Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Prohlášení na podporu Kaplického knihovny

  1:37aktualizováno  1:37
Řada předních českých architektů, designérů, výtvarných umělců, historiků umění a galeristů se podepsalo pod petici podporující architekta Jana Kaplického a jeho projekt Národní knihovny. iDNES.cz přináší celé znění prohlášení i jména těch, kteří se pod něj podepsali.

Kaplického knihovna má podporu části domácí kulturní obce. | foto: Lukáš Bíba

V různých oblastech odborných otázek, jež se dotýkají veřejného zájmu bývá ve prospěch objektivního řešení přizváno mezinárodní koncilium.

Tak se z vůle investora stalo posouzení soutěžních projektů na Národní knihovnu odbornou porotou, sestavenou z předních architektů současného světa.

Jednání poroty se zúčastnili výsostně kvalifikovaní architekti, vybavení na základě všestranného přehledu i vlastních zkušeností znalostmi o soudobé architektonické tvorbě.

Závěrem přiřkla porota jednomyslně vítězství návrhu ateliéru Future Systems Jana Kaplického. Zhodnotila jak řešení funkčních nároků budovy, tak její formální rozvrh z hlediska současné mluvy architektury, konečně též začlenění stavby do daného prostoru a ohledu k tvaroslovné povaze města.

Následně se o vítězný projekt rozhořely spory, jež se nespravedlivě dotkly i osoby architekta Jana Kaplického.

Jan Kaplický, který v Praze vyrůstal a vystudoval, se v exilu hlásil ke své zemi a obdivnému vztahu k rodnému městu. Během působení ve Velké Británii obracel pozornost odborných kruhů k českému kulturnímu dědictví i současnému umění naší země s důrazem na jejich duchovní hodnoty.

Po roce 1989 promítl své vlastenecké přesvědčení do prospěšných aktivit na rodné půdě. Pořádal pro odbornou i laickou veřejnost přednášky, k nimž zval architekty světového věhlasu, Richarda Rogerse, Jamese Stirlinga, Nicolase Grimshawa a Terryho Farrella, aby zdejší publikum a hlavně studenty seznamovali se svými náhledy i s vlastní tvorbou. Stejně tak presentoval i vlastní tvůrčí program.

Vydal zasvěcenou studii o českém funkcionalismu, kterou zpracoval s historikem architektury profesorem Vladimírem Šlapetou.

Tvůrčími návrhy a realizacemi je Kaplický právem považován za jednoho z nejvýznamnějších projektantů přítomnosti. Mezinárodní organizace architektů zařadila mezi nejvýznamnější projekty 20. století jeho novinářskou tribunu na kriketovém stadiónu v Londýně a obchodní dům v Birminghamu. Praze nabídl řešení některých projektů, jež se nedočkaly uskutečnění.

Úspěšně realizuje své projekty po celém světě, k nimž se v poslední době řadí Muzeum Masserrati v italské Modeně.

Vůdčím rysem tvůrčího přístupu Jana Kaplického je koncepční myšlení, jež zbavuje architekturu ustálených klišé. Ve svých projektech prosazuje tvárné prostředky, které dbají na nároky dnešního životního provozu v souladu s možnostmi dosažené úrovně techniky a technologických postupů.

Volba výrazových prostředků vychází z poučení přírody, jejích organických principů a konkrétních tvarů. Přitom ovšem sledují výchozí vztah k prostoru a danému prostředí, jak se potvrdilo v souznění návrhu knihovny s tvaroslovím Prahy.

Podepsaní z řad starší i mladší vrstvy architektů, designérů, výtvarných umělců, historiků umění i galeristů pokládají za poctivé vyjádřit své stanovisko ke vzniklé polemice.

Bezvýhradně respektují zásady demokratické společnosti, v níž má každý občan právo vyslovit se k veřejným záležitostem bez ohledu na odbornou či laickou připravenost. Je ovšem nabíledni, že nelze připisovat obecnou platnost pouze individuálnímu zalíbení či nelibosti.

Především by nemělo docházet k tomu, že vedle námitek ze strany nedostatečně informovaných laiků se objevují i mnohdy zlolajné předhůzky autorových kolegů či veřejných činitelů, které se prosazují demagogicky a pokoušejí se mocensky ovlivnit výsledky soutěže.

Z tohoto důvodu se bez výhrad stavíme za to, aby nebyl znevažován kvalifikovaný výrok poroty, podle něhož má být realizován Kaplického projekt Národní knihovny.

Autorem textu prohlášení je doc. PhDr. Jiří Šetlík.

Podepsáni: PhDr. Petr Adler, PhDr. Alena Adlerová, MgA. Petr Babák, MgA. Radim Babák, doc. Václav Cigler, Jan Činčera, ak. mal. Jiří David, dr. Antonín Dufek, Eva Eisler, Mgr. Yvona Ferencová, Mgr.A. Michal Froněk, ak. mal. Karel Haloun, Bob Heida, MgA. Juraj Horváth, Ing. Arch. Jiří Javůrek, prof. Marian Karel, JUDr. Petr Kazda, doc. Ing. Arch. Radek Kolařík, PhDr. Iva Knobloch, doc. Dr. Zdeněk Kratochvíl, Hana Kratochvílová, PhDr. Marie Kratochvílová, ak. mal. Aleš Lamr, MgA. Zuzana Lednická, doc. Mgr.A. Tomas Machek, MgA. Štěpán Malovec, Meda Mládková, Ing. Arch. MgA. Michal Motyčka, ak. mal. Aleš Najbrt, Mgr.A. Jan Němeček, Robert V. Novák, prof. ak. arch. Jiří Pelcl dr.h.c., PhDr. Eva Petrová, ak. mal. René Roubíček, ak. mal. Miluše Roubíčková, PhDr. Jan Rous, RNDr. Jana Ryšlinková CSc., PhDr. Jan Sekera, Zdeněk Sklenář, PhDr. Kateřina Svobodová, doc. Jiří Šetlík, ak. mal. Adriena Šimotová, MgA. Mgr. Jana Šindrová, doc. ak mal. František Štorm, prof. Rostislav Vaněk, Mgr. Anna Vovsová, Dr. Galina Vondráčková, Mgr. Ivan Zachariáš, Ing. Alan Záruba M.A., prof. Ing. Arch. Zdeněk ZieglerHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...Najdete na iDNES.cz