Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Doktoři se snaží léčit také bolest

  9:42aktualizováno  9:42
Není bolest jako bolest: okamžitá neboli akutní bolest je vlastně velice užitečná. Chrání totiž organismus před poškozením, varuje, že něco není v pořádku. Stálá neboli chronická bolest však představuje pro nemocného kruté utrpení.

Chronická bolest je taková, u níž nedokážeme odstranit její příčinu anebo která už dokonce ani příčinu nemá, vysvětluje profesor Jiří Vorlíček, děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. 

Bolest, jejíž příčinu nejde odstranit, provází například některá nevyléčitelná nádorová onemocnění. Bolesti zad zase někdy časem přerostou do podoby, v níž žijí vlastním životem a už nemají opodstatnění v reálném zdravotním stavu pacienta.

Kolik lidí chronickou bolestí trpí, žádné statistiky nezaznamenávají, protože většina takovýchto nemocných je vedena v kolonkách podle chorob, které jsou prapříčinou bolesti. "Dá se ovšem říci, že téměř neexistuje člověk starší čtyřiceti let, který by se nesetkal s nemocí, jež by mohla vést k chronické bolesti," říká Jiří Kozák, primář z Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů fakultní nemocnice v Praze-Motole.

Bolest rozkládá osobnost
Informace o bolesti sbírají v organismu čidla, která je pak v podobě elektrochemických signálů přenášejí po nervových vláknech do míchy, odkud zpráva o bolesti putuje do mozku.

Tam se soustřeďují v thalamu - jakémsi přenosovém centru uvnitř mozku, odkud se pak dostávají do mozkové kůry. "Právě z thalamu však vedou mozková propojení i do oblastí mozku odpovědných za emoce, za chování, a to i sexuální chování člověka," připomíná Jiří Kozák.

"Proto také chronická bolest narušuje celou osobnost, vede k depresím, ničí vztahy člověka k jiným lidem včetně jeho vlastní rodiny." Podle lékařských definic se nemoc za chronickou považuje, trvá-li alespoň tři měsíce. "Je to však u každého člověka různé - někdo ji dokáže trpělivě snášet rok, jiný člověk má z bolesti už po týdnu deprese," říká primář Kozák.

Od makovic k náplastím
V historii medicíny se léčba původně zaměřovala na potlačení samotné bolesti, nikoli na odstranění jejích příčin. "Tisíce let je doložené používání odvaru z makovic, a samozřejmě také alkoholu," připomíná profesor Vorlíček. Křesťanská kultura sice často považovala bolest za jakousi zkoušku, kterou musí člověk protrpět, přesto se ji lékaři snažili podle možností snížit.

"Osvícení chirurgové pacienta nejdřív opili do němoty a pak teprve jej řezali," poznamenává primář Jiří Kozák. Účinnější potlačování bolesti se datuje až od čtyřicátých let 19. století, kdy se pro znecitlivění při operaci začal používat oxid dusný (rajský plyn) a éter.

Dnešní medicína má k dispozici škálu léků, které tlumí i dlouhodobou bolest , od nejslabších, jako je třeba aspirin a jemu podobné, až po nejsilnější opiáty. Některé léky účinkují proto, že zabraňují čidlům pro vnímání bolesti v požadované oblasti organismu, aby chvíli přestaly pracovat.

Jiné medikamenty přerušují vedení vzruchu po nervových vláknech. Konečně léky třetí skupiny působí až na úrovni mozku a znemožňují mu zpracovat bolestivé vjemy.

Pilulky či injekční stříkačku pro podávání léků postupně v některých případech nahrazují například náplasti, z nichž se účinná látka uvolňuje postupně a prostupuje kůží. Výhodným prostředkem pro podávání léků se stávají nosní spreje, které účinnou látku dodávají do organismu velmi rychle přes sliznici v nose. A v počátcích jsou i lízátka s látkou proti bolesti, která se dětem pochopitelně líbí víc než injekce.

Do České republiky v posledních měsících také dorazily naprogramovatelné pumpičky, které ze zásobníku dodávají léky, většinou opiáty, trubičkou přímo do pacientovy páteře, takže snižují zatížení ostatního organismu.

Cvičením ke zdraví
Pacient však nemusí být odkázán jenom na léky. Bolest  může zahnat i rehabilitační cvičení a masáže. Po tisíciletí je ověřená akupunktura, o níž západní lékaři stále vědí málo a která kupodivu úplně nejlépe zabírá v rukou lékařů v Asii.

Čidla pro vnímání bolesti v lidském těle dokáže ovlivnit rovněž ultrazvuk, laser či rentgenové a radioaktivní záření. Chirurgové také zkoušeli operace, jimiž přerušili nervy v míše, které vedou signály o bolesti. Od této metody se však v poslední době ustupuje, protože se lékaři bojí, že tak mohou vzniknout i nežádoucí nevratné změny v nervovém systému. Jako podstatně výhodnější léčba pro těžké pacienty se jim proto zdá právě voperování elektrody, která signály o bolesti naruší jen podle potřeby a dá se případně zase odstranit.

Lékaři se musí ještě učit
Přestože je tedy dnes na výběr z mnoha způsobů, jak chronickou bolest odstranit, špičkoví odborníci stejně nejsou spokojeni. "Je smutné, že to musím říci, ale spousta lékařů u nás stále bohužel nemá dostatečné znalosti k tomu, aby dokázali pacientovi od bolesti ulevit. Spíše jeho bolest  podceňují," říká nazlobeně děkan brněnské lékařské fakulty Jiří Vorlíček.

Podle jeho zkušeností až čtyři z pěti pacientů trpících v České republice chronickou bolestí způsobenou nádory nejsou léčeni dostatečně. "I zahraniční studie ukazují, že třicet až čtyřicet procent pacientů s chronickou bolestí ve vyspělých zemích je léčeno špatně," zdůrazňuje profesor Vorlíček. Lékaři se podle něj ještě musí o léčení bolesti hodně naučit.

Pro pacienty pak má Jiří Vorlíček praktickou radu: "Je jasné, že někdy trvá, než se podaří bolest účinně odstranit. Jestliže však lékař řekne nemocnému, že se s jeho bolestí nedá vůbec nic dělat a že se s ní musí naučit žít, je to indikace ke změně lékaře.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman u Kisky o dobrých vztazích: Slováka jsem jmenoval českým premiérem

Prezident Miloš Zeman na své poslední zahraniční cestě před vypršením mandátu...

Prezident Miloš Zeman v úterý zavítal na Slovensko. Jde o jeho poslední cestu do zahraničí před lednovými...

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Najdete na iDNES.cz