Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Dohoda o toleranci vlády

  10:02aktualizováno  10:02
Přinášíme plné znění dohody mezi zástupci koaličních stran a poslanci Pohankou a Melčákem o podmínkách tolerance Topolánkovy vlády.

Koaliční strany uzavřely s přeběhlíky Pohankou a Melčákem dohodu o toleranci vlády | foto: Dan Materna

DOHODA O PODMÍNKÁCH TOLERANCE KOALIČNÍ VLÁDY V OBDOBÍ 2007 - 2010

uzavřená níže uvedeného dne mezi předsedy vládních koaličních stran a mezi nezařazenými poslanci Poslanecké Sněmovny Parlamentu České republiky, panem Milošem Melčákem a panem Michalem Pohankou na základě těchto podmínek:

1. Obě strany se shodují na tom, že v zájmu politické, ekonomické i společenské stability naší země není možno již dále prohlubovat vládní politickou krizi, která trvá již neuvěřitelných 7 měsíců.

2. Obě strany se shodují na tom, že pro úspěšný a sociálně smírný vývoj země a především v zájmu jejích občanů je potřeba neprodleně začít s řešením kritických problémů jako jsou zajištění důchodů pro budoucí generace, stabilizace veřejných financí a snižování dluhů, stabilizace a zabezpečení kvalitního zdravotnictví a tvorba příznivého podnikatelského prostředí jako podmínky pro snižování nezaměstnanosti.

3. Došlo rovněž ke shodě obou stran, že v poslanecké Sněmovně Parlamentu ČR neexistuje většinová vůle k předčasným volbám, neexistuje vůle pro institucionální toleranci vlády ze strany demokratické opozice stejně jako není možná a pro demokracii v naší zemi žádoucí vládní dohoda dvou nejsilnějších stran.

4. Na základě těchto skutečností se účastníci dohodli na toleranci a vzniku vlády Mirka Topolánka a na společném postupu při hlasování o důvěře vládě tak, že Miloš Melčák a Michal Pohanka svou neúčastí na hlasování sníží počet hlasujících poslanců.

5. Přestože obě strany nechápou a nepovažují toleranci vládě za vyslovení podpory celému jejímu programu, zavázala se vláda po vzájemné dohodě k programovým změnám ve svém programovém prohlášení, a to především v těchto programových oblastech:

V oblasti daní - závazek vlády, že daně nebudou zvýšeny nikomu, tedy, že bude zavedena taková reforma, která zvýhodní všechny příjmové skupiny občanů

V oblasti zdravotnictví - bude zaveden nový evropský zákon o neziskových organizacích využitelný rovněž ve zdravotnictví a bude poskytnuta garance vlády, že nedojde k privatizaci fakultních nemocnic, a tyto budou transformovány na Univerzitní nemocnice pracující na neziskovém statutu a principu. V neposlední řadě dojde k zohlednění sociálního dopadu při zavedení regulačních poplatků.

V sociální oblasti - vláda bude podporovat mladé rodiny s dětmi a zajistí vyšší adresnost dávek (zavedení vícerychlostní flexibilní rodičovské a mateřské apod.). Vláda se rovněž zavazuje k zachování sociálnímu dialogu se sociálními partnery, vč. odborů.

6. Předseda vlády i celá vláda se tímto zavazují projednat se zástupci opozice veškeré významné zákonné i podzákonné změny, a to před jejich předložením.

7. Předseda vlády i celá vláda se tímto rovněž zavazují projednat s oběma nezařazenými poslanci veškeré významné zákonné i podzákonné změny, a to před jejich předložením s cílem v maximálně možném rozsahu dosáhnout shody pro jejich prosazení.

8. Obě strany veřejně prohlašují, že předmětem této dohody není žádný příslib či závazek poskytnutí jakékoliv veřejné funkce či jiný osobní prospěch, a to nejen v období bezprostředně po získání důvěry vládě, ale po celé období spolupráce.

V Praze dne 19. 1. 2007

Za ODS Ing. Mirek Topolánek                                     Za KDU-ČSL Jiří Čunek                      
Za Stranu zelených RNDr. Martin Bursík
MUDr. Michal Pohanka                   
Ing. Miloš Melčák, CSc.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...Najdete na iDNES.cz