Dobrovolní hasiči si polepší na odškodném, profesionály však nedohoní

  17:00aktualizováno  17:00
Dobrovolní hasiči jsou součástí téměř každé obce. Pokud se jim však něco stane, stát dělá v odškodňování pozůstalé rodiny po profesionálním a dobrovolném hasiči velké rozdíly. Ministerstvo vnitra proto připravuje návrh na změnu. Rozdíly v míře odškodnění však stále zůstanou.

Kvůli suchu začali dobrovolní hasiči v Chrudimi dohlížet na práci dělníků během modernizace železnice mezi Chrudimí a Hlinskem. Od jisker se i v úterý kolem tratě u Bítovan občas vznítila suchá tráva, ale likvidace ohně trvala hasičům jen pár vteřin. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Práce dobrovolných hasičů je důležitá. To všichni moc dobře víme. I proto prosazuji, aby se odškodnění dobrovolných hasičů dostalo na stejnou úroveň jako těch profesionálních,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček. Jeho resort nyní chystá návrh předložit vládě ke schválení.

Výši odškodného po profesionálních hasičích, policistech i vojácích, kteří zahynuli ve službě, mapovala MF DNES nedávno. Děti a manželka, pozůstalí po profesionálním hasiči stejně jako po policistovi, mají od letošního roku nárok na dvanáctinásobek jeho služebního měsíčního příjmu. K tomu jim stát jednorázově vyplatí 400 tisíc korun.

Naproti tomu manželka zemřelého dobrovolného hasiče nyní dostane pouze čtyřnásobek průměrné tuzemské měsíční mzdy, dítě šestinásobek. Pokud návrh vláda schválí, děti i manželka budou mít nárok na dvanáctinásobek průměrné měsíční mzdy.

Hasiči v číslech

  • 1,5 milionu korun – tolik dostane po změně jako odškodnění pozůstalá rodina profesionálního hasiče
  • 750 000 korun – tolik dostane po změně pozůstalá rodina dobrovolného hasiče
  • 70 000 – počet dobrovolných hasičů, kteří působí v Česku v sedmi tisíci jednotkách

Komora velitelů jednotek sborů dobrovolných hasičů však upozorňuje, že se rozdíly pořád úplně nesrovnají. „Spočítali jsme si, že teď je rozdíl v odškodném pro manželku a dvě děti 1,5 milionu korun. Po navýšení na dvanáctinásobek průměrné mzdy se tento rozdíl sníží na 750 tisíc korun. To je pořád hodně velký rozdíl na to, že děláme stejnou práci, ale zadarmo,“ tvrdí Ján Chlebo z komory velitelů.

Rozdíl vzniká tím, že průměrný služební příjem člena hasičských záchranných sborů je o něco větší než tuzemská průměrná mzda. K tomu rodina po profesionálním hasiči dostane jednorázově zmíněných 400 tisíc korun. „S takovou částkou se u nás nepočítá,“ poukazuje Chlebo.

Komora velitelů ministerstvu poslala připomínky, podle Chleba se žádné reakce nedočkali. Hamáček na dotaz MF DNES, proč ve výši odškodného stále zůstávají rozdíly, nereagoval.

„Úmrtí dobrovolných hasičů je naštěstí ojedinělé. Bavíme se o jednotkách případů, jde však o princip,“ dodává Chlebo, jenž je zároveň velitelem jednotky dobrovolných hasičů v Chlumíně na Mělnicku.

Chtěli stejně jako vojáci

Podle Jana Aulického, ředitele kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, by však měli být hasiči rádi, že se ministerstvo snaží odškodnění zvýšit. „Po letech snah se konečně něco změní. Ti lidé to dělají ve svém volném čase a lepší odškodnění si zaslouží,“ odpověděl Aulický na otázku, jestli považuje návrh na změnu zákona za dostatečný.

Fotogalerie

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší organizací v Česku sdružující dobrovolné hasiče. Je v něm registrováno okolo 360 tisíc lidí. Další podobnou organizací je například Česká hasičská jednota, která má tři tisíce členů. Všichni tito dobrovolní hasiči k zásahům nevyjíždějí. V jednotkách připravených vyrazit na pomoc jich je zhruba 70 tisíc.

O srovnání výše odškodného usilují už řadu let. Rovněž ti profesionální dlouho požadovali navýšení těchto částek. Chtěli se dostat na úroveň vojáků, jejichž manželkám a dětem náleží až tři miliony korun v případě úmrtí na zahraniční misi. Vadilo jim totiž, že stát vyšším odškodněním pro pozůstalé po vojácích v podstatě říkal, že zemřelého vojáka si váží více než jich.

Od 1. ledna profesionálním hasičům vláda navýšila úmrtné z trojnásobku měsíčního příjmu právě na dvanáctinásobek. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Na 17. listopad se chystají vzpomínkové akce i protesty proti premiérovi

Fotografie Václava Havla obklopená svíčkami na Národní třídě (17. listopad...

V sobotu 17. listopadu se ve městech po celé republice uskuteční několik desítek různých akcí a pochodů. Většina z nich...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Senátoři chtějí premiéra ve vazbě. Babiš odmítá maření vyšetřování

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018)

Předseda vlády Andrej Babiš by mohl podle senátorů Václava Lásky a Lukáše Wagenknechta mařit vyšetřování kauzy Čapího...

Najdete na iDNES.cz