Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobývání vesmíru stojí za život

  23:28aktualizováno  23:28
Když v červenci 1969 přistáli američtí astronauti na Měsíci, zanechali tam destičku se jmény Virgila Grissoma, Edwarda Whitea, Rogera Chaffeeho, Vladimíra Komarova a Jurije Gagarina. Těchto pět mužů zahynulo při výkonu kosmonautického povolání, byť Gagarin při cvičném letu v letadle. Nyní přibyla jména dalších sedmi mužů a žen, kteří se roztříštili v raketoplánu Columbia.

Připočítat musíme i další jména: Georgije Dobrovolského, Vladislava Volkova a Viktora Pacajeva v lodi Sojuz 11, dále Francise Scobeeho, Michaela Smithe, Judith Resnikovou, Ellison Onizuku, Ronalda McNaira, Gregoryho Jarvise a Christua McAuliffovou v raketoplánu Challenger.

Za těch 42 let, co člověk létá do vesmíru, ztratily své životy na palubách kosmických příbytků na dvě desítky lidí. Ale musíme k nim připočítat i stovky vědců, techniků, dělníků a čekatelů kosmických výprav, kteří zahynuli během havárií raket a motorů, neštěstí s padáky či s palubními aparaturami anebo při výcviku. O nich se často ani nepíše, protože se to většinou považuje za běžné "pracovní úrazy".

Naproti tomu zprávy o "pracovních úrazech" sovětských-ruských kosmonautů a západních astronautů se dostávají na prvních stránky novin a do živého vysílání rozhlasu a televize – vzrušují celý svět. Proč takový rozdíl?

Výpravy kosmonautů a astronautů jsou totiž špičkou snažení lidstva pronikat do vesmíru. Všichni tihle muži a ženy jsou vycvičeni k řešení všech myslitelných havarijních situací, létají na strojích, které byly všemožně odzkoušené a jejichž systémy jsou mnohonásobně zálohované.

Prostě jak posádky, tak jejich plavidla by měly být vzorem dokonalosti. Avšak přece jenom se najdou slabá místa, k tomu se přidají náhody a nedokonalosti, s nimiž nikdo nepočítal – a to přivádí kosmonauty a astronauty do nebezpečí.

Proto se udusili tři muži při požáru kabiny Apollo během pozemních zkoušek, proto spadl jako kámen Sojuz 1 s velitelem, proto se předčasně otevřely vyrovnávací ventily v lodi Sojuz 11 během návratu, proto vybuchly raketoplány Challenger a Columbia.

Ovšem na druhé straně jiní vycvičení lidé na palubách kosmických strojů a v řídících střediscích dokázali kritické situace zvládnout – přivést k Zemi těžce poškozené Apollo 13 z jeho cesty k Měsíci, uhasit oheň na palubě orbitální stanice Mir, havarijně přistávat s loděmi Sojuz.

Žádný člověk není natolik dokonalý, aby dokázal postavit naprosto bezpečný stroj a také ho naprosto bezchybně obsluhoval. Žádné lidské snažení se neobejde bez obětí. To víme všichni.

Je samozřejmé, že každé takové neštěstí vyvolá vlnu kritiku – spravedlivé i nespravedlivé. Zpozdí vývoj navazujících projektů, v tomto případě hlavně Mezinárodní kosmické stanice ISS. Ovšem současně přivádí odborníky k nalezení a odstranění dalších slabých míst – tím možná předcházejí tragédiím ještě větším. To je zkušenost z projektů Sojuz, Mir, Apollo i raketoplánu.

Všichni musíme mít na paměti slova Virgila Grissoma z memoárů, které dopsal krátce před svou tragickou smrtí v kabině Apolla na mysu Canaveral: "Jestliže zahyneme, ať se s tím lidé smíří. Děláme riskantní povolání. Ať už se s námi stane cokoliv, doufám, že se tím nezdrží projekt. Dobývání vesmíru stojí za to, aby člověk riskoval život."

Posádka raketoplánu Columbia v "pracovních" oblecích před odletem.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz