Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vážení čtenáři, on-line reportáž z nepokojné Libye po čtyřech dnech končí. Další dění v severoafrické zemi budeme dál sledovat v článcích. Děkujeme za pozornost.
Severoafrická Libye prožila týden plný změn. V noci z neděle na pondělí se libyjským povstalcům podařil překvapivě rychlý vpád do metropole Tripolisu, poslední bašty pouštního vládce Muammara Kaddáfího. Rebelové získávali ulici po ulici, čtvrť po čtvrti, a i když se jim řada Kaddáfího vojáků postavila na odpor, mnoho z nich spíše využilo situaci a k rebelům se přidalo. V úterý odpoledne padl symbol plukovníkovy dvaačtyřicetileté nadvlády: základna Báb al-Azízíja, v níž se měl vládce skrývat. Ač povstalci objevili ohromnou spleť tajných chodeb a místností, Kaddáfího neobjevili. Ve středu se podařilo osvobodit zahraniční novináře, kteří uvázli v hotelu Rixos. Ani zde nebyl plukovník objeven. Mnoho Kaddáfího jednotek zatím k překvapení povstalců dál houževnatě bránilo místa, která zcela nepadla. A tak je tomu dosud. Boje pokračují jak v Tripolisu, tak v Kaddafího rodišti Syrtě, či jihosyrském Sabhá. Povstalci i nadále pátrají po dlouholetém vůdci, který kdesi zmizel a jen čas od času o sobě dá vědět nahrávkou, kterou zveřejňuje prorežimní televize Al-Urúba.
21:55
Podle deníku The Washington Times zavraždili Kaddáfího vojáci za uplynulý týden přes 180 vězňů.
20:53
Kirsty Campbellová z Mezinárodního lékařského sboru uvedla, že pomoc raněným v Tripolisu komplikuje nedostatek zdravotnického materiálu. "Podařilo se nám dostat sem z Misuráty loď s nějakými věcmi a teď jsem byla dole v přístavu a z Malty sem dorazilo několik lékařů. Tak aspoň něco, ale je to opravdu složité."
20:04
Německá vláda oznámila, že první část 100 milionové půjčky je v procesu vyplacení Národní přechodné radě (NPR). Německý ministr zahraničí řekl stanici ARD, že bylo vyplaceno 75 milionů.
19:24
Velitel rebelů oznámil, že Tripolis je z 95 procent v rukách povstalců. "Zbývá už jen nepatrný odpor ve čtvrtích Saláh al-Dín a Abú Salím, "řekl AFP Abdul Nadžíb Mlegta. Rebel doufá, že plukovník Kaddáfí bude lapen do 72 hodin.
18:49
Povstalečtí bojovníci údajně obklíčili místo v Tripolisu, kde se skrývá svržený Kaddáfí. Místo prý sledují, než se pokusí Kaddáfího dostat. "Oblast je teď v obklíčení, povstalci místo monitorují a mají ho pod kontrolou," řekl Reuters Aladží, právník, který má v Přechodné národní radě za úkol vybudovat nový justiční systém. Agentura upozornila, že povstalci už v minulých dnech několikrát ohlásili, že Kaddáfího "zahnali do kouta". Jejich tvrzení se ale zatím vždy ukázalo jako nepřesné, nanejvýš předčasné.
18:44
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí označilo nález alba s fotografiemi někdejší šéfky diplomacie Condoleezzy Riceové za "naprosto bizarní a děsivé". Ministerstvo oznámilo, že o citech libyjského plukovníka k ministryni Riceové nemělo zdání. O objevivším se soukromém albu poštního vládce O objevivším se soukromém albu pouštního vládce čtěte zde
18:23
Přesun vedení Národní přechodné rady (NPR) z Benghází do Tripolisu je podle reportéra BBC spíše "kosmetický". Do meropole dorazil ministr pro ropné záležitosti a mediální poradci, většina zástupců NPR ale zůstává na východě země, protože tripolské letiště stále není bezpečné a většina zahraničních delegací volí jako cíl setkání Benghází.
17:54
Reportérka CNN Sarah Sidnerová navštívila tunely pod Kaddáfího základnou Báb al-Azízíja, kde byla objevena i kancelář s desítkami videokazet, na nichž jsou zaznamenány projevy libyjského vládce. Některé jsou dlouhé přes hodinu a půl.
17:33
Prorežimní televize al-Uruba i nadále vysílá Kaddáfího "vzdorný apel" k Libyjcům, ve kterém lid nabádá, aby se nezvdávali a přidali se k vojákům v boji proti "povstaleckým krysám".
17:07
Obyvatelé Tripolisu se zúčastňují pátečních modliteb, posledních v postní době ramadánu. Nejvýznamější muslimský svátek skončí příští týden. "Bude to ten nejlepší Id al-Fitr za posledních 42 let, raduje se Muhammad al-Misrátí. Po dvaačtyřiceti letech zažíváme svobodu, objevujeme svobodu," řekl Reuters.
16:35
Západ už dříve podezíral Kaddáfího režim, že přes Středozemní moře posílá stovky uprchlíků, aby se tak evropským politikům pomstil za alianční nálety. "Máme důkazy, že Kaddáfího vláda vydala příkaz změnit Lampedusu v peklo," prohlásil italský ministr zahraničních věcí Franco Frattini v médiích. "Dejte tisíce zoufalých lidí na lodě a uvrhněte ten ostrov do chaosu," zněl údajně despotův příkaz.
15:55
Africká unie na dnešním jednání povstaleckou Přechodnou národní radu neuzná, prozradil agentuře Reuters nejmenovaný západní diplomat obeznámený s jednáním za zavřenými dveřmi. Podle něj se někteří členové organizace, která je dítětem Muammara Kaddáfího, se stále cítí libyjskému diktátorovi zavázáni. Prezidenta Jihoafrické republiky Jacoba Zumy se navíc dotklo, že rebelové v květnu odmítli jeho mírový plán, poznamenal reportér BBC. Dvacítka afrických států už ale povstalecké vedení země uznala.
15:20
Ministerstvo zahraničí začne řešit, kdy by se do Tripolisu mohl vrátit český velvyslanec v Libyi Josef Koutský. Česká diplomacie se bude zabývat i další strategií působení v Libyi. Diplomaté o tom budou hovořit i příští týden na poradě velvyslanců v pražském ústředí v Černínském paláci. Česko povsteckou přechodnou vládu ještě neuznalo.
15:08
Do libyjské metropole dorazili první čeští novináři. Jedním z nich je redaktor MF DNES Pavel Novotný. Ve městě jsou podle něj stále slyšet známky bojů mezi povstalci a Kaddáfího věrnými. Jako velký problém se jeví získat ubytování. (Novotného postřehy z Tripolisu čtěte zde)
14:58
Zpravodaj BBC John Leyne míní, že v mezinárodním společenství panuje určitá ostražitost před uvolňováním velkých částek peněz povstlecké přechodné vládě. Politici mají za to, že vzbouřenci by přísun velké sumy peněz nezvládli. Peníze proto budou PNR uvolňovat po malých částech. V nejbližších dnech by rebelové nicméně měli obdržet několik stovek milionů dolarů na výplaty, zajištění dodávek vody a jídla a udržení nezbytných služeb v chodu.
14:45
  • Boje v tripoliské čtvrti Abú Salím (25. srpna 2011)

    Boje v tripoliské čtvrti Abú Salím (25. srpna 2011) / Autor: Reuters

14:31
Letadla NATO ve čtvrtek provedla nad Libyí 133 přeletů a během 46 z nich letouny zaútočily. Kromě velitelství v Syrtě zasáhly alianční stroje 29 obrněných vozidel, mobilní nosič raket země - vzduch a raketový systém v oblasti Tripolisu.
13:50
Na velitelství Kaddáfího jednotek v jeho rodném městě zaútočily v noci britské letouny Tornado. "Okolo půlnoci formace letounů Tornado vypálila naváděné rakety Storm Shadow na velký velitelský bunkr v Syrtě," oznámilo britské ministerstvo obrany. Letouny startovaly ze základny RAF v Marhamu v hrabství Norfolk.

Diskuse

Falewick: helou (21:06)

daldous: je vidět, kde se Káďa inspiroval:)))) (18:33)

UnCool: haha :D krasny ustup (17:48)

Mirco1: Pro Lančíka: http://www.youtube.com/watch?v=bBEHSMBehgE&feature=related "krásný taktický ústup" (17:25)

UnCool: LOL (11:52)

Chosé34: :)) (11:33)

Chosé34: to jedině kdyby mu někdo utnul tipec nebo drát od klávesnice (11:32)

mongrel: Ja si myslim, ze jedine co zklapne bude Lancik :) (10:33)

UnCool: bohuzel to tak bude, no porad lepsi nez kdyby se presunul na stadion, no nejlepe by bylo kdyby se presunul na nejblizsi psychiatrii, kde by se mu dostalo odborne pomoci (10:22)

daldous: plukovník Kaddáfi provede BRAVURNÍ konečný manévr...sebevraždu a lancik se nam presune jinam... bude dneska fandit KODANI proti Plzni (7:40)

lancik.blog.idnes.cz: plukovník Kaddáfi provedl BRAVURNÍ úhybný manévr... ustoupil z hořícího Tripolisu a vlákal povstalce do pasti, která během chvíle ZAKLAPNE (4:36)

pointless: sklenicka13: Vaše otázka nedává smysl. (23:18)

sklenicka13: Tak co myslíte že kadafího najdou?? (22:16)

UnCool: problem je, ze pak ty kulky nekam zase dopadnou :) destnik asi nepomuze :) (17:33)

mongrel: me se libi jak ti arabasi dycky z nadseni strili do vzduchu :))) (17:16)

mongrel: a to zas jo (15:22)

gerhardm: Krvechtiví novináři si přijdou na své. (15:16)

mongrel: tak nejak. Ma to dost spocitany. Mel by zbalit nakradeny prachy a zdrhnout dokud to tde (15:08)

UnCool: myslim ze bude rad kdyz nedopadne jak Ceauşescu (15:07)

UnCool: LOL, nevim jsi asi jediny kdo ho podporuje, tak jaky cely cesky narod :D (15:04)

mongrel: Ale sni si dal svuj sen :) Kaddafi bude rad, kdyz prezije dalsich 48 hodin. (15:04)

mongrel: hehe :) to si asi upad. Ceskemu narodu je cela Libye vcetne Kaddafiho ukradena :) a to, ze nema podporu celeho libyjskeho je vice, nez zjevne. (15:03)

gerhardm: welcome to hell (15:03)

pointless: V té větě bylo myšleno českého, to ale neznamená, že podporu libyjského by neměl! (15:01)

UnCool: Jakeho naroda? (14:56)

mongrel: :))) prej statecny plukovnik :) sni dal svuj sen (10:45)

KaLLDa: ... (22:04)

pointless: Statečný plukovník Kaddáfí svým MOHUTNÝM protiútokem všem VYTŘE zrak. Plukovníku, máte podporu CELÉHO národa! (20:51)

eQuido: mongrel: Najdi si na Wikipedii heslo Troll - to zřejmě psali podle něj :-/ (18:17)

eQuido: mongrel: Ne, je to provokatér, který se ukájí výkřiky na jakékoli téma a následnými rozhořčenými reakcemi (18:16)