Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Projev prezidenta na kongresu ODS

  11:45aktualizováno  11:45
Projev prezidenta republiky a čestného předsedy ODS na listopadovém kongresu strany v Praze ve Veletržním paláci.

Václav Klaus v debatě na Primě | foto: Dan MaternaMF DNES

Pane předsedo, vážení delegáti, vážení hosté,

stalo se již jistou tradicí, že - jako zakladatel, dlouhodobý předseda a nyní předseda čestný - i v roli prezidenta republiky adresuji jednáním Vašich kongresů pozdrav a několik, doufám, že neambiciózních a nikoho nezneklidňujících slov.

Prezident republiky má fungovat jako svorník politického života naší parlamentní demokracie. Některými politickými a mediálními kruhy sice bývám podezírán a viněn z opaku, ale snažím se tak chovat a věřím, že právě Vy to tak cítíte.

Přesto se nemohu na naše domácí politické soupeření, na tento praktický projev naší svobody, kterou jsme opětovně nabyli téměř přesně před sedmnácti lety, dívat z pozice nezúčastněného pozorovatele nebo jen neutrálního či moralistního komentátora. Nic takového není možné, není žádoucí a stejně by to bylo jen předstíráním.

Základem každého smysluplného politického postoje je a být musí jasné ideové zakotvení, protože jedině to umožňuje, aby se člověk ve spleti krátkodobých či úzce skupinových zájmů dokázal orientovat a aby viděl dále než na horizont právě probíhajícího dne. Takový postoj se v současnosti - u nás, ale i v celém západním světě - bohužel stává výrazně menšinovým. Je považován za staromódní přežitek, který řadu soudobých aktérů politických zápasů o mocenský vliv jen brzdí a zdržuje.

Moje celoživotní zkušenost říká, že je tomu právě naopak, že je žití bez jasného ideového kompasu omylem. Snaha zalíbit se voličům zleva doprava za cenu ideové vyprázdněnosti - v ODS to před lety kdosi propagoval jako tzv. "široké rozkročení" - vede ke stírání rozdílů mezi politickými stranami. V předvolebních zápasech je pak tento postoj kompenzován silnější a drsnější rétorikou, hloubením těžko překročitelných příkopů a bariér vůči ostatním a personifikací politického souboje. Obvykle je výsledkem kontraproduktivní polarita celé společnosti. V takové atmosféře je každý kompromis pokládán za zbabělost a rozumnost je postavena do role zrádce.

Zjednodušené černobílé vidění má své oprávnění, jde-li o okamžik revoluční přeměny jednoho společenského uspořádání v jiné. V běžném životě vede k tomu, že politika začíná připomínat střetnutí nesmiřitelných fanoušků fotbalových klubů. Důsledkem jsou i mimořádně těsné výsledky volebních klání a - následně - nemožnost sestavit fungování schopné vládní sestavy. Myslím, že ani Vám něco takového nemůže vyhovovat.

Jsem nesmírně rád, že je v očích významné části české demokratické veřejnosti Vaše strana opět hlavní nadějí v nikdy nekončícím střetu o svobodu proti jejímu omezování, v úsilí o suverenitu občana proti státnímu dirigismu a zmrtvujícímu paternalismu, v boji proti málo viditelným, ale o to nebezpečnějším pokusům mocenských složek státu pronikat do soukromí občanů.

Spolu s Vámi jsem rád, že výsledky letošních parlamentních, senátních, komunálních a také krajských pražských voleb učinily z ODS nejsilnější subjekt na naší politické scéně. Chci Vám k tomu upřímně poblahopřát.

Jsem přesvědčen i o tom, že Vás tyto úspěchy zavazují k odpovědnosti proměnit volbami vyjádřené preference voličů v konkrétní povolební uspořádání, jakkoli je to velmi obtížné.

Jako prezident republiky ctím výsledky voleb. I proto jsem v minulém volebním období neváhal opakovaně svěřit právo k sestavení vlády tehdy nejsilnější parlamentní straně, i když byla v hluboké krizi a i když by si asi mnozí z Vás přáli, abych postupoval jinak. Podle stejné logiky jsem nyní dal stejnou možnost vítězi parlamentních voleb, i když jeho první pokus o sestavení vlády selhal. Tentokrát jsem kvůli tomu kritizován z opačného pólu politického spektra, ale tak to asi být musí.

Je na jednání Vašeho kongresu, abyste se rozhodli, jakou cestou půjdete. Nepochybuji, že si uvědomujete, že Vaše dnešní jednání v mnohém ovlivní další směřování naší země. Nepochybuji, že se rozhodnete správně.

Přeji Vašemu důležitému jednání úspěch.

prof. Ing. Václav Klaus, CSc., čestný předseda a prezident ČRHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Najdete na iDNES.cz