Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dokument: Nova se měla spojit s Primou

  0:06aktualizováno  0:06
P r a h a - Hodinu a půl v pátek poslanci rozebírali majetkové poměry soukromé televize Prima. Důvod? Nejasný převod televize, která dříve patřila zkrachovalé IPB, a z toho plynoucí informace o možném propojení Primy s druhou komerční televizí - TV Nova. Provázáním obou médií se několikrát zabývala i vysílací rada, žádný důkaz o možné spolupráci však nikdy nenašla. ČSOB, která vloni v létě převzala krachující Investiční a Poštovní banku, nicméně objevila v archivech návrh smlouvy, jež by monopol na tuzemském televizním trhu skutečně vytvořila.

Dokument nadepsaný jako Akcionářská smlouva předpokládal úplné propojení TV Nova (v textu uváděné jako "N Trust") a TV Prima ("P Trust"). "P Trust a N Trust mají v úmyslu uskutečnit společný projekt spočívající ve vybudování mediálního a produkčního uskupení, které bude vyvíjet činnost zejména v oblasti televizního vysílání v České republice," stojí v úvodu návrhu. Poslední verze textu je označena datem 23. května 2000 - tedy necelý měsíc před tím, než byla na IPB uvalena nucená správa. Konečnou dohodu měli podle listin podepisovat ředitel Novy Vladimír Železný a místopředseda představenstva IPB Libor Procházka.

"To už je jako podepsaná smlouva? Ne? Jen návrh? Věřte mi, že návrhů jsem si v životě prošel, opravdu mi to nic neříká," reagoval Procházka. "Takový materiál vám padesát lidí vyrobí na zakázku."

ČSOB však v pátek potvrdila, že dokument pochází z trezorů Poštovní banky. "Z archivů, které k nám přešly z IPB, je patrno, že myšlenka propojení licencí byla přinejmenším diskutována. Svědčí o tom i tento písemný návrh určitého smluvního vztahu," uvedl ředitel externí komunikace ČSOB Milan Tománek.

Návrh smlouvy podle svých slov neznají ani šéfové Novy. "Víme však, že IPB prostřednictvím právní kanceláře vytvářela několik různých modelů, které měly podle názoru banky snižovat úvěrová rizika. Žádný z těchto mnoha modelů nebyl naší stranou přijat," prohlásil mluvčí Martin Chalupský.

Dokument, nadepsaný Přísně důvěrné, podrobně popisuje scénář, podle kterého se spojení mělo uskutečnit:
1)
"N Trust" a "P Trust" měly pověřit vybranou lucemburskou společnost, aby pro ně v této zemi založila společnou firmu, nazvanou pracovně LUXCO.
2) LUXCO by spravoval lucemburský "správce", ten by však musel plnit pokyny obou televizí.
3) Po založení LUXCO by se "P Trust" i "N Trust" sérií finančích operací a vzájemných smluv "pojistily", že rozhodující pravomoce budou vykonávat právě prostřednictvím lucemburské firmy (dohoda rozepisuje přesné podíly akcií, hlasovacích práv i práv k případným odkupům)
4) Souběžně se založením by podle návrhu smlouvy lidé z Novy a Primy vytvořili novou strukturu společností, které by se následně staraly o provoz televizí.

Rozhodující roli měla hrát firma Beseda Holding, společným obstaravatelem pořadů pak měla být společnost AQS. Případné úvěry a finanční zajištění měla mít dle návrhu na starosti dílem IPB a dílem noví majitelé Novy firma MEF Holding.

Smlouva zjevně předpokládala, že propojení Novy a Primy proběhne v průběhu roku 2000.

Pokud je dokument, objevený v archivu banky pravý, potom se v plánovaném "sblížení" nepočítalo s účastí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta má ze zákona hlídat majetkové přesuny v médiích, smlouva však jednotlivé kroky jejím souhlasem nepodmiňuje.

Plán, popsaný v dokumentu, však nutně vzal zasvé po uvalení nucené správy na IPB.

Televize Prima se ocitla mimo kontrolu banky, dnes se za jejího majitele vydává společnost GES Holding. Její zástupkyně Jana Adamčíková včera uvedla, že firma o zmiňované smlouvě nikdy neslyšela.

Faktem je, že některé kroky, popsané v návrhu smlouvy, se staly skutečností i bez ní. Společnost AQS, která nakupuje pořady pro TV Nova, před časem stejnou smlouvu uzavřela i s Primou.

GES Holding už před časem zahájil majetkové změny v rámci Primy, které mají posílit jeho pozici. I tyto změny odpovídají scénáři, který je popsán v archivním dokumentu.

Spor o nejasné převzetí televize (tu by chtěla zpět ČSOB, která převzala IPB) dnes řeší soud.

Jména majitele GES Holdingu Ivana Zacha se v několika obchodních společnostech objevuje vedle jednoho z hlavních mužů TV Nova Jiřího Šmejce. Oba podnikatelé připouštějí, že se znají, jakékoli propojení Novy a Primy však rezolutně odmítají.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Že mě prezident nechce? Havlovi tehdy Zeman taky neustoupil, říká Poche

Miroslav Poche je politik, europoslanec a kandidát na ministra zahraničí ČR....

Zkušený zákulisní hráč sociální demokracie Miroslav Poche se chce stát ministrem zahraničí. Diplomacie se jeho životní...

Dramatické cvičení záchranářů, referendum o vládě a dopadený znásilňovač

Cvičení záchranných složek na Rozvadově. (21. 5. 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám cvičení záchranářů, kterého se účastnily stovky zdravotníků, policistů i...

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz