Dokonalý Bém a mlátička Vondruška aneb politici na Wikipedii

  7:59aktualizováno  7:59
Hesla prezentující naše politiky na Wikipedii nekontrolujeme, tvrdí shodně většina politických stran. Možná by ale měly. Profily politiků na internetové encyklopedii lze snadno vylepšit i zkreslit, jak dokazují mnohé příklady.

Pavel Bém má profil na Wikipedii čistý jako lilie. Podstatná část hesla je věnována jeho výstupu na Mount Everest. | foto: Jiří Koťátko

Wikipedie, internetová encyklopedie, se těší stále větší oblibě. Její výhody objevili i politici, kteří se na ní mohou bez velkých obtíží prezentovat. Někteří tak činí, jiní však nechávají výrobu hesla se svým jménem na ideových protivnících. Založit jej či upravit může totiž kdokoli.

Strany využívají Wikipedii rozdílně. Zatímco menší poslanecké kluby lidovců a zelených mají v této encyklopedii všechny své zákonodárce, u občanských a sociálních demokratů jde pouze o přibližně třetinu jejich zástupců.

Z jednaosmdesáti poslanců nejsilnější parlamentní strany jich lze na Wikipedii najít jen čtyřiadvacet. Sociálních demokratů je sedmdesát, své heslo má vyplněno jen třiadvacet z nich. Z šestadvaceti komunistů má pak na Wikipedii svůj profil jen sedm poslanců.

Horolezec Bém, přímluvce gayů Zahradil
Některé profily jsou delší, především ty ministerské, jiné mají jen několik řádků. Většina hesel vyznívá neutrálně a čtenářům servíruje pouze stručné životopisné údaje, jak se také od encyklopedie očekává. Ne všichni politici by ale byli ze svých profilů nadšeni.

Například ministra vnitra Ivana Langera by příliš nepotěšil. Podle jeho hesla to totiž vypadá, jakoby se proslavil pouze účásti ve videoklipu hudební skupiny Mňága a Žďorp v roce 1992 a údajnou kauzou lukrativních zakázek pro jeho think-tank CEVRO. U ministra, který tak dbá na svou prezentaci, je to poněkud s podivem.

Stejně tak poslanec a dřívější pražský radní Jan Bürgermeister od sebe už neodpáře aféru s kradenými stříbrnými svícny. Na Wikipedii se dostal i jeho slavný výrok pro MF DNES: "Po Praze jezdím hlavně MHD, ale lístky si nekupuji. Jako konzervativec dodržuji zákony, i když s nimi mnohdy nesouhlasím."

Místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová by si měla vyměnit fotografii, aby jí za hlavou nevykukovalo křoví. U Jana Zahradila zase čtenář málem získá dojem, že největším počinem tohoto europoslance byla podpora registrovanému partnerství homosexuálů. Jen první místopředseda ODS Pavel Bém má profil čistý jako lilie - žádná kauza a podstatná část hesla je věnována jeho výstupu na Mount Everest.

"Nekontrolujeme to v tom smyslu, že bychom ta hesla sledovali nebo je dokonce vytvářeli či nějak upravovali," řekl iDNES.cz tiskový mluvčí ODS Milan Bouška. Poslanec si prý správnost uvedených informací hlídá sám. "Že bychom každý den projížděli Wikipedii, abychom zjistili, jestli někdo údaje nezměnil, to tedy rozhodně ne," dodal. Poslanci jsou svobodní lidé, záleží tedy na jejich vůli.

. Vyzkoušeli jsme

Zaručeně nejdelší profily mají na Wikipedii - jak se patří - dva hlavní rivalové. Premiér Mirek Topolánek a předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ani o jednom se nedá říci, že by vyznívaly jen v jejich prospěch, přestože zčásti se tváří neutrálně a předkládají strohá fakta. Topolánkovo heslo ale nabízí i přehled jeho afér, zdvižených prostředníčků, nadávek či rodinných poměrů. Podobně i u jeho oponenta najdeme kromě životopisných údajů seznam kauz, kterými šéf ČSSD kdy poškádlil veřejnost.

Rozhodli jsme se také vyzkoušet, do jaké míry je profil politika hlídaný. Hned do úvodu hesla jsme připsali, že je Jiří Paroubek kromě českého politika také populista. Změna se ihned promítla, vydržela ale šest minut. Poté už byl profil jako dříve.

Zkoušku jsme provedli i u premiéra Topolánka. U odstavce věnovanému prezentaci amerického radaru jsme dosavadní titulek Zapojení ČR do systému protiraketové obrany změnili na Pozvání amerických vojsk. Původní titulek byl zpět do jedné minuty.

Kompletní výčet Rathových nadávek
Profily politiků navíc žijí svým životem. Průběžně se aktualizují o nejnovější události, aféry či aférky. Drtivá většina hesel tak nese červnový či červencový termín poslední editace. Protože upravovat předložená data může kdokoli, není jasné, zda jde o vlastní aktivitu poslanců, dobrovolnou činnost internetových fanoušků či přímo zlomyslné úpravy politických oponentů.

Světlou výjimkou je tak jen profil středočeského hejtmana a místopředsedy ODS Petra Bendla. Stránka byla upravena naposledy loni v lednu, což je ve srovnání s jeho kolegy nevídané. Přitom by se dalo čekat, že kvůli vyostřené kampani ve středních Čechách, kde o Bendlovo křeslo usiluje David Rath, bude o politikův profil větší zájem. Možná tomu tak je ale jen proto, že hlavní boj proti Bendlovi se odehrává hlavně na speciální webové stránce antibendl.cz.

Naopak profil stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha slibuje celkem úsměvné počtení. Po stručném životopisném výčtu totiž následuje podrobný exkurz do historie Rathových urážek a výroků. Zajímavé heslo má i sociálnědemokratický předseda Sněmovny Miloslav Vlček. Z větší části je věnováno vysvětlení toho, jak se do čela Sněmovny dostal a proč ve své "dočasné" funkci nadále setrvává. Předložené argumenty působí dojmem, jakoby je sepsal Vlček sám na svoji obhajobu.

Pozornosti se dostalo i všem čtyřem bývalým poslancům ČSSD, kteří postupně stranu opustili a ve Sněmovně nyní působí jako nezařazení. Poslední z nich, Petr Wolf, si své heslo určitě nepsal sám. Profil poslance zmiňuje jeho vstup do KSČ kvůli titulu inženýra. "Jeho touha po titulech se projevila i při hlasování o státním rozpočtu, kdy v době hlasování šel raději obhajovat profesuru," tvrdí zlomyslně neznámý tvůrce poslancovy prezentace.

I sociální demokraté tvrdí, že se o hesla nestarají. "Z centra to nekoordinujeme. Nemohu to vyloučit do budoucna, ale dosud se tak nedělo. Wikipedie nepatří zrovna k nejspolehlivějším zdrojům. Pokud si chce někdo najít důvěryhodné informace o našich politicích, měl by zabrousit na naše webové stránky," řekl iDNES.cz Ondřej Macura z marketingové sekce ČSSD.

Z komunistů zase nejhůře dopadl neblaze proslulý exbachař a nynější poslanec Josef Vondruška. Jeho údaje jsou z poloviny tvořeny vzpomínkami bývalých politických vězňů, kteří dosvědčují, jak je dozorce s ohromnou chutí bil a ponižoval. Kritici si také smlsli na současném předsedovi Vojtěchu Filipovi, jeho předchůdce ve funkci Miroslav Grebeníček působí naopak jako beránek. Heslo nabízí jen stručný výčet jeho vzdělání a funkcí, ani zmínka o jeho kontroverzních činech a výrocích.

Lidovci a zelení vedou
Nejvzornějšími jsou ale na Wikipedii lidovci a zelení, mají na ní všechny své poslance. I zde jsou ale rozdíly. Zatímco Martin Bursík a Kateřina Jaques se mohou pochlubit sáhodlouhými prezentacemi včetně několika fotografií, jejich kolegové mají už profil podstatně kratší.

Bursíkovo heslo pečlivě a dopodrobna mapuje vývoj politika, který prošel hned čtyřmi stranami. Neaktuální je ale hned už v úvodu, kde jako Bursíkovu partnerku uvádí Dienstbierovu dceru Moniku Arkai, třebaže v současné době udržuje Bursík poměr právě s Kateřinou Jacques. Její profil ostatně tomu Bursíkovu zdatně konkuruje, je přehlídkou samých úspěchů a samotnou kapitolku zde má i její "účast na demonstracích".

Z lidoveckých poslanců nejvíce vyčnívají ministři Vlasta Parkanová, Miroslav Kalousek a Cyril Svoboda. Třebaže je Kalousek politikem, který se může pochlubit řadou všemožných kauz, heslo o nich mlčí. Naopak ale podrobně rozebírá jeho faux pais s povolebním vyjednáváním menšinové vlády, které ho stálo křeslo předsedy strany. Vyčerpávající obrázek podává Wikipedie o Cyrilu Svobodovi, kazí mu jej jen aktuálně dodaný odstavec, týkající se jeho tahanic s charitním spolkem o údajně zděděný činžovní dům.

A předseda strany Jiří Čunek? Ten má jako jediný z politiků u svého textu výstrahu o tom, že neutralita článku je zpochybněna. Výstražný banner může k heslu umístit kdokoli, kdo má pocit, že uvedené informace nejsou podány objektivně, jak by se u encyklopedie očekávalo. Nutno podotknout, že jde ale o text, který je k němu až příliš kritický.

Lidovci přiznávají, že se občas na Wikipedii koukají. "Dělali jsme asi před rokem kontrolu hesla KDU-ČSL, co se týká historických faktů, zda tam nejsou nějaké nepřesnosti. Ale osobní profily jednotlivých politiků jsme nekontrolovali," řekl iDNES.cz vedoucí mediální sekce Jaroslav Poláček. Domnívá se, že občas si heslo může poslanec založit sám, většina ale vznikla bez jejich vědomí. Důležitost Wikipedie ale na rozdíl od svého kolegy z ČSSD uznává. "Je to dnes virtuální encyklopedie číslo jedna," řekl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Po slunečném víkendu se ochladí. V pondělí začne sněžit, říká předpověď

Ilustrační foto

Po slunečném víkendu, kdy se nejvyšší teploty mohou vyšplhat až na osm stupňů Celsia, se ochladí. Během pondělí by se...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz