Předseda ČSSD Jiří Paroubek nevidí důvod, proč by s odchodem malých stran měla dohoda o přechodné vládě padnout. Jeho strana má spolu s ODS totiž pohodlnou většinu ve Sněmovně.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek nevidí důvod, proč by s odchodem malých stran měla dohoda o přechodné vládě padnout. Jeho strana má spolu s ODS totiž pohodlnou většinu ve Sněmovně. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Dohoda o vládě s odchodem malých stran nepadla, míní ČSSD

  • 169
Sociální demokracie považuje dohodu o nové vládě za životaschopnou navzdory tomu, že od ní odstoupili lidovci a protestují i zelení. ČSSD se tak připojila ke včerejšímu vyjádření ODS. Pokud by dohoda nakonec stála jen na těchto dvou stranách, vyplnila by se slova komunistů o "velké koalici".

"Stále soudím, že dohoda na vládě odborníků a cestě k rychlým volbám je nejlepší řešení," citovala Paroubka po zasedání grémia ČSSD agentura Reuters.

DOKUMENT: Předběžná dohoda koalice a ČSSD o nové vládě

Přidal se i místopředseda Zdeněk Škromach. "Myslím si, že to je úplně očividné - že chtějí zůstat u moci až do konce června, kdy končí předsednictví. A potom řeknou: Proč tu vládu měnit teď, na tři měsíce?" řekl iDNES.cz Škromach. Právě na začátku října by se měly konat předčasné volby do Poslanecké sněmovny.

Lidovci se v průzkumech veřejného mínění drží jen pár bodů nad pětiprocentní hranicí, kterou je nutné překonat pro zisk poslaneckých křesel. "Chtějí být do voleb prostě ‚co nejvíce vidět‘," soudí místopředseda ČSSD.

NEJNOVĚJŠÍ VÝVOJ

Dnes zasedly poslanecké kluby ODS, KDU-ČSL a KSČM. Na vyjádření koaličních klubů čekali sociální demokraté, protože malé koaliční strany odstoupily z předjednané dohody o přechodné vládě.

Zákonodárci ODS (ta považuje dohodu nadále za platnou) oznámili, že předloží návrh na zkrácení volebního období Sněmovny ještě dnes (čtěte více o návrhu zákona). ODS tedy pokračuje v cestě k předčasným volbám, podporu pro zákon bude hledat na úrovni poslanců, nikoliv vedení stran.

Komunisté opětovně prohlásili, že velká koalice ODS a ČSSD by byla pro politickou scénu zhoubná. Varovali, že by mohla chtít změnit volební systém na většinový a tím menší strany odstavit od vlivu.

Lidovci se na svém klubu pohádali: shodli se na požadavku nového jednání, ale Miroslav Kalousek neprosadil svou vizi vyjednávacího týmu. - více o sporu v KDU-ČSL čtěte zde

Sociální demokracie podle Škromacha žádné další jednání o řešení vládní krize nechystá. Počká, jak dopadnou dnešní zasedání poslaneckých klubů koaličních stran.

Širší vedení KDU-ČSL v pondělí rozhodlo, že se lidovci nebudou podílet na personálním obsazení nové vlády. Nedělní dohodu čtyř demokratických stran sice úplně ze stolu neshodili, ale uvedli, že o podpoře úřednické vlády rozhodnou až podle jejího programu a složení. Platnost dohody pak v reakci na rozhodnutí lidovců zpochybnili i zelení. Širší vedení ODS ji naopak schválilo.

ODS TRVÁ NA VLÁDĚ ÚŘEDNÍKŮ

Občanští demokraté podporují dohodu o úřednické vládě i přes obrat lidovců

Dosavadní vyjádření čtyř zúčastněných stran hrají do not komunistům, kteří se už včera nechali slyšet, že dohoda směřuje k "velké koalici", tedy vládě dvou nejsilnějších politických stran - ODS a ČSSD. - čtěte Nová vláda míří k velké koalici, zní z KSČM

Kdo se podle vás chová při řešení vnitropolitické krize nejzodpovědněji?

celkem hlasů: 6627

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 21. dubna 2009. Anketa je uzavřena.

ODS
ODS 4632

ČSSD
ČSSD 992

KDU-ČSL
KDU-ČSL 309

prezident
prezident 290

KSČM
KSČM 242

SZ
SZ 162

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video