DOKUMENT: Projev Cyrila Svobody na sjezdu KDU-ČSL

  20:09aktualizováno  20:09
Přinášíme vám plné znění projevu Cyrila Svobody, kterým oslovil delegáty sjezdu KDU-ČSL ve Vsetíně před svým zvolením novým předsedou strany.

Cyril Svoboda na vsetínském sjezdu KDU-ČSL (30. května 2009) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Sestry a bratři!

Dnešní den je dnem D pro naši stranu. Je jedním z nejdůležitějších dnů v celé naší historii. Buď se staneme silnějšími, těmi kteří budou určovat směr ze současné ekonomické a mravní krize, nebo končíme. Dnes se rozhodne.
Chceme rozhodnout správně. Správné je zvolit předsedu, který má odhodlání, zkušenost, vizi a tým. To vše Vám nyní chci nabídnout.

Vážené delegátky, vážení delegáti,

Odhodlání
Chci být dobrým předsedou a jsem si dobře vědom, o jak náročný úkol jde. Všichni mě znáte. Téměř s každým z Vás jsem před sjezdem osobně hovořil. Každého z vás si vážím. Každý mohl vidět mé nasazení.
Jakožto člověk zapálený pro naši věc Vám slibuji: Nepolevím! Půjdu příkladem! Chci vás nadchnout, abychom se stali silnými.

Zkušenost
Předkládám Vám své zkušenosti s politikou na nejvyšší úrovni stranické, vládní i evropské. Předkládám svá poučení z úspěchů i neúspěchů. Žádnou z minulých chyb nehodlám opakovat.

Zatímco se rozhoduje o našem bytí a nebytí, naše strana postrádá skutečné vedení. Nový předseda nebude mít čas učit se být předsedou, nemůže si dovolit dělat začátečnické chyby. Nesmíme ztratit už ani den. Již dnes začíná kampaň do podzimních předčasných voleb. Nepotřebuji žádnou dobu hájení a strana pod mým vedením bude pracovat od první minuty.

Vize
Podpora rodiny a ochrana života je pro mne jako pro všechny z vás samozřejmostí. To od nás všichni očekávají. Musíme však nabídnout mnohem více. Vize, k jejímuž uskutečnění Vás zvu, spočívá na třech principech: bratrství, bezpečí a spravedlnost.

Bratrství
Naše doba si žádá pevné pouto mezi lidmi, silnější zaměření na společný cíl a křesťanskou solidaritu. Občanským projevem bratrství je občanská společnost. Politickým projevem bratrství je kupříkladu progresivní zdanění, společné zdanění manželů, sociální a důchodový systém spravedlivý k rodinám s dětmi. Bratrství, to je boj proti hazardu a lichvě. Bratrství, to je solidarita se všemi nespravedlivě pronásledovanými na celém světě. Bratrství znamená klást břemena a nároky nejprve na nás samé a teprve pak na ostatní.

To bude náš program.

Bezpečí
Podmínkou bezpečí je skutečný domov. Každý má mít šanci zažít pocit bezpečí fungující rodiny. Všechna naše rozhodnutí musíme posuzovat právě s ohledem na dopady na rodinu. Podporou bydlení a venkova, ochranou životního prostředí a zajištěním energetické bezpečnosti pomůžeme vytvořit takové podmínky, aby každý člověk mohl plnohodnotně žít jak ve městě, tak na venkově.

Pocit bezpečí nového domova mají mít i ti, kteří přicházejí do naší země, ale jen za předpokladu, že se chtějí stát jejími občany, dodržovat její zákony a respektovat naše tradice.

Jedinou zárukou naší zahraničně-politické bezpečnosti je silné spojenectví v Evropské unii a v Severoatlantické alianci. Musíme být spolehlivými a aktivními spojenci, kteří nejen žádají, ale jsou také ochotni přispět ke společné věci.

Bezpečí znamená silnou demokracii, která je razantní vůči všem, kdo by ji chtěli pod jakoukoliv záminkou ohrozit.
To bude náš program.

Spravedlnost
Každý má právo žít ve společnosti, která se ke svým členům chová spravedlivě. Zárukou spravedlnosti je právní stát. Především stát musí dodržovat zákon. Stát nemůže zajistit všechno všem. V rámci svých možností však musí pomáhat těm, kteří pracovat chtějí , ale nemohou. Nemá podporovat ty, kteří pouze natahují ruku.

Nikomu se však nesmí dít nespravedlnost tím, že by se mu nějaký veřejný statek stal nedostupným. Ať již jde o vzdělání, zdravotní péči, sociální péči nebo důchodový systém. Nikdo nesmí být vyloučen z důvodu svého sociálního postavení.
V současné kritické době neobstojí pragmatismus, kličkování ani prosazování momentálních zájmů jednotlivců. Obstojí pouze skutečné hodnoty. Křesťanské hodnoty, které leží v základech našeho společného díla. Hodnoty, pro které jsme všichni na svou stranu hrdí. Hodnoty, jež nám všem dodávají vnitřní sílu k dalšímu úsilí:

Bratrství mezi všemi lidmi jako závazek,
spravedlnost založená na lásce k Bohu a bližnímu jako cesta a
bezpečí pro naše rodiny a domovy jako cíl.

To bude náš program.

Tým
Ani sebelepší předseda nemůže zvládnout svůj úkol sám. Za mnou stojí dlouhodobě budovaný tým odhodlaných lidí, nadšených pro naši věc. Jde o odborníky různých profesí. Tento tým se již osvědčil. Vypracovával odborná stanoviska, která sloužila předsednictvu, členům vlády, poslancům i senátorům, a prostřednictvím webových stránek naší strany vlastně vám všem. S tímto týmem jsme připraveni pracovat a spolupracovat s vámi se všemi. Jsme zvyklí na extrémní zátěž a nikdo z nás nepoleví.

To bude náš styl.

Disciplína
Sestry a bratři,
Chceme-li uspět, musíme být stranou pevné vnitřní discipliny, stranou sjednocenou za svým programem. Diskuse je cestou k přijetí rozhodnutí. Jakmile je však rozhodnutí přijato, ať zní jen jeden hlas. To je disciplina. V každé veřejné funkci jsme pouze reprezentanty své strany. Nikdo nesmí mít naši stranu jako svůj nástroj nebo si ji brát za rukojmí. V žádném případě nesmíme tolerovat jakékoliv snahy stranu rozštěpit či oslabit.

Usilujeme o každý jednotlivý volební hlas, chceme mít vliv. Chceme prosadit to, co za nás nikdo jiný neudělá. Čeká nás těžká práce. Vyzývám každého člena naší strany. Od dnešního dne nesmí být nikdo z nás pouhým divákem. Každý, opakuji, úplně každý se musí zapojit. Každý ať je plamenem, který zapaluje. Naši odvahu k nové politice odmění voliči svou důvěrou. Tím jsem si jist. Vím, že je v nás úžasná síla.

To bude náš styl.

Závěr – Věřím v budoucnost naší strany

Sestry a bratři,
chci společně s vámi svést zápas o naši budoucnost. Bude to těžká, ale krásná práce. Bude to i tvrdý konflikt. Zápas s mocnými jedinci i zájmovými skupinami. Tento program klade maximální nároky na každého z nás. Je to program pro lidi odvážné a hrdé, kteří neuhnou před hanou ani slinou. Je to program pro předsedu, který nebude očekávat stálý potlesk většiny. Je to program pro týmového vůdce. Je to program pro člověka, který ve vážných chvílích nežertuje, chápe se pluhu a nedívá se zpět. Je to program pro předsedu, kterého jeho práce těší a který chce nadchnout všechny. Je to program pro věřícího člověka. Je to program pro předsedu, který má respekt i u politických soupeřů. Je to program pro předsedu, jakého si nepochybně zasloužíme. Je to program pro předsedu, se kterým ve volbách uspějeme a který nás může dovést k důstojné vládní účasti.

Sestry a bratři, jsem připraven být takovým předsedou.

Teď je čas rozhodnutí.

Obracím se na Vás s důvěrou, se žádostí a prosbou o Váš hlas!

Věřím v budoucnost naší strany!

Pojďme!

(Cyril Svoboda, zdroj: www.kdu.cz)
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Peníze využívají na doučování i dopravu, šedesát Romů dostalo stipendium

Slavnostní předávání stipendií šedesáti romským studentům. (19. října 2018)

Peníze, podpora a kontakty jsou hlavními pilíři stipendijního programu organizace Romea, díky kterému můžou studovat...

Komunisté se rozhodli, že pomohou Babišově vládě se státním rozpočtem

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Vláda Andreje Babiše se bude moci spolehnout na komunisty i při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Vedení...

Mise vojáka zraněného u Bagrámu končila za pár dní. Útočník čekal hodinu

Obrněná vozidla MRAP českých vojáků během patroly v okolí Bagrámu v Afghánistánu

Český voják D. K. zraněný tento týden při výbuchu auta u základny v afghánském Bagrámu, se měl za pár dní vrátit domů....Najdete na iDNES.cz