Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Rath odpověděl Topolánkovi

  18:33aktualizováno  18:33
David Rath, stínový ministr zdravotnictví, veřejně odpověděl Mirku Topolánkovi na jeho dopis poslancům ČSSD. Premiér je v něm žádal o podporu pro jeho druhou vládu. Redakce iDNES.cz vám Rathův dopis přináší v celém znění.

David Rath odpověděl na Topolánkovu žádost o podporu otevřeným dopisem. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Otevřený dopis MUDr. Davida Ratha Mirkovi Topolánkovi

Vážený pane předsedo vlády,
    
odpovídám na Váš dopis z 10. ledna 2007, ve kterém mě žádáte o podporu či toleranci Vámi vedené vlády.

Nejprve k formální stránce věci. Dopis je asi neúplný, neboť očíslované důvody začínáte osmičkou, což vskutku není běžné. Obvykle první bod nese číslovku jedna. Netuším, zda jste mě ochudil o možnost přemýšlet o prvních sedmi bodech, či jde jen o omyl.

Nyní k vlastnímu textu dopisu. Na začátku píšete, že existence Vaší vlády je poslední možností respektovat zásady politické kultury. Obávám se, že pravý opak je pravdou.

Možná, že politickou kulturu vnímáme každý jinak, ale dle mého skromného úsudku do ní určitě nepatří osoba plazící veřejně jazyk, vyhrožující druhé osobě zabitím, poškozující majetek druhých (kopání do automobilu) či používající veřejně sprosté výrazy.

I v bujné fantazii si těžko dovedu představit pokleslejší formy projevu, než které téměř denně předvádíte. Pikantní je skutečnost, že jedním z Vašich hesel před volbami bylo: "slušnost není slabost". Už jen tento příklad stačí, aby Vám nikdo soudný nevěřil ani slovo.

V další části dopisu se zaklínáte "nutnými reformami". Slovo reforma se pro Vás stalo prázdnou frází, kterou omlouváte cokoliv. Co na tom, že úplně jinou reformu daní jste sliboval se svým kolegou Tlustým před volbami a úplně jinou jste nechal napsat do současného vládního programu. Jeden asociální návrh jste vystřídal ještě asociálnějším.

Zreformujete obsahy peněženek většiny lidí tak, že jim tam zůstane podstatně méně než dnes a dokonce asi i méně než v pověstné "tlusté" peněžence.

Ve volebním programu ODS jste neměli poplatky u lékaře, nebo privatizaci zdravotních pojišťoven, ale dnes bezostyšně tvrdíte, že jde o "občany" ve volbách zvolenou reformu.

Naopak jste důchodcům slíbili v reformním předvolebním programu, že jim od 1. 1. 2007 přidáte měsíčně 1000 Kč. Přidali jste jim tolik, kolik slíbila ČSSD, tedy "pouhých" 500 Kč.

Vy jste prostě voliče podvedl a lhal jim, proto není vůbec férové tvrdit, že si společnost Vaše reformy přeje, což dala najevo tím, že Vás volila. Volila totiž zcela něco jiného, než co nyní popisujete ve vládním programu a pokud by ODS byla "poctivá", pak ani její poslanci nemohou dát svůj hlas Vaší vládě.

Na závěr jedna připomínka. Před hlasováním o důvěře Vaší první vlády jste byl na klubu poslanců ČSSD nás přesvědčit, že stojí za to vládu podpořit. Řekl jste, že nám zaručujete, že: "nikoho z ČSSD nebudete bezdůvodně kriminalizovat".

Už tato věta sama o sobě stačí, aby Vám nikdo soudný nikdy žádnou důvěru nedal, neboť je důkazem Vašeho nedemokratického a velice nebezpečného smýšlení. Politik, který přemýšlí, že by mohl použít policii a bezdůvodně kohokoliv kriminalizoval, je člověk, který v civilizované zemi nemá vůbec co pohledávat.

Pane ministerský předsedo Topolánku, nebude a nejste, dle mého názoru, důstojným premiérem vlády České republiky a protože mám naši zemi rád a záleží mi na ní, nepočítejte s mým hlasem.

Praha, 11. ledna 2007

MUDr. David Rath,
předseda Výboru pro zdravotnictví PSP ČR,
stínový ministr zdravotnictví ČSSDHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Demokratický blok neodevzdá lístky při volbě předsedy Sněmovny

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyřicet osm poslanců ODS, lidovců, TOP 09 a hnutí STAN neodevzdá hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny, kde je...

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...Najdete na iDNES.cz