Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobří Češi: Za víza můžou ti Cikáni!

  1:07aktualizováno  1:07
Zavedení víz není problém v česko-kanadských vztazích. Je to ryze český problém. A je lhostejno, zda jsou romské žádosti o azyl oprávněné či neoprávněné. Lhostejno, zda jsou jejich odlety spontánní či organizované.
Kanaďané měli papírové právo na zavedení víz, protože papírově v Česku diskriminace neexistuje.

Kanaďané měli papírové právo na zavedení víz, protože papírově v Česku diskriminace neexistuje. | foto: Profimedia.cz

Romská otázka je největší společenskou bolestí současného Česka. Od revoluce se skoro všechny oblasti života výrazně zlepšily. Soužití bílých Čechů a Romů se zhoršuje.

Kanadské úřady ovšem správně konstatují, že Česká republika je zemí Evropské unie a garantuje naprosto komfortní práva pro všechny občany. Romové jsou sice občas diskriminováni, ale mají veškeré možnosti a práva požádat o ochranu doma.

Neexistuje žádná forma státní diskriminace. Kanada má tedy plné právo se bránit před imigranty, kteří jen chtějí zneužít sociální systém a mezery v azylovém zákoně.

Jenže podle seriózních průzkumů osmdesát až devadesát procent Čechů považuje Romy za nepřizpůsobivé a nepracovité. V zemi existuje na tři sta ghett, v nichž žijí převážně Romové často v necivilizovaných podmínkách.

Politická korektnost zakazuje dělat přesné výzkumy, ale podle odhadů je průměrný život Romů mnohem kratší než u bílých Čechů. Sužuje je alkoholismus, jejich nezaměstnanost je v mnohých oblastech, jako jsou severní Čechy nebo severní Morava, až devadesátiprocentní.

Neexistují ani přesné údaje o romské kriminalitě, ale pravděpodobně je relativně vyšší než u bílých. Zcela jistě najdeme relativně vyšší počet romských dětí ve speciálních školách a dětí odložených či soudně odebraných rodičům do ústavní péče. Romové mají nižší možnost získat dobrou práci nebo solidní bydlení.

V bílé společnosti, která není nijak vyhraněně rasistická, panuje něco, co je nazýváno nepěkným slovem "anticikánismus". Paušální rasismus vůči například černochům, Židům či Vietnamcům je považován za společensky málo přijatelný.

Paušální odsuzování Cikánů jakožto těch, kdo masově zneužívají sociální dávky, kradou, pijou, dělají nepořádek, je považováno za normální. Za pokrytce či naivu je naopak považován ten, kdo poukazuje na to, že Romové si za svou situaci nemohou sami, a požaduje pro ně zvýhodnění.

Je to paradoxní situace. Romové mají i nemají stejná práva a možnosti jako ostatní. Za to, že mnozí z nich žijí v bídě a nevzdělanosti si mohou i nemohou sami. A jejich útěk často je i není útěkem ze země, kde jim není dobře. To ovšem žádný azylový zákon nemůže postihnout. Dvacet let se s tím není schopna vyrovnat ne snad legislativa, ale reálná politika demokratického státu.

S nedobrým soužitím Romů a bílých se potýkají i další evropské země, Rumunsko, Bulharsko, Slovensko a Maďarsko. Tam je v poslední době situace zvlášť napjatá, proti Romům pochodují nebezpečně vyhlížející dobrovolníci Maďarské gardy. Právě volání po pořádku tam pomohlo extremistům k úspěchu ve volbách do europarlamentu.

Premiér Fischer se patrně právem obává, že sympatie vůči stranám, které volají po tom, aby byli "nepřizpůsobiví Romové" přivedeni k pořádku, vzrostou i v Česku. A kanadská víza, "za která mohou Cikáni", k tomu přispějí.

Kanaďané měli papírové právo na zavedení víz, protože papírově v Česku diskriminace neexistuje. Kdyby však byla kanadská vláda uvážlivější, k diskriminací Čechů kvůli několika stovkám žádostí o azyl navíc by nepřikročila.

Ne vše, co je oprávněné, je rozumné. Nerozumné zavedení víz ale může mít i dobré důsledky. Snad si konečně politici uvědomí závažnost romské otázky.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Kandidátka do Senátu za Trutnovsko Řezníčková čelí obžalobě za pomluvu

Iva Řezníčková z nemocnice v Trutnově zastupovala zdravotní sestry při...

Trutnovské státní zastupitelství podalo obžalobu na Ivu Řezníčkovou, která kandiduje za KSČM do Senátu na Trutnovsku....

Lidé se rozloučili s veteránem Mevaldem, Albrechticemi zazněla salva

Pohřeb Jaroslava Mevalda v Albrechticích v Jizerských horách.

Zhruba dvě stovky lidí se v kostele v Albrechticích v Jizerských horách rozloučily se zesnulým veteránem Jaroslavem...

Bývalé pozemky Tomanovy rodiny vlastní firma vázaná na exšéfa úřadu

Miroslav Toman při projevu na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Lukrativní pražský pozemek rodiny šéfa potravinářské komory a bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana levně...Najdete na iDNES.cz