Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obří investice a růst teplot o 1,5 stupně. Státy se shodly na klimatické dohodě

  12:14aktualizováno  19:35
Státy OSN se v Paříži shodly na konečném návrhu nové klimatické dohody. Její podobu v sobotu představil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Návrh se snaží udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia. V plánu jsou i miliardové investice na pomoc rozvojovým zemím.
Nejvyšší představitelé států OSN v sobotu představili návrh nové klimatické...

Nejvyšší představitelé států OSN v sobotu představili návrh nové klimatické dohody (12. prosince 2015) | foto: AP

Dokument byl schválen v sobotu večer jednotlivými členskými státy OSN. Zástupci více než 190 zemí, které v Paříži jednali, se k závěrečnému rozhodnutí začali scházet po 16:00 SEČ. Počátek závěrečného jednání a konečného potvrzení vyjednaného textu se však následně posunul ještě o téměř dvě hodiny.

Klimatická dohoda z Paříže nebude mít na Čechy přímý vliv, řekl Brabec

Fabius v emotivním vystoupení představený text označil za ambiciózní a nejlepší možný kompromis, který odráží pozice vyjednávajících stran. Nová dohoda by každých pět let měla procházet revizí.

Jejím základem je podle Fabiuse udržet globální oteplování co nejblíže hranici 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou. Rozvojové země podle ministra zahraničí dostanou na boj s oteplováním až sto miliard dolarů.

Dohoda je podle něj dostatečně „diferencovaná, spravedlivá, vyvážená, dynamická i právně závazná“. „Uznává prvky klimatické spravedlnosti a zohledňuje různou odpovědnost zemí,“ uvedl Fabius.

Dnešek může být historickým dnem, míní Hollande

Podle prezidenta François Hollandea, který ve svém vystoupení připomněl i měsíc staré teroristické útoky v Paříži, může být sobota historickým dnem. „Máte možnost změnit svět. Musíte se jí chopit,“ prohlásil na závěr projevu, který delegáti odměnili potleskem vestoje.

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun označil návrh dohody o klimatu za historický dokument na cestě k nízkouhlíkové budoucnosti. Také podle něj je třeba udělat poslední krok a dohodu potvrdit. Text samotný ovšem ještě delegace k dispozici nedostaly.

Český ministr životního prostředí Richard Brabec soudí, že dohoda je blízká očekáváním EU. „Historicky poprvé se největší světoví emitenti (skleníkových plynů) přihlásili k nějaké své odpovědnosti. To je klíčová zpráva. Evropa a několik dalších států už v tom nebude sama. Pro mne je to určitý zlom,“ řekl Brabec krátce po Fabiusově vystoupení.

Podle něj jsou přijaté závazky znakem toho, že „klimatická změna, ke které zásadně přispívá činnost člověka, je realitou, která začíná citelně ovlivňovat život každého z nás a že lidstvu neúprosně a rychle utíká čas, kdy ještě máme šanci něco ovlivnit“.

Brabec také dodal, že i občané České republiky jsou součástí této dohody. „I my neseme odpovědnost za to, v jakém stavu předáme tuto planetu budoucím generacím,“ uvedl. Podle jeho mínění by měl smlouvu následně ratifikovat český parlament a podepsat prezident republiky.

Jako historický zlom novou klimatickou dohodu vidí i premiér Bohuslav Sobotka. „To, že bude mít mezinárodní společenství smlouvu, která stanoví závazky pro všechny největší emitenty skleníkových plynů, je oproti Kjótskému protokolu významný pokrok,“ prohlásil.

Dohoda je podle předsedy vlády zároveň „povzbudivým dokladem schopnosti mezinárodního společenství jednat tváří v tvář velkým výzvám“.

Delegáti o dohodě jednají v Paříži od konce listopadu. Konference měla původně skončit už v pátek, nad několika verzemi závěrečného textu se však vyjednávalo déle než byl původní plán. Podle Fabiuse se do finálního návrhu podařilo zapracovat i prvky, u nichž se původně myslelo, že se to nepodaří.

Vědci o klimatické dohodě

Vědci zabývající se ochranou klimatu předpokládané výsledky klimatické konference OSN v Paříži oceňují jako přelomové, pokud budou opravdu přijaty, zároveň ale upozorňují, že jednotlivé státy musí ekologické úsilí k dosažení udržitelného prostředí a ke zvrácení radikálních změn podnebí ještě vystupňovat.

"Největším přínosem tohoto procesu je to, že více než 180 zemí předložilo národní klimatické cíle. I tak je to ale historická dohoda, která vysílá jasný signál politikům, podnikatelům a investorům, aby začali s přechodem na nízkouhlíkovou a klimaticky udržitelnou společnost," uvedl Steffen Kallbekken, který je ředitelem střediska pro výzkum klimatu a prostředí CICERO.

"Odhady nicméně ukazují, že současné závazky povedou ke zvýšení teploty o 2,7 až 3,7 stupně Celsia. K omezení klimatických změn je nutné úsilí vystupňovat. Je důležité, že státy budou nové klimatické cíle předkládat každých pět let. Pokaždé, když země předloží nové cíle, tak musí být ctižádostivější než ty stávající," dodal.

Protestující v centru Paříže v sobotu předem odmítli poslední kompromisní návrh vznikající klimatické dohody jako příliš slabý a nedostatečný. Navzdory nesouhlasu protestujících, kteří v centru Paříže roztáhli velké rudé transparenty symbolizující nepřekročitelnou „červenou čáru“, připravený dokument částečně ocenili zástupci mezinárodní ekologické organizace Greenpeace.

Její ředitel Kumi Naidoo upozornil na deklarovanou snahu udržet do konce století globální oteplování pod dvěma stupni Celsia a co nejblíže půldruhému stupni. Podle něj to znamená, že se do historie odebere „průmysl fosilních paliv“.

Nová klimatická dohoda by měla v roce 2020 nahradit Kjótský protokol z roku 1997. Problémem Kjótského protokolu bylo, že například Spojené státy ho odmítly ratifikovat s tím, že by poškodil jejich hospodářství, a protože se ke konkrétnímu závazku snižování emisí nepřipojily také Čína a Indie. Právě Washington a Peking jsou přitom největšími znečišťovateli ovzduší na světě.

Nefunkční Kjótský protokol

Naplněním Kjótského protokolu měly být v letech 2008 až 2012 sníženy celkové světové emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v průměru o 5,2 procenta v porovnání s rokem 1990. Svého cíle však protokol nedosáhl. Podle zprávy Programu OSN pro životní prostředí z roku 2012 se koncentrace skleníkových plynů od roku 2000 naopak zvýšila asi o 20 procent.

K často zmiňovaným následkům globálního oteplování patří tání ledovců a s ním spojený růst hladiny oceánů, který může ohrozit nízko položené přímořské oblasti. Podle IPCC by se hladina světového oceánu mohla zvýšit do roku 2100 o 26 až 82 centimetrů, což by se mohlo dotknout až 280 milionů lidí.

Dále je mu připisován častější výskyt extrémních povětrnostních jevů jako jsou záplavy, velká vedra nebo hurikány. Změny počasí mohou kvůli neúrodě uvrhnout podle Světové banky do chudoby dalších 100 milionů lidí. Někteří vědci také varují před možností většího rozšíření malárie a dalších chorob, to by podle Světové banky mohlo postihnout až 200 milionů lidí.

Autoři: , ,

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Slovenský ministr Kaliňák v Česku. V Aeru jednal o možném nákupu až 12 letounů

Aktualizujeme

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák v Aeru Vodochody jednal o možném nákupu zhruba deseti až 12 letounů L-39 Skyfox pro Slovensko. Termín rozhodnutí ani jedna ze stran neupřesnila. Spolu s...

8. dubna 2025  12:24,  aktualizováno  17:32

Při nehodě kamionu a auta na D2 zemřel člověk, směr na Brno je zavřený

Dálnici D2 na 8. kilometru ve směru na Brno zastavila vážná nehoda kamionu a osobního vozu, při níž zemřel jeden člověk. V místě se tvoří kolona, jezdí se odklonem.

8. dubna 2025  14:28,  aktualizováno  17:14

Na diskotéce v Dominikánské republice se zřítila střecha, zemřelo nejméně 27 lidí

Nejméně 27 lidí zemřelo a více než stovka dalších utrpěla zranění v noci na úterek na diskotéce v metropoli Dominikánské republiky poté, co se tam zřítila část střechy. Záchranáři dál prohledávají...

8. dubna 2025  14:32,  aktualizováno  17:10

Soud nařídil hlavní líčení v kauze Dozimetr, začne v červnu

Soudce Jakub Kriebel nařídil hlavní líčení v kauze Dozimetr. Obvodní soud pro Prahu 9 začne případ korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) projednávat v červnu, termíny jsou...

8. dubna 2025  16:23,  aktualizováno  16:47

K tragédii chybělo málo. Nezabrzděné auto srazilo těhotnou s dítětem v kočárku

Špatně zabrzděné auto srazilo na chodníku v Horní Bříze na Plzeňsku těhotnou ženu a její holčičku v kočárku. Zatímco ženu vůz nabral na kapotu a odhodil na stranu, dítě v golfkách několik metrů...

8. dubna 2025  16:47

Podmínka pro dědu za osahávání vnučky neplatí, žalobce chce posudek sexuologa

Na intimních místech hladil a líbal sedmdesátiletý muž ze Znojemska podle obžaloby svou nevlastní vnučku při hlídání. Nezletilá dívka se s nepříjemnou zkušeností svěřila matce. Od okresního soudu...

8. dubna 2025  16:43

Erdogan opět zasáhl proti opozici. Šéfa strany viní, že ho slovy o juntě urazil

Turecké úřady podaly trestní oznámení na předsedu opoziční Republikánské lidové strany (CHP) Özgüra Özela. A to za hanobení prezidenta. Özel se prý činu dopustil, když na sjezdu své strany označil...

8. dubna 2025  16:42

Odebrání akreditace novinářce Fridrichové bylo v pořádku, míní sněmovní kancléř

Sněmovní kancléř Martin Plíšek nemá námitky vůči postupu odboru médií a marketingu, jenž neudělil jednorázovou akreditaci do dolní komory novinářce Noře Fridrichové. O prověření záležitosti kancléře...

8. dubna 2025  16:30

Seniorku s kočárkem srazilo na přechodu auto, zemřela. Kolovala fáma o mrtvém dítěti

Tragickou nehodu vyšetřují policisté z Ostravy. Auto řízené pětapadesátiletým mužem tam srazilo na přechodu pro chodce třiaosmdesátiletou brigádnici, která v kočárku rozvážela reklamní letáky....

8. dubna 2025  16:25

Naši vojáci se na frontě střetli s Číňany, dva zajali, oznámil Zelenskyj

Ukrajinští vojáci se v boji na východě země střetli s šesti čínskými vojáky, dva z nich zajali, řekl v úterý novinářům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Až dosud se vědělo, že do války proti...

8. dubna 2025  14:50,  aktualizováno  16:12

Ve Ficově vládě to znovu vře. Danko chce zrušit daň z transakcí, notuje si s opozicí

Neuplynuly ani tři týdny od zahlazení poslední krize a slovenská vláda se opět drolí. Důvodem je nová transakční daň, která od začátku dubna strhává peníze z účtů podnikatelů a živnostníků. Předseda...

8. dubna 2025  16:11

Evropská cla na bourbon z USA zatím nebudou. Seznam zboží čeká na zveřejnění

EU se nakonec rozhodla nezavádět 50procentní přirážku na americkou whiskey. Místo toho to vypadá, že jí stačí vytvořit průřezový seznam zboží, na která cla jako odvetu na americké zvyšování poplatků...

8. dubna 2025