Koalice

Koalice | foto: koláž iDNES, David Votruba, iDNES.cz

Dohadování o vládě skončilo rozdělením křesel

  • 2096
Lídři ODS, KDU-ČSL a zelených dokončili práci na svém programu. Dohodli se i na rozdělení ministerstev v poměru deset křesel pro ODS včetně premiéra a po třech pro menší partnery. Koaliční smlouvu strany podepíšou v pondělí.

Přejít na speciál Hledá se vláda

SESTAVTE SI VLASTNÍ VLÁDU - hlasujte zde

ČTĚTE TAKÉ: Rozhovor s Mirkem Topolánkem

Rozdělení ministerstev v tomto poměru se očekávalo. Lidovci obsadí ministerstvo zemědělství a venkova, kultury a obrany, zelení zasednou na ministerstvu životního prostředí, školství a v legislativní radě vlády.

Dalších devět křesel a post premiéra bude mít ODS. Zruší se dvě ministerstva - pro místní rozvoj a informatiky. Součástí vlády bude naopak nově ministr pro evropské záležitosti. Stát by se jím mohl končící ústecký primátor Petr Gandalovič z ODS.

Koho strany delegují do čela jednotlivých resortů, zatím šéfové stran neprozradili. Předpokládá se však, že by premiérem měl být Mirek Topolánek, ministrem sociálních věcí Petr Nečas a ministrem financí Vlastimil Tlustý.

Lidovci by mohli učinit svého šéfa Miroslava Kalouska ministrem pro venkov, ministryní obrany by se mohla stát Vlasta Parkanová. Spekuluje se i tom, že by další žena mohla vést i resort kultury po Vítězslavu Jandákovi.

Tou pravděpodobně bude Michaela Šojdrová. Poslankyně ČTK potvrdila svou kandidaturu. Řekla, že věc považuje za logickou vzhledem k tomu, že deset let působila ve sněmovním výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

Zelení pravděpodobně delegují na post ministra životního prostředí Martina Bursíka. Známá bojovnice proti jaderné elektrárně Temelín Dana Kuchtová zřejmě usedne do křesla po Petře Buzkové na ministerstvu školství.

Kolik bude v koaliční vládě celkem žen, zatím není jasné. "Ve vládě bude více žen, personální nominace ještě nejsou schváleny," informoval Mirek Topolánek. Podle něj záleží na tom, jakou sestavu vyberou vedení všech tří stran.

Dohodu v pondělí stvrdí podpisy
Programovou část koaliční dohody by měly o víkendu schválit všechny tři strany, které kvůli tomu svolaly grémia nebo republikové rady. Na pondělí je plánován podpis koaliční smlouvy. Její přesné znění zatím politici tají.

Lidovci mají podle Miroslava Kalouska z koaličního programu velmi dobrý pocit. A zelení také. "Záleželo nám na tom, aby v té vlajce budoucí vlády byla barva zelená. My jsme s tím výsledkem spokojeni," uvedl Martin Bursík.

Mirek Topolánek se ohradil proti tomu, že by projektu koaliční vlády nevěřil. Slova o tom, že se mu "koncept (stovkové vlády) zdá být mrtvý", která pronesl v rozhovoru pro Hospodářské noviny, podle něj byla vytržena z kontextu. - více zde

Posty ve Sněmovně rozdělené nejsou
Budoucí koaliční vláda se zatím nedohodla na obsazení funkcí ve vedení Sněmovny. O některé posty usiluje i levice, která má dohromady také sto poslanců. - více zde

Kandidátkou ODS na post šéfa Sněmovny je místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. - více zde

Ještě dnes odpoledne se Mirek Topolánek znovu sejde s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Na předchozích dvou schůzkách se mu zatím nepodařilo vyjednat podporu pro svou koaliční vládu.

"Zatím nemám důvod si myslet, že ČSSD podpoří nějakým způsobem tu naši stovkovou formaci. Nicméně pořád jednáme," řekl dříve Mirek Topolánek MF DNES. - více zde

Hlasování o důvěře kabinetu očekává za čtyři a více týdnů. Den po podpisu koaliční smlouvy v úterý 27. června se poprvé ve Sněmovně sejdou noví poslanci na ustavující schůzi. Složí na ní slavnostní slib poslance.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video