Koaliční strany uzavřely s přeběhlíky Pohankou a Melčákem dohodu o toleranci vlády

Koaliční strany uzavřely s přeběhlíky Pohankou a Melčákem dohodu o toleranci vlády | foto: Dan Materna

DOKUMENT: Dohoda o toleranci vlády

  • 14
Přinášíme plné znění dohody mezi zástupci koaličních stran a poslanci Pohankou a Melčákem o podmínkách tolerance Topolánkovy vlády.

DOHODA O PODMÍNKÁCH TOLERANCE KOALIČNÍ VLÁDY V OBDOBÍ 2007 - 2010

uzavřená níže uvedeného dne mezi předsedy vládních koaličních stran a mezi nezařazenými poslanci Poslanecké Sněmovny Parlamentu České republiky, panem Milošem Melčákem a panem Michalem Pohankou na základě těchto podmínek:

1. Obě strany se shodují na tom, že v zájmu politické, ekonomické i společenské stability naší země není možno již dále prohlubovat vládní politickou krizi, která trvá již neuvěřitelných 7 měsíců.

2. Obě strany se shodují na tom, že pro úspěšný a sociálně smírný vývoj země a především v zájmu jejích občanů je potřeba neprodleně začít s řešením kritických problémů jako jsou zajištění důchodů pro budoucí generace, stabilizace veřejných financí a snižování dluhů, stabilizace a zabezpečení kvalitního zdravotnictví a tvorba příznivého podnikatelského prostředí jako podmínky pro snižování nezaměstnanosti.

3. Došlo rovněž ke shodě obou stran, že v poslanecké Sněmovně Parlamentu ČR neexistuje většinová vůle k předčasným volbám, neexistuje vůle pro institucionální toleranci vlády ze strany demokratické opozice stejně jako není možná a pro demokracii v naší zemi žádoucí vládní dohoda dvou nejsilnějších stran.

4. Na základě těchto skutečností se účastníci dohodli na toleranci a vzniku vlády Mirka Topolánka a na společném postupu při hlasování o důvěře vládě tak, že Miloš Melčák a Michal Pohanka svou neúčastí na hlasování sníží počet hlasujících poslanců.

5. Přestože obě strany nechápou a nepovažují toleranci vládě za vyslovení podpory celému jejímu programu, zavázala se vláda po vzájemné dohodě k programovým změnám ve svém programovém prohlášení, a to především v těchto programových oblastech:

V oblasti daní - závazek vlády, že daně nebudou zvýšeny nikomu, tedy, že bude zavedena taková reforma, která zvýhodní všechny příjmové skupiny občanů

V oblasti zdravotnictví - bude zaveden nový evropský zákon o neziskových organizacích využitelný rovněž ve zdravotnictví a bude poskytnuta garance vlády, že nedojde k privatizaci fakultních nemocnic, a tyto budou transformovány na Univerzitní nemocnice pracující na neziskovém statutu a principu. V neposlední řadě dojde k zohlednění sociálního dopadu při zavedení regulačních poplatků.

V sociální oblasti - vláda bude podporovat mladé rodiny s dětmi a zajistí vyšší adresnost dávek (zavedení vícerychlostní flexibilní rodičovské a mateřské apod.). Vláda se rovněž zavazuje k zachování sociálnímu dialogu se sociálními partnery, vč. odborů.

6. Předseda vlády i celá vláda se tímto zavazují projednat se zástupci opozice veškeré významné zákonné i podzákonné změny, a to před jejich předložením.

7. Předseda vlády i celá vláda se tímto rovněž zavazují projednat s oběma nezařazenými poslanci veškeré významné zákonné i podzákonné změny, a to před jejich předložením s cílem v maximálně možném rozsahu dosáhnout shody pro jejich prosazení.

8. Obě strany veřejně prohlašují, že předmětem této dohody není žádný příslib či závazek poskytnutí jakékoliv veřejné funkce či jiný osobní prospěch, a to nejen v období bezprostředně po získání důvěry vládě, ale po celé období spolupráce.

V Praze dne 19. 1. 2007

Za ODS Ing. Mirek Topolánek                                     Za KDU-ČSL Jiří Čunek                      
Za Stranu zelených RNDr. Martin Bursík
MUDr. Michal Pohanka                   
Ing. Miloš Melčák, CSc.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video