Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dohady o Štvanici se táhly přes rok

  10:34aktualizováno  10:34
Štvanice - Rok a půl museli Pražané čekat na vyjasnění toho, jak vlastně bude vypadat jedno z nejzajímavějších míst v metropoli - ostrov Štvanice. Radní teprve nyní schválili smlouvu na osmaosmdesát let s německou společností MeridianSpa, přestože vedení města tuto společnost vybralo už v květnu loňského roku. Podle smlouvy společnost zpřístupní východní část veřejnosti a v západní části vybuduje sportovní a relaxační centrum.

Celkové náklady dosáhnou 1,2 miliardy korun.

Radní Dvořák, který je zodpovědný za celý projekt využití Štvanice, vysvětloval velmi dlouhá jednání jejich složitostí. "Tolik verzí návrhů smlouvy jsem v životě neviděl," tvrdil radní. Podle něj je smlouva vyvážená a město nebude stát ani korunu. "Lze prohlásit, že se jedná o výjimečnou právní záležitost, kterou konstrukce této dlouhodobé smlouvy přináší. Znění jednotlivých ustanovení se podařilo po několikaměsíčním vyjednávání vyvážit pro obě smluvní strany," podotkl Dvořák.

Na počátku byly nejasnosti

Kromě německé společnosti měli zájem o Štvanici také zástupci Občanského sdružení APEX-CLUB, kteří mají pronajatý zimní stadion na Štvanici.

Velmi vážným uchazečem byl třetí zájemce, australská společnost UNDERWATER WORLD OCEANARIUM, která chtěla v Praze postavit první oceanárium v Evropě.

Němcům dalo přednost z devíti členů výběrové komise pět. Australané byli okolnostmi výběru pobouřeni. "Jako australská společnost jsme naprosto znechuceni tím, že si nikdo nevšímá různých nejasností a ani je neprošetřuje," stěžoval si tehdy manažer společnosti Leonard Alfred Edney.

Ve východní části ostrova má vzniknout volně přístupný park, tenisové kurty, víceúčelová sportoviště a v zimě i kluziště. Současný legendární zimní stadion, na němž Češi vyhráli v roce 1947 mistrovství světa, bude zbourán. Na jeho místě má být centrum volného času, mimo jiné s bazénem, saunami, fitness centrem, tělocvičnami a restauracemi.

V podzemí budou garáže. Zda tato část ostrova bude cenově přístupná pro běžného Pražana, není jasné, stejně tak není známo, kde společnost vezme peníze na svou velkou investici.

Dvořák řekl, že firma si bude moci svobodně stanovit ceny za služby. Ještě loni však po výběru Němců sliboval, že centrum bude cenově přístupné pro řadové Pražany a některé služby budou poskytovány bezplatně.

Jednatel německé společnosti v květnu 2000 zase prohlašoval, že jejich služby nebudou přístupné pouze pro zámožnější klienty. "Někteří mají možná pocit, že půjde o elitní klub. Tak to ale vůbec není, z našich zkušeností v Německu víme, že poskytujeme služby řadovým občanům včetně důchodců," konstatoval. Přitom několikrát prohlašoval, že chtějí především umožnit lidem, aby v tomto objektu našli klid a odreagovali se od každodenních stresů a životního shonu.

Německá společnost má podle ujednání získat všechna povolení pro svůj záměr do roku 2004. Poté bude mít tři roky, aby projekt provedla. Na jaře 2003 propojí východní část Štvanice s Holešovicemi a s Karlínem lávka pro pěší a cyklisty. Most zaplatí město a soukromý investor, který staví v Karlíně komplex River City Prague. Společnost MeridianSpa postaví lávku ze západní části o strova směrem na Těšnov.

Rozpadlé oplocení koupaliště v Praze na Štvanici. (19. července 2000)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanci komentují vyslovení nedůvěry vládě

ČSSD chce prvně hlasovat o důvěře vládě Andreje Babiše

Sledujte přímý přenos z Poslanecké sněmovny, kde poslanecké kluby hovoří po jednání dolní komory, která vyslovila...

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Poslanci za ANO, ministr zahraničí Martin Stropnický, šéf poslanců Jaroslav...

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz