Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Dopis šéfa Soužití premiéru Paroubkovi

  18:24aktualizováno  18:24
Dopis předsedy politického hnutí Coexistentia - Soužití Ladislava Kocsise předsedovi vlády Jiřímu Paroubkovi ze 17. listopadu 2005.
Dopis

Dopis | foto: iDNES.cz

Velevážený pane předsedo vlády, 

při příležitosti našeho státního svátku Vás co nejsrdečněji pozdravuji jménem všech členů politického hnutí Coexistentia - Soužití v České republice. 

Dnešní svátek - Den boje za svobodu a demokracii - je pro nás, členy hnutí, jež sdružuje příslušníky národních menšin žijících v České republice, dvojnásobně významný.

Je to vhodná příležitost k tomu, abychom si s úctou zavzpomínali na výročí obou historických událostí připadajících na 17. listopad, a zároveň si znovu připomněli jejich odkaz pro nás.

Z něj vychází samotné základní cíle našeho hnutí spočívající v programovém prosazování, ochraně a dalším rozvíjení lidských práv, základních svobod a demokracie.

Po celou dobu své patnáctileté existence se Coexistentia - Soužití zasazuje o budování právního státu, tolerantního soužití většinového národa a národnostních menšin žijících v České republice. 

Vycházejíc z výše uvedeného republiková rada politického hnutí Coexistentia - Soužití vyjadřuje Vám, vážený pane předsedo vlády, vysoké uznání za Vaši nedávnou iniciativu ve věci omluvy německým antifašistům z řad bývalých občanů ČSR za utrpení a křivdy, jež byly na nich páchány krátce po ukončení druhé světové války na našem území.

Spatřujeme v tom nesporně odvážný státnický čin, protože se to děje v době, kdy ještě česká společnost - přes více než roční členství v Evropské unii - není zcela připravena k tak zásadnímu přehodnocení své nedávné minulosti. 

Současně však vyjadřujeme i své zklamání nad tím, že se Vaše iniciativa nevztahuje také na další národnosti žijící v České republice, jmenovitě na Maďary a Poláky, na nichž byla také spáchána nemalá křivda v téže době.

Mnozí z nás ještě mají v živé paměti deportace, nelítostné zavlečení na 44 tisíc Maďarů z jižního Slovenska na nucené práce do západního pohraničí ČSR, atd. Dělo se to na základě prezidentských dekretů založených na nedemokratickém principu kolektivní viny. Ty tvrdě postihovaly nejen provinilce, ale i nevinné občany.

Očekáváme proto, že stejný diferencovaný postup, jaký byl na vládní úrovni zvolen v případě německé menšiny, bude uplatněn též vůči maďarské a polské menšině z bývalého Československa. 

Uctivě Vás tedy žádáme, aby jste věc omluvy legislativně podpořil se všemi právními důsledky. Podle našeho názoru takovýto jednoznačný akt umožní udělat tečku za příkoří našich menšinových komunit v minulosti, pozitivně přispěje k harmonickému soužití národních menšin a českého většinového národa v naší společné vlasti. 

Excelence, jsme přesvědčeni, že i nadále budete vykonávat svou vysoce zodpovědnou práci ku prospěchu všech občanů naší vlasti, tedy i pro nás, příslušníky národních menšin, a za ni Vám i touto cestou upřímně děkujeme.

Zároveň Vám přejeme příznivé vnitřní i mezinárodní podmínky pro naplnění slibu, který jste složil při nástupu do funkce předsedy vlády České republiky. 

Závěrem Vám, velevážený pane předsedo vlády, ze srdce přeji pevné zdraví, dlouhý, tvořivý a spokojený život. Přijměte, prosím, výraz mé nejhlubší úcty.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Babiš plánuje přestěhovat ministerstva. Má vzniknout nová vládní čtvrť

Premiér Andrej Babiš přichází na jednání vlády

Do programového prohlášení vlády Andreje Babiše se dostalo i to, že by v budoucnu měla vzniknout nová vládní čtvrť v...

V Krkonoších platí třetí lavinový stupeň, sledované svahy jsou nestabilní

Hledání „zavalených“. (19.března 2015)

Horská služba vyhlásila v Krkonoších třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Podle horalů jsou nyní...

Starostka Obrnic složila funkci, dává přednost práci pro kraj

Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Drahomíra Miklošová, která v roce 2014 převzala ve Štrasburku cenu Rady Evropy za integraci Romů, rezignovala na svůj...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz