode mě můžete čekat. Odvahu, rozvahu, vůli, trpělivost, schopnost týmové práce, konzistentní názor, nasazení, rezistenci vůči stresu a schopnost sebeobětování, sebedůvěru, nadhled, vizi, komunikační dovednosti. Zdaleka ne všechno na sto procent, pod tlakem ale na víc. Při mé první volbě jsem se zavázal vyvést ODS z krize, při druhé jsem sliboval vyhrát volby, obojí jsme splnili.

A dnešní volba je pro mě osobně daleko větší výzvou než ta před čtyřmi lety. Vím totiž, že ten třetí krok je nejtěžší. Vím, že dnes mám daleko spíše co ztratit, vím, že teprve teď je ve hře víc než moje ambice, než naše společné ambice. Nyní se rozhoduje o tom, zda naše plány, naše vize, naše sliby zůstanou jen cáry papíru nebo v lepším případě krásnými sny. Nebo zda se začnou realizovat.

Berte mě, prosím, vážně
Já se nechci zapsat do historie jako vůdce, který šestkrát vyhrál volby a pak spokojeně odešel do opozice, do politického důchodu, rezignoval na svou zodpovědnost vůči této zemi a umyl si ruce. Jestli tohle někdo považuje za zásadovost, tak já tedy ne. Cítím velkou odpovědnost, tak velkou, že ji musíme nést společně. Pokud budu zvolen, udělám vše, co budu moci, aby lidé z našich krásných plánů také něco měli. To bude hlavní měřítko, kterým se hodlám řídit. A řekl jsem jasně, jaké nástroje při tom použiji a jaké vylučuji. Nebudu se opakovat, ale berte, prosím, má slova vážně. Já beru vážně ODS, její misi, sliby voličům i odpovědnost vítěze voleb v České republice. Včera jsem vás trochu provokativně vyzval, proč mě
nevolit. Dnes už daleko vážněji vás vyzývám k opaku. Děkuji vám.

Mirek Topolánek, předseda ODS
(Mezititulky redakce iDNES.cz)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz