Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobročinné pečení pomáhá dětem

  9:16aktualizováno  9:16
Nové Město - Jako každou první sobotu v měsíci, tak i tentokrát bylo možné spatřit v pasáži Myslbek v centru Prahy stánek Českého výboru pro UNICEF, v němž bylo možné přispět na pomoc dětským obětem zemětřesení v Salvadoru. Každý, kdo přišel, ochutnal cukroví, které tentokrát nabízela herečka vinohradského divadla Jana Štěpánková. "Jsem z celé akce nadšená, reakce kolemjdoucích je skvělá," svěřila se. Společně s ní stáli za stolkem také manželé Tomkovi, dvojice, která ojedinělému nápadu dala v České republice jeho podobu.
Podívejte se na fotografie z pečení.
Internetové stránky akce najdete v nabídce web.

Jak na tento nápad přišli? Byla polovina roku 1999 a pro Tomkovy to měl být původně běžný výlet do Německa a Holandska. Nakonec se z něj však stala cesta, která výrazně změnila jejich život.

Manželé, oba lékaři, se totiž při prohlídce německého města Mohuč zastavili v místě, kde místní spolek nabízel kolemjdoucím pečivo, které upekly manželky tamních komunálních politiků.

"Líbilo se nám to, řekli jsme si, že něco podobného bychom mohli zkusit doma," říká Alice Tomková. Po návratu nejdříve navštívila Český výbor pro UNICEF, kterému se myšlenka manželů líbila. Výbor poskytl Alici Tomkové plnou moc, se kterou začala dělat první krůčky k pečení v Praze.

"Potřebovali jsme spoustu různých povolení, především od hygieniků a také mnohých odborů na magistrátu. Velmi důležité bylo to, že francouzští majitelé Myslbeku nám poskytli střechu nad hlavou, v jejichž pasáži můžeme pravidelně cukroví nabízet," konstatuje Aleš Tomek.

V říjnu 1999 za pomoci několika přátel začali. Jako prvního hosta si pozvali vyslankyni Dobré vůle UNICEF pro Českou republiku Jiřinu Jiráskovou, která napekla vlastní plundrované koláče.

Úspěch byl značný, lidé ochutnávali cukroví a zároveň přispívali na dobročinné účely. Po Jiráskové následovali například herečka Zlata Adamovská, Lucie Zedníčková, Petr Rychlý, Dagmar Patrasová nebo sourozenci Gondíkovi.

Vznikla tradice, někteří lidé už mají tento den zatrhnutý v kalendáři a vědí, že pravidelně mohou v Myslbeku ochutnat pečivo a ještě pomoci dobré věci. "Získané peníze jdou vždy na konkrétní věc," podotýká Alice Tomková. "Jeden měsíc je posíláme na zahraniční pomoc, druhý zase na nějaký projekt doma. Jediným kritériem zatím je, aby šlo o děti," dodává.

Loni tak šla pomoc například na tábor Dětského domova ve Vrchlabí, onkologicky nemocným dětem ve Fakultní nemocnici v Motole či mentálně postiženým dětem ze sdružení Oáza. Do zahraničí posílal UNICEF získané peníze dětem postiženým záplavami v Mosambiku nebo na rozšíření sirotčince v městě Bo vSieře Leone.

Aleš Tomek vidí velkou přednost jejich projektu v minimálních nákladech. "Velká většina vybraných peněz skutečně odchází na dobročinné účely. Nemusíme platit žádné sekretariáty či nějaký úřednický aparát. Koupili jsme vlastně jen stolek, ubrusy, zástěry a kasičku. To bylo všechno," upozorňuje.

Původně měli obavu, zda seberou alespoň několik tisíc korun. Dočkali se překvapení. Výtěžek za jedinou sobotu se pohybuje v průměru kolem třiceti tisíc korun, celkově již vybrali půl milionu korun.

Na pečení se jim podařilo získat i několik sponzorů. Kromě známé firmy Opavia si přitom nemohou vynachválit především pomoc některých malých pražských pekařů. Nejvíce mají kolemjdoucí zájem o štrúdl, koblihy, ale i linecká kolečka. Za jediný den se sní přes dva tisíce kusů pečiva.

S projektem se mohli už jednou seznámit také Brňané a Plzeňané, kde cukroví nabízely tamní studentky. Povšimly si totiž akce v Myslbeku a nabídly se, že něco podobného zkusí ve svém městě.

Manželé Tomkovi tajně doufají, že dobročinné pečení se postupně objeví i na dalších místech v Praze a snad také po republice.

"Jsme ochotni komukoliv nabídnou naše rady a zkušenosti, případně i logo či zástěry. Chce to ale někoho, kdo je trpělivý, má nadšení a chuť do celého projektu. Rozhodně mohu říci, že výsledek stojí za to," konstatuje Alice Tomková.

Alice a Aleš Tomkovi (vlevo), kteří přinesli do České republiky pravidelné dobročinné pečení pro děti, nabízejí pečivo v pasáži Myslbek. (3. února 2001)

"Jsem z celé akce nadšená, reakce kolemjdoucích je skvělá," svěřila se herečka vinohradského divadla Jana Štěpánková, která se dobročinného pečení účastnila. (3. února 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Jeden mrtvý a šestnáct zraněných po havárii v děčínské chemičce

Vyšetřování v Chemotexu, kde fenol unikl. (26. dubna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se v nich dozvíte, že nejvážněji zraněný muž při havárii v chemičce v Děčíně...

Ministryně Němcová v Rozstřelu popíše trable s IT zakázkami i růst penzí

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová na schůzi vlády v demisi...

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová v současnosti řeší problém s IT zakázkami. O trestních oznámeních,...

Babiš, Hamáček, Filip. Poprvé jednali o vládě ve třech u jednoho stolu

Předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Andrej Babiš, Jan Hamáček a Vojtěch Filip se poprvé sešli ke společnému jednání o menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD,...

Najdete na iDNES.cz