Dokonalý recept na Senát: stačí se vzdát požitků

- Letošní boj o radnice se může pochlubit nejnižší účastí voličů od listopadu 1989. Ještě hůře dopadlo druhé kolo voleb do Senátu, kdy k volebním urnám dorazili snad už jen ti, kdož s politiky skutečně tančí. Důvodů lze nalézt řadu, od hezkého počasí přes "blbou náladu" až po zmatení voličů "opoziční smlouvou", která se nyní díky koalici ODS a ČSSD na nejedné radnici stala daleko čitelnější.

Zatímco o nezbytnosti samosprávy na úrovni obcí nikdo nepochybuje, účast voličů v senátních volbách lze chápat jako všelidové referendum o užitečnosti a potřebnosti horní komory našeho parlamentu. Ústava České republiky vznikala v době, kdy ještě existovalo Federální shromáždění, jehož jediným úkolem bylo schválit zánik "pomlčkového" Česko-Slovenska. Politické špičky tehdejší koalice neměly dost odvahy sdělit svým federálním po-slancům, že tento historický akt provedou bez nároku na "trafiku", a náš mladý stát tedy dostal do vínku dvoukomorový parlamentní systém.
Jistá naděje na revizi tohoto stavu vysvitla po letošních červnových volbách, kdy se aktéři "opoziční smlouvy" dohodli na změně volebního systému. Právě výsledek voleb do Senátu však zřejmě jejich ambice zchladil a jedinou změnou zřejmě bude zvýšení počtu volebních krajů z dnešních 8 na 14 tak, aby kopírovaly hranice nesmyslných VÚSC (krajů).
Existuje však elegantní řešení, které nevyžaduje zásah do ústavy, a přitom splní požadavek veřejnosti. Stačilo by odebrat senátorům jejich platy a funkční požitky a pojmout tuto funkci jakožto čestnou. Senátoři by se pak každých pět let sjeli do Prahy zvolit hlavu státu, jednou v dějinách naší země by jeli odhlasovat vstup do NATO či Evropské unie a v případě válečného konfliktu (doufejme, že již nikdy nebude) by spolurozhodovali o vyhlášení válečného stavu. Ve zbývajícím čase by se pak věnovali své občanské profesi, rodinám a zahrádkám.
Toto řešení má však naději pouze tehdy , pokud vzejde ze Senátu samého, i když i v tomto případě platí rčení o rybníku a o kaprech. Proto je třeba při dalších volbách nasadit do stojatých senátních vod takové štiky, které se tohoto nelehkého úkolu ujmou a stavidla rybníka zvednou zevnitř.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video