Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Čím vším prý Macek urazil Ratha

  12:49aktualizováno  12:49
Pracovníci ministerstva zdravotnictví vyhledali urážlivé výroky Miroslava Macka na adresu ministra zdravotnictví Davida Ratha. Tvrdí, že Macek byl první, kdo urážel. Snaží se tak dokázat, že Mackova facka byla neopodstatněná. Seznam urážek přinášíme v plné verzi.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že Macek urážel první. Ilustrační foto | foto: Michal Sváček

O tom, co bylo údajnou příčinou rozhodnutí Miroslava Macka k útoku na ministra zdravotnictví Davida Ratha média informovala poměrně podrobně.

I méně soudný či názorově "protirathovsky" vychýlený čtenář z toho musí nutně poznat, že v žádném případě nešlo o výrok, který by se jakkoliv dotýkal cti paní Mackové a bylo třeba kvůli němu volit účtování, typické pro předminulé století.

Mohl se ovšem dotknout druhově jiných osobnostních vlastností pana Macka a dotkl-li se, pak poprávu. Neboť nebyl to David Rath, kdo by byl první zavdal příčinu ke konfliktu, který se udál v sobotu 20. května 2006.

Připomeňme zde některé výroky Miroslava Macka, které ze strany Davida Ratha zůstaly až dosud bez odezvy.
  
V textu "Události dnů minulých...", uveřejněném 11. 5. na serveru ceska-media.cz Miroslav Macek v ironickém až jedovatém kontextu nazývá D. Ratha "soudruhem" (v témže textu se objevuje také jeho přezdívka pro premiéra Paroubka - "Puchejř")
  
V textu "Boží člověk "Jandák" z 11. 4. (virtually.cz) hodnotí M. Macek možnou půjčku pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) jako "... pokus D. Ratha uplatit naštvané lékaře..." a "... vyčuranost par excellence..."
  
Už úplně bez servítků píše M. Macek (opět virtually.cz) 14. 3., že "... ministr zdravotnictví David Rath má zvláštní vlastnost: kamkoliv šlápne, většinou je to do hovna...". Jen připomínáme, že šlo o Mackovo komentování situace, v níž ministr hledal alternativní zásobování nemocnic nezbytnými léky.

Text "Humor, který mrazil" (1. 3. 06, virtually.cz) z pera M. Macka opět nazývá D. Ratha "soudruhem" a nepřímo jej obviňuje z organizování nekalé soutěže za to, že nabádá pacienty, aby pro léky chodili do nemocničních lékáren, neboť tam nejsou tak drahé, jako v lékárnách tzv. pouličních.
  
O pouhých několik dnů dříve (20. 2.) zahrnuje M. Macek v textu "Paroubkovo dotované bydlení" D. Ratha do čehosi, co nazývá "premiérova bolševická parta" a v jiné souvislosti o něm píše jako o "arogantním panáčkovi".
 
Únor měl zřejmě M. Macek velmi bohatý a vynalézavý, alespoň pokud jde o invektivy, neboť 14. 2. v textu "Komando pro bohaté" líčí některé kroky ministra zdravotnictví jako plnění "jánošíkovského" plánu a když v souvislosti s D. Rathem používá slovo moudrý, dává je, aby zdůraznil jeho ironický a pejorativní podtext, do uvozovek.
  
Text "Sociální inženýrství socialistů" (virtually.cz) se zase snaží zavést novou, pochopitelně hanlivou přezdívku – M. Macek v něm ministra nazývá "dr. Schuss-Rathem". Obviňuje jej z toho, že dělá "šílenosti" a ty že zaplatíme, "... současní i budoucí pacienti...".

"Výhodné půjčky" (ceska-media.cz) přirovnává, byť nepřímo a prostřednictvím jakési "... čtenářky glos J. J...." D. Ratha k Hitlerovi a v další nepřímé souvislosti o něm hovoří jako o "... člověku, který vyvolává dojem, že nejvíce potřebuje odbornou pomoc kolegů lékařů..."
  
Naopak zcela nepokrytě uráží Miroslav Macek D. Ratha textem ze 4. 12. 05. Zde není nutno hledat v obsahu materiálu, jistě stačí jeho titulek, který zní "Hajzlík ministrem" (virtually.cz).

Pouhé čtyři dny předtím se M. Macek vypjal k obzvláštnímu stylistickému výkonu, když na virtually.cz napsal: "Jestliže se o ministru Davidovi říkalo, že je, slušně řečeno, mentálně "nestandardní", pak zřejmě neexistuje slušný výraz pro označení ministra Ratha, neboť proti němu mi i I. David připadá jako duševní titán. Něco tak přízemního, slizkého, mstivého, nenávistného a nehorázně pitomého, co předvádí D. Rath, aby pohledal..."
  
V textu "Chcete dát tisícovku" (virtually.cz) z 30. 11. se M. Macek opět vyjadřuje o ministru Rathovi jako o "hajzlíkovi", tentokrát používá adjektivum "demagogický".
  
V polovině listopadu M. Macek obviňuje D. Ratha (text „Krásná slova“, virtually.cz) z toho, že "... si za peníze VZP budoval svoji politickou kariéru...".

V dalších textech (některé z nich uveřejnily i Lidové noviny) vyzývá M. Macek veřejnost, aby "vykopla socialisty od moci", do čehož zahrnuje i D. Ratha.
  
Text "Paroubek a Vítězný únor" (26. 4. 06, viditelnymacek.cz) – M. Macek v přímé souvislosti s D. Rathem vyzývá pacienty, aby ve volbách "...kopli ČSSD ... do zadku...".  

V Otázkách Václava Moravce, kde byl přítomen také expremiér Stanislav Gross, a expředseda US-DEU Jan Ruml, M. Macek v určitém kontextu vyslovuje následující slova: "... ráthovština, když se v jedné větě řekne sedm lží ...".

V souvislosti s vybranými citacemi z "děl" Miroslava Macka, které se na rozdíl od něho z čistě odborných žurnalistických důvodů zdráháme označit jako glosy, ještě upozorňujeme, že často vycházely nejen na uvedených serverech (a na viditelnymacek.cz), ale i v některých tištěných médiích. Mnohé z nich pak ještě převzala další média, takže urážlivé výroky, citované z novin zněly i z éteru. Na závěr dlužíme ještě poznámku, že jsme vybírali pouze ty výroky, které vzhledem k jejich zasazení v kontextech bylo možné krátce citovat. Dalšími urážkami, komplikovanými i třeba jen drobnými, citovatelnými však velmi obtížně, má M. Macek okořeněno snad úplně všechno, co kdy o Davidu Rathovi napsal.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...Najdete na iDNES.cz