Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Komunikace prezidenta s premiérem

  17:20aktualizováno  17:20
Premiér Jiří Paroubek žádal písemně prezidenta Václava Klause, aby česko-ruské smlouvy s ruským prezidentem mohl podepsat on sám a nikoliv ministři pozvaní na Hrad. Václav Klaus obvinil Jiřího Paroubka, že ohrozil průběh návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina.

Premiér Jiří Paroubek s ruským prezidentem Vladimirem Putinem | foto: David NeffMF DNES

Jiří Paroubek v úterý 28 února napsal:

Vážený pane prezidente,
velvyslanec Ruské federace pan Fedotov mne informoval o programu návštěvy prezidenta Ruské federace V. V. Putina v České republice. Takto jsem se s údivem dozvěděl, že v přítomnosti Vaší a prezidenta Putina se mají podepisovat tři smluvní dokumenty.

Pro takový postup nevidím v Ústavě České republiky z hlediska působnosti hlavy státu v zahraniční politice žádnou oporu. Kromě toho je zřejmé, že tyto dokumenty byly připraveny k podpisu českou exekutivou, takže i z toho pohledu je jen přirozené, aby byly podepisovány při příležitosti mého setkání s prezidentem Putinem za přítomnosti mé a jeho.

Žádám Vás proto, aby v tomto směru došlo v programu návštěvy prezidenta Putina k adekvátním úpravám. Pokud by k tomu nedošlo, může se stát, že příslušní členové vlády  České republiky jakož i představitel ČEB se k podpisu na Hrad nemusí dostavit. V tomto směru jsem též informoval pana velvyslance Fedotova.

S úctou, Jiří Paroubek

Ve stejný den prezident Klaus odpověděl:

Pane ministerský předsedo,
obdržel jsem Váš dnešní dopis a rezolutně se ohrazuji proti jeho tónu a proti jeho obsahu. Jestli jste se „s údivem dozvěděl“ detaily o návštěvě prezidenta Putina, pak musím konstatovat, že je tato návštěva dlouhodobě připravována v součinnosti Kanceláře prezidenta republiky, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva průmyslu a obchodu, velvyslanectví České republiky v Ruské federaci a velvyslanectví Ruské federace v Praze.

Osobně jsem o tom podrobně jednal i se dvěma členy Vaší vlády, s ministry Svobodou a Urbanem, i s oběma velvyslanci. Jestli nepracuje Vaše kancelář a nebyl jste o tom informován Vy, je to věc, kterou si musíte vyřídit na svém úřadu.

Z věcného hlediska Vám musím sdělit, že prezident Putin přijíždí do Prahy na mé pozvání a tomu také struktura a styl návštěvy odpovídá. Musím Vás také  upozornit, že prezident republiky je součástí exekutivy České republiky a že podle Ústavy zastupuje stát navenek.

I to je jednoznačným důvodem, proč je návštěva prezidenta Putina organizována tak, jak je organizována. K úpravám programu návštěvy prezidenta Putina, která je dlouhé týdny na minuty dojednávána s ruskou stranou, nedojde. Výhrůžky typu, že se členové vlády nemusí dostavit na Pražský hrad k podpisu představují něco, co v historii České republiky, ale ani Československa, ještě nikdy nezaznělo. Považuji to za mimořádně nedůstojné a prosím Vás, aby se toto již nikdy neopakovalo.

S pozdravem, Václav Klaus

Ve středu 1. března Jiří Paroubek napsal:

Vážený pane prezidente,
zásadně nesouhlasím s Vaším názorem, který jste vyjádřil v reakci na můj dopis dne 28. 2. 2006. Zastávám názor, že Váš výklad prezidentských pravomocí není správný a že byste měl respektovat zásadu, že práci vlády organizuje její předseda a včas mě a mým prostřednictvím vládu informoval o svých záměrech.

Přes uvedené výhrady, v zájmu České republiky a jejích vztahů s Ruskou federací jsem udělil souhlas s účastí ministrů vlády na jednáních i podpisu smlouvy. Očekávám však Vaše vysvětlení a poznamenávám, že postup Vašeho protokolu shledávám jako zcela bezpříkladný a neodpovědný.

S pozdravem, Paroubek

 Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

GLOSA: Sliby ANO o čistší politice znějí po pardubických kauzách jako vtip

Primátor Martin Charvát na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu....

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s hesly o větší transparentnosti a o konci rozkrádání veřejných peněz. Výsledkem je, že...Najdete na iDNES.cz