Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobrovolný hasič dostal za žhářství podmínku

  7:34aktualizováno  7:34
Dvacetiletý kuchař a dobrovolný hasič Vojtěch Nováček je žhářem, který loni v lednu zapálil v Úterý na Plzeňsku opravený rekreační domek manželů Trojanových. K takovému závěru dospěl plzeňský krajský soud. Nováček neustále opakoval, že nic nezapálil a policistům se prý přiznal pod nátlakem.
Případ žháře projednával plzeňský soud. Ilustrační foto

Případ žháře projednával plzeňský soud. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Protože rozsudek je pravomocný, začíná Nováčkovi běžet dvouletá zkušební lhůta. Pokud do 30. března 2008 nespáchá jiný trestný čin, nebude muset na rok do vězení.

I když v Úterý hořelo začátkem loňského roku pětkrát, Nováček je odpovědný jen za jeden požár. Ale za ten s největší škodou. "Nikdy bych nic takového neudělal. Ten den, kdy u Trojanových došlo k požáru, jsem byl brán jako adept mysliveckého sdružení. Byl to pro mě šťastný den," tvrdil Nováček. Soudce ale nepřesvědčil.

Kromě podmíněného trestu musí zaplatit i škodu, která přesáhla milion a čtvrt. "Jak ho mohli odsoudit? On nic neudělal, nic nezapálil," prohlásila se slzami v očích Nováčkova máma, když opouštěla soudní síň.

Úterý na Plzeňsku patřilo od loňského února k nejhlídanějším městečkům v republice. První dva požáry v přístavcích u domů místní lidé odhalili v zárodku. Když ale z nově opraveného domku Trojanových zůstaly po požáru jen obvodové zdi, místní muži postavili domobranu.

"Na domku jsme s manželem dělali přes dvacet let. Upravovali jsme si ho na důchod. Teď nemáme nic," popsala Jaroslava Trojanová.

Muž chtěl zapůsobit jako hasič
Proč Nováček dům podpálil? Na policii do protokolu naznačil, že chtěl získat zpátky přízeň dívky, která se s ním rozešla. Myslel, že jí bude imponovat jako hasič. Nováček byl jedním z prvních, kteří se hlásili do nočních víkendových hlídek domobrany.

Do Úterý jezdil k prarodičům. Když ho loni v květnu policisté obvinili ze zapálení domku Trojanových, požáry ustaly. Skončila i domobrana. Nováček na policii popsal, že do plastového kbelíku pod přístřeškem u domku Trojanových vhodil zapálené noviny. Když se k hořícímu domu seběhli místní lidé, všimli si stop, které ve sněhu nechal pachatel.

"Hlídali jsme, aby nikdo nezničil stopy. Když začalo sněžit, policisté jednu z nich zakryli krabicí. Nováček se dvakrát pokusil ke stopám dostat. Místo aby hasil, spíš se motal mezi lidmi. Když kriminalisté stopy fotografovali, Nováček zmizel. A u požáru byl zpočátku jediný v hasičském obleku," popisovali na policii lidé z Úterý.

Nováček po několika týdnech doznání odvolal. "Byl jsem pod nátlakem. Policisté mi říkali, že dvacet četníků pojede k domku dědy a babičky, vyskáčou z auta, a obrátí ho naruby," vysvětloval Nováček.

Soudkyně Marie Ungrová ale slovům o nátlaku nevěří. "Námitky, že na něho byl vyvíjen nátlak, jsou liché, a soud je nemohl akceptovat. Navíc při první výpovědi obžalovaný mluvil o takových podrobnostech o založení požáru, které mohl znát jen pachatel," vysvětlila soudkyně Marie Ungrová, proč potvrdili původní rozsudek Okresního soudu Plzeň-sever.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidič je obviněný za střet s vlakem, k nehodě však přispěla i šíře přejezdu

Vlak odhodil zdemolované nákladní auto do příkopu.

K loňské srážce vlaku s nákladním vozem na železničním přejezdu v Žichlínku u Lanškrouna přispělo i to, že přejezd...

V Roudnici hořela hala strojíren, hasiči požár krotili dvě hodiny

Zásah hasičů u požáru bývalé průmyslové haly v Roudnici.

Dvě hodiny bojovali hasiči s plameny, které pohltily nevyužívanou průmyslovou halu v Roudnici nad Labem. Při jejím...

Soud spojil obžaloby Dědice. Lobbista odmítá připustit jakoukoliv vinu

Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince...

Podnikatel a lobbista Martin Dědic obžalovaný z ovlivňování výběrových řízení a přijímání úplatků si u soudu, který...

Najdete na iDNES.cz