Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Doktorka mi „předepsala“ půl hodiny čtení denně

  0:01aktualizováno  0:01
Nedávno jsem třídila knihy v domácí knihovně, když přišel můj bratr a začal mi radit, jak bych to měla řadit, což mě samozřejmě začalo vytáčet. Do naší hádky se nakonec vmísil táta s tím, ať to udělám já sama, protože na rozdíl od bratra čtu.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

To mě tak trochu přivedlo na myšlenku, proč tomu tak je. Vždyť s bratrem jsme skoro stejně staří. Nedomnívám se, že je věk podstatný pro čtení. Jistě, lidé v důchodu mají více času než zbytek populace, ale to neznamená, že se z nich automaticky stávají lidé trávící většinu svého času čtením knih.

ČTU. JSEM NORMÁLNÍ?

Čtou teenageři méně než starší generace? Je čtení jen jeden z druhů zábavy, nebo má zvláštní význam? Které knihy vás inspirovaly? Četli vám rodiče, když jste byli malí? Přežijí knihy boom moderní techniky?

Třeba moje babička knihy téměř nečte - svůj čas dělí mezi rodinu, televizi, křížovky a úklid. Možná jí trochu křivdím, ale ta polička vedle televize vskutku obsahuje pouze pár titulů z červené knihovny, a to především přepsané telenovely. A stejně tak, jak jsem už zmiňovala, můj devatenáctiletý bratr čtení zrovna neholduje, takže bych neřekla, že je četba záležitost pouze jedné generace.

Já osobně čtu velmi ráda a znám několik lidí, kteří jsou na tom stejně. Čtení knih je na ústupu, čehož využívají především filmoví tvůrci. Proto stále častěji vznikají filmy založené na knihách. Je snad lepší vidět film než přečíst si knihu?

Jsem na straně knihy, protože podle mého mínění film často ničí představy, které si vytvoříme během čtení.

Každý si nějak představuje hlavní postavy, místo dění či atmosféru, avšak jakmile zhlédne film, všechny tyto představy padají. Místo toho nám filmaři naservírují děj bez nejrůznějších vysvětlení a často i bez emocí, které najdeme právě v knize.

Dnes ovšem knihy nevytlačuje pouze televize, ale především internet. Mám zkušenosti se čtením tzv. e-knih na počítači, ale to se nedá srovnávat se skutečnou knihou. Knihy jsou tak jedinečné, když se dotýkáte jejich vazby, otáčíte stránkami nebo vdechujete vůni, kterou disponují především starší knihy a knihy z recyklovaného papíru. Navíc kniha je snadno přenosná a nezávislá na proudu či připojení.

Nicméně s tím asi většina lidí problém nemá. Spíš jde o samo čtení, nebo ne?

Nejčastější je stará známá výmluva: "Nemám na to čas." Ale je to pravda? Opravdu ten čas nemáte? Buďte k sobě upřímní - když se vrátíte ze školy, z práce nebo z tréninku, jak naložíte se svým volným časem?

Vezměme v úvahu, že netrávíte každý večer s přáteli na bowlingu nebo pravidelným učením. Opravdu nezbude ani půlhodina, abyste se odpoutali od každodenního uspěchaného života a ponořili se do světa mimo skutečnost? Přece ve chvíli, kdy čteme, stává se z nás někdo jiný a prožíváme pocity, které bychom jinak snad ani nezažili. Tak proč tedy je dnes čtení považováno za něco netradičního?

Čtení obohacuje, pomáhá rozšiřovat obzory a slovní zásobu a často i inspiruje. Je pro mě záhadou, když lidé kolem mě neustále vrtí hlavou v okamžiku, kdy se jich zeptám, jakou knihu četli naposled.

DISKUTUJTE NA BLOGU

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Není to jen problém mládeže, je to problém společnosti. Lidé se domnívají, že čtení je staromódní a považují ho za ztrátu času. Přesto je tato činnost mnohem noblesnější než hraní počítačových her nebo sezení v hospodě.

Navíc pomáhá ve stresových situacích -doktorka mi "předepsala" půlhodinu čtení před spaním a nyní dokážu usnout dřív, než dočtu kapitolu. Zapomeňte tedy na půlnoční sledování televize a radši přeneste svoji mysl do knižního světa fantazie - vždyť o to přece ve čtení jde, ne?

Vendula Kudějová,
Gymnázium, Praha 4ZPRÁVY: "Nejste zimní vláda." Zeman dá Babišovi případně i druhou šanciHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

STUDENTI: Nesahat, neplivat, nesvlékat. Každá země to má jinak

Ilustrační snímek

Některé kultury chápeme, jiné ne. Proč? Naše civilizace není dostatečně tolerantní. Ani jedinec není schopen pochopit...

STUDENTI: Sjednotit svět? Co něco těžšího?

Ilustrační snímek

Z celého světa každý den slýcháváme zprávy o krvavých konfliktech, tyranských vládách a náboženských fanaticích, ale...

STUDENTI: „Bojovat za mír“ zní stejně absurdně jako „solit cukrem“

Filipínští vojáci mise UNDOF na Golanských výšinách

Hlavním cílem OSN je celosvětový klid zbraní. Aby ho bylo možné zajistit, posílá organizace do světa své mírové sbory....Najdete na iDNES.cz