Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobrá zpráva ze země, o níž se většinou dozvídáte nepěkné věci

  14:54aktualizováno  14:54
Většina zpráv přicházejících z Mosambiku je špatná – chudoba, nemoci, konflikt a záplavy. V mé zemi se však děje také spousta dobrého. Považte: v posledních dvou desetiletích se stal Mosambik fungující demokracií, rozšířil svůj zemědělský sektor, zvýšil gramotnost, zlepšil dodávky vody a elektřiny ve venkovských oblastech a dramaticky snížil dětskou úmrtnost, z 219 úmrtí na 1000 živě narozených dětí v roce 1990, tedy dva roky před koncem občanské války, na 135 úmrtí v roce 2010.

Vlajka Mosambiku | foto: http://commons.wikimedia.org

Na ten poslední úspěch jsem obzvláště hrdá, protože věřím, že díky úsilí o rozšíření imunizace jsem se na něm spolu s dalšími Mosambičany rovněž podílela.

Vyrostla jsem v Mosambiku v době, kdy byla tato země stále pod portugalskou nadvládou, a nerovnost v naší koloniální společnosti ve mně zformovala názor, že všichni lidé mají právo na zdravotní péči. Vzpomínám si, že jsem jako dospívající dívka pracovala na pediatrickém oddělení a dívala se, jak děti umírají na nemoci jako obrna, spalničky nebo tetanus – všem se dalo snadno předejít vakcinací. Dopad tohoto zážitku mě vedl k tomu, že jsem následujících 40 let pracovala na tom, aby všechny děti v Mosambiku bez ohledu na etnický původ nebo místo bydliště dostaly všechny vakcíny potřebné k tomu, aby mohly vést dlouhý a zdravý život.

Pohled na část mosambické metropole Maputo

Pohled na část mosambické metropole Maputo

Tohle je moje práce

Za několik dní se v Abú Dhabí připojím ke třem stovkám globálním lídrům na prvním světovém summitu o vakcinaci – cílem tohoto setkání je zajistit, aby všechny děti všude na světě měly přístup k vakcínám. Lidé jako Bill Gates nebo Kofi Annan přednesou argumenty, proč si imunizační programy zaslouží dostatečné financování a politickou podporu.

Já nebudu mít takové publikum jako Gates nebo Annan, ale chtěla bych k jejich hlasu připojit ten svůj. Pro miliony zdravotníků, jako jsem já nebo moji kolegové, je imunizace každodenní prací. Dosáhli jsme obrovských pokroků v tom, že poskytujeme větší počet vakcín většímu počtu dětí, takže dnes přežívá víc dětí než kdykoliv v minulosti. Stále však zbývají děti, které je nutné zachránit, a my potřebujeme pomoc, abychom mohli práci v terénu vykonávat.

Protože jsou vakcíny neúčinné, pokud je rodiče odmítají svým dětem poskytnout, tvoří významnou součást mé pracovní náplně spolupráce se zdravotníky, vůdci komunit a místními politiky na vakcinační osvětě pro rodiče. Pouhá podpora komunity však nestačí. Stejně tak je nezbytné zajistit, aby se vakcíny dostaly ve správnou dobu a ve správném stavu na správné místo.

Britský princ Harry vyrazil do minových polí v Mosambiku. Po vzoru své matky

Britský princ Harry vyrazil do minových polí v Mosambiku. Po vzoru své matky

Princ Harry (vlevo) v Mosambiku odpálil jednu z nalezených nášlapných min. (21. června 2010)

Princ Harry (vlevo) v Mosambiku odpálil jednu z nalezených nášlapných min. (21. června 2010)

Organizace VillageReach, pro kterou pracuji, například ve snaze předejít nedostatku vakcín pomohla korigovat údaje o počtu obyvatel, na jejichž základě se odhaduje potřebný počet vakcín v každém zdravotnickém centru. VillageReach rovněž založila společnost, která dodává propan do zdravotnických center v severním Mosambiku, kde je podobně jako v mnoha venkovských oblastech země nespolehlivá nebo zcela nedostupná dodávka elektřiny potřebné pro provoz ledniček, které udržují vakcíny v chladu. Díky propanu dokážeme zajistit, že se vakcíny během cesty od výrobce k matce a dítěti nezkazí. A jednou za měsíc se ujišťujeme, že zdravotníci v odlehlých venkovských oblastech skutečně doručí vakcíny a další zdravotnické služby „poslední míli“ až k matkám a dětem.

Mosambik, hlavní město Maputo

Mosambik, hlavní město Maputo

Mosambik

Mosambik - Na ostrov Inhaca přijela loď se zásobami

Mosambik

Mosambik - Ostrov Inhaca, 50 km od Maputa. Tady ještě objevíte tu pravou, syrovou Afriku

A konečně jsem se naučila, že klíčovým předpokladem pomoci většímu počtu dětí je také pečlivé vedení záznamů a měření výsledků. Proto vyhodnocujeme různé metody sběru dat v terénu, včetně využití mobilních aplikací k digitalizaci papírových záznamů.

Má naděje je reálná

Vybudování těchto běžných imunizačních systémů nám už nyní pomohlo vymýtit nemoci, jako jsou obrna a všechny typy spalniček s výjimkou jediného. Počátkem dubna jsme těchto systémů poprvé v dějinách Mosambiku využili k vakcinaci dětí proti zápalu plic a doufáme, že napřesrok začneme potírat rotavirus, který způsobuje průjmová onemocnění a je hlavní příčinou úmrtí dětí do pěti let věku. Naším dlouhodobějším cílem je pak posílení těchto systémů tak, aby všechny mosambické děti získaly přístup k základním vakcínám a dalším formám zdravotní péče.

Rakouští vojáci pomáhají v Mosambiku; rok 2000

Rakouští vojáci pomáhají v Mosambiku; rok 2000

Věřím, že tohoto cíle dosáhneme, protože jsem na vlastní oči viděla, jak daleko už jsme se navzdory překážkám dostali. Čekají nás velké úkoly, ale jsem přesvědčená, že s podporou mezinárodního společenství budu moci zanechat svým dětem a komunitě vzkvétající zemi, v níž bude mít každý člověk příležitost prosperovat.

Margarida Matsinheová je terénní pracovnicí neziskové organizace VillageReach.

Copyright: Project Syndicate, 2013. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:


ZPRÁVY: Rozhodnutí Ústavního soudu zpozdí další vlny EET, zrušilo části zákonaHlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz