Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dodávky nových vozů se zpozdí o tři roky

  8:56aktualizováno  8:56
Praha - Značné rozladění působí cestujícím prázdninové intervaly metra. Především na trase B jezdí ve špičce přeplněné soupravy. Mimo špičku také někdy musí lidé čekat na další spoj i deset minut. "Je to hrozné, lidi bývají uvnitř namačkáni jako sardinky. Nechápu, proč nepřidají další vlaky. Akorát zdražují jízdné," řekl například rozčilený Pavel Mencl ze Smíchova. Na poměry v metru si stěžovala i Jana Havlíková. "Jezdím z Českomoravské do Nových Butovic. Vadí mi, že musím dlouho čekat, protože některé spoje končí na Smíchovském nádraží."

Podle tiskové mluvčí Dopravního podniku Zuzany Knoblochové se provozní intervaly prodlužují v metru o prázdninách každoročně, neboť pracovníci si vybírají dovolené a provoz bývá všeobecně slabší.

Je však pravda, že v několika posledních letech se prodloužily jízdní intervaly na všech trasách metra. Hlavním viníkem této neblahé situace je podnik ČKD Dopravní systémy, který zkrachoval a neměl peníze na výrobu. Dodávky dvaadvaceti nových souprav loni utvořeného konsorcia ČKD - AD Tranz - Siemens pro trasu C se proto značně opozdily. Přitom první soupravy měly vyjet na podzim roku 1998 a o rok později se počítalo s ukončením dodávky. Poslední vozové jednotky však budou dodány až v polovině příštího roku.

Nyní má metro třináct nových souprav, z toho pouze pět již jezdí s cestujícími. V nejbližší době by mělo metro dostat další soupravu. Podle dohodnutého harmonogramu bude zbývajících osm souprav dodáno v třítýdenních až měsíčních intervalech. Nynější dohodu o dodávkách nových souprav ČKD sice zatím dodržuje, ale tříleté zpoždění působí hlavnímu městu obrovské problémy.

Vozový park se obnovuje také rekonstrukcí původních souprav ruské výroby. Jedná se o nejstarší typy, které by jinak skončily na vrakovišti. Do současné doby se provedla modernizace sedmi souprav, které jezdí na trase C.  "Do zkušebního provozu byly zatím zařazeny tři," uvedla Knoblochová. V letošním a příštím roce bude dále zmodernizováno dvanáct souprav pro trasu A. Modernizace starých souprav je podle představitelů Dopravního podniku ekonomicky výhodná, neboť jedna pětivozová jednotka vyjde na sto milionů korun a je o polovinu levnější než nákup nových souprav.

Dalšího zvyšování intervalů provozu se prý lidé obávat nemusí. Naopak, pokud budou nové a rekonstruované soupravy nasazeny podle původních předpokladů, měly by být zkráceny. Na trase C by od prvního dubna příštího roku  měly vlaky ve špičce  jezdit po 110 sekundách, namísto dosavadních 130. 

Zatím pět nových souprav pražského metra smí převážet cestující. Poslední jednotku převezme dopravní podnik teprve v polovině příštího toku. (13. července 2001)

Dopravní podnik také nechal zrekonstruovat nejstarší ruskévozy. Podle představitelů dopravního podniku jde o výhodnou investici. (13. července 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz