Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobrý duch pohádkového zámku

aktualizováno 
- Dům jako elektronickou bytost žijící si svým vlastním životem, zatímco jeho majitelé zahynuli v atomové válce, popsal slavný americký spisovatel Ray Bradbury už bezmála před půl stoletím v povídce Potom přišly dlouhé deště. Méně pochmurná část této vize - obydlí pod vlídnou kontrolou počítače - se v současnosti začíná naplňovat.
Propojit počítačový program s některým domácím zařízením není problém ani pro poučenějšího kutila. Odtud už není daleko k počítači v roli neviditelného správce bytu či domu. Velké firmy si proto už delší dobu nechávají dělat studie, jak by měla domácnost řízená počítačem v budoucnosti vypadat. Vedle zakázek na míru určených pouze pro náročné (a především bohaté) se také začínají objevovat řešení určená i širšímu okruhu zákazníků.
NÁSTUP ELEKTRONICKÝCH DOMÁCÍCH
Před více než dvěma lety přišel na evropský trh patrně první "konfekční" produkt tohoto druhu, nazvaný Home Electronic System Bosch-Siemens. Jeho úkolem bylo především sledovat hospodárný chod elektrických spotřebičů a řídit jejich činnost a také bdít nad bezpečností domu. Byl však i jakýmsi komunikačním centrem domácnosti spojujícím výhody telefonu, faxu a elektronických médií. Nechyběly ani výukové či zábavné programy pro děti a část kapacity vyhrazená pro počítačovou práci rodičů. Uživatel si mohl naprogramovat chod mnoha spotřebičů, ale prostřednictvím telefonních linek také na dálku dohlížet na dění doma.
Systém ukazoval, o co všechno se bude počítač bdící nad domácností starat.
Vize počítačem vedené domácnosti předpokládá splnění některých podmínek. Problém představuje například nutnost vybavit byt dalšími vodiči, zabudovat je do zdí, propojit. Jindy se to řeší dálkovým ovládáním, které je však drahé. Svérázně problém obchází systém Powerhouse X-10, který k přenosu dat mezi zařízeními využívá již existující sítě pro 220 voltů.
KAMNA A POČÍTAČ
Každý také uzná, že jen stěží půjde elektronicky ovládat kamna po babičce. Naproti tomu elektrické přímotopy, které by bylo možné ovládat snadno, mají drahý provoz a upouští se od nich. Stovky odlišných typů moderních topení na nejrůznější paliva zase nejsou vybaveny žádným rozhraním, které by umožňovalo dálkové ovládání. U výlučně elektrických spotřebičů je ovládání sice snazší - jenže počítač stejně prádlo do pračky nenaloží, ani ho nevyžehlí.
Podstatně užitečnější bude domácí elektronický systém při komunikaci s vnějším světem. Již nyní dochází k prolínání počítače s telefonem, faxem, televizí a internetem. Do budoucna se předpokládají další podobné služby, například video on demand (jakási televize na vyžádání, kdy si zákazník sám volí strukturu programu), nebo hudební nahrávky rozesílané po sítích.
Už dnes je věnována velká pozornost hlasovému ovládání počítače. V blízké budoucnosti proto patrně nebude problém po příchodu domů pronést k prázdnému pokoji přání: "Počítači, rozsviť, přehraj mi vzkazy na záznamníku, zavolej tetičce do Brna, že přijedeme v sobotu, a pusť na obrazovce ve velkém pokoji Sedm statečných" - a vše se vyplní. Pohádkový zámek Boženy Němcové bude proti tomu chudobná chaloupka. S tím nepříjemným rozdílem, že v pohádkových zámcích se neplatilo inkaso.
NEDOBYTNÝ BYT BEZ KLÍČŮ
Zatím se zdá, že nejvíc práce bude mít počítač při střežení bezpečnosti. Kouřová čidla a senzory vlhkosti již v zárodku odhalí riziko požáru nebo havárie instalace. Zařízení bude moci včas přivolat pomoc, případně upozornit svého majitele prostřednictvím mobilního telefonu.
Především se však domácí počítač stane hlídačem. Moderní technologie už dovoluje bezpečně rozpoznávat osoby hned několika způsoby - od snímání daktyloskopické kresby na kůži prstů přes analýzu hlasu až po kresbu duhovky oka. V počítačové domácnosti tedy nebude třeba mít klíče. Přístroj sám bezpečně rozezná, koho dovnitř pustit a koho ne.
Na koncepci vizí počítačových bytů budoucnosti se v poslední době podepsal především rychlý rozvoj internetu a mobilních kumunikací. Předpokládá se, že možnost na dálku si ověřit, co se doma děje, být varován v případě nehody nebo pokusu o vyloupení, případně vydat na dálku pokyny domácím přístrojům, bude jedním z největších magnetů pro případné zákazníky. Pokud má takový systém na jedné straně malé digitální kamery a na straně druhé mobil (třeba i satelitní) propojitelný s notebookem, bude si moci uživatel odkudkoliv na světě zkontrolovat, zda je doma vše v pořádku.
Rozšíření počítačového řízení bytů ovšem předpokládá vyřešit ještě celou řadu problémů. Na prvním místě to je vysoká cena zařízení a kompatibilita s nejrůznějšími typy a značkami spotřebičů. Významná je ovšem i spolehlivost a bezpečnost před hackery.

1 - Počítač
2- Ovládací panely v obytných místnostech
3 - Senzory a kamery bezpečnostního systému
4 - Snímač intenzity denního světla, který slouží pro automatické zapnutí osvětlení
5 - Klimatizace ovládaná počítačem
6 - Komunikační a multumediální centrum: kombinace televize, rozhlasu, internetu, faxu a videotelefonu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Rodina zdědila milion mincí německé marky. Spočítat je trvalo půl roku

(Ilustrační snímek)

Řidič nákladního automobilu odkázal své rodině německé marky v hodnotě asi 8 000 eur (200 tisíc korun). Hotovost ale...

Rodina irácké miss uprchla do USA, bojí se kvůli selfie s miss Izraele

Snímek irácké královny krásy Sará Idanové s izraelskou Miss Adar Gandelsmanovou...

Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli kvůli výhrůžkám do Spojených států. Důvodem je zloba, kterou v...

Rakousko se dohodlo na vládě. Zasednou v ní lidovci a svobodní

Předseda vítězných lidovců Sebastian Kurz a šéf Svobodných Heinz-Christian...

Rakouská lidová strana (ÖVP) a protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se po 61 dnech od voleb dohodly na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz