Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Voda neopadla, nejezděte, vzkazují dobrovolným hasičům profesionálové

  10:09aktualizováno  10:09
Do míst postižených povodněmi v Ústeckém kraji houfně vyráží dobrovolní hasiči, jejich příjezd je však podle profesionálních hasičů zatím spíše na obtíž. Pomoc dobrovolníků bude podle nich potřeba nejdříve v pondělí ráno, kdy alespoň částečně opadne voda a začnou likvidační a úklidové práce.

Dobrovolní hasiči (ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Podle hasičů je příliš mnoho dobrovolníků na zatopených místech na obtíž. "Jejich příjezd je neorganizovaný, až příliš živelný a v tuto chvíli hlavně předčasný," uvedla mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Voda totiž na Ústecku leckde ještě neopadla natolik, aby se mohlo s likvidací následků povodní začít. Ani evakuovaní lidé, kterých je v kraji až 11 tisíc, se ještě nemohou vrátit do svých domovů.

Sbory dobrovolných hasičů podle Zaoralové komplikují  už tak velmi komplikovanou situaci. "Svým příjezdem dobrovolní hasiči situaci na místě spíše ztěžují, protože zatím není práce, při které by mohli být nasazeni, a stávají se zátěží pro ostatní zasahující složky, protože se o ně musí někdo postarat," vysvětlila Zaoralová. Armáda bude dokonce na žádost kraje na Litoměřicku v Záhořanech stavět pro dobrovolné hasiče stanové městečko.

Odkud dobrovolní hasiči pocházejí, není příliš jasné, protože se podle Zaoralové nikde nenahlašují. Nejpravděpodobněji však pocházejí z oblastí, které nebyly zasaženy povodněmi, hlavně pak z Libereckého kraje a z Moravy.

"Hladina řeky v současné době nemá tak rychlý pokles, proto nedokážeme využít veškeré síly a prostředky, které samovolně najíždějí do postižené oblasti," doplnil ředitel Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Roman Vyskočil. Podle něj do této chvíle nebyly nasazeny ani dobrovolné jednotky z Ústeckého kraje.

Na Labi v Ústeckém kraji stále platí stav ohrožení. Řeka v Ústí nad Labem a Děčíně nicméně do rána klesla už pod hranici devíti metrů a i na Kamenici v Hřensku už mohli odvolat extrémní ohrožení. Úklidové práce budou moci podle odhadů začít, až hladina klesne pod osm metrů, což bude zřejmě podle prognóz meteorologů v neděli večer nebo spíše v noci na pondělí.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz