Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobešovy maléry jsou pseudokauzy, myslí si Klasnová

  19:42aktualizováno  19:42
Místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová brání ministra školství Josefa Dobeše. Jeho "maléry" považuje za pseudokauzy, které z něj ještě nedělají politického dinosaura, kterých se chtěli před volbami zbavit. Nechápe ale, proč se poslanec Stanislav Huml nechce vydat k trestnímu stíhání.

Kateřina Klasnová (VV) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Věci veřejné čelí skandálům okolo ministra Dobeše, firmy ABL, poslanec Humla... Není to trochu moc problémů na jednu politickou stranu?
Ministra Dobeše vnímám jako ministra, který na rozdíl od svých předchůdců měl odvahu rozetnout gordický uzel státních maturit, měl odvahu přidat začínajícím učitelům, chce zavést srovnávací zkoušky.... A teď to bé, maléry. Já většinu z nich považuji, když dovolíte, za pseudokauzy. Mně nepřipadá jako politická kauza to, jestli ministr Dobeš pomáhal či nepomáhal se seminární prací své podřízené.
 
Ale morální problém to asi je.
Není průkazné, že tu práci psal.
 
On sám připustil, že to dopisoval.
Mně připadá nedůstojné tuhle záležitost pitvat. To není politická kauza. Kde si myslím, že došlo k určitému pochybení, jsou ty fotografie od drahého fotografa. To bylo zbytečné. Ministr nicméně ten honorář teď platí ze svého. Co se týká sledování e-mailů, nemám žádné indicie, že by toto sledování nařídil pan ministr. Poslední věc, to jsou odměny. Nemůžu polemizovat, zda ti lidé, kteří dostali mimořádné odměny, odvedli dostatečně svoji práci nebo ne. Principiálně mi připadá lepší vyhodit zaměstnance, kteří neplní svoji práci, na úkor toho, že občas dáte nějakou odměnu těm nejlepším.
 
Ale dát  šéfce kabinetu ministra Janě Machálkové 110 tisíc po několika týdnech,  kdy tam pracuje, to je v porovnání například s průměrným platem učitele velká disproporce...
Já se nebudu vyjadřovat ke konkrétním lidem na ministerstvu, nesedím na resortu školství a nejsem schopná říct, jestli je ta odměna adekvátní.
 
Váš kolega Stanislav Huml Dobešovi řekl: Ty už jsi stejný politický dinosaurus jako ti, které jsme kritizovali. Vidíte to taky tak?
Naprosto zbytečná chyba bylo pořízení těch drahých fotografií.
 
Souhlasíte s tím, že Dobeš trošku připomíná toho politického dinosaura?
Nemyslím, že by to byly lapsusy, není to politický skandál srovnatelný s kauzou Čunka, Grosse, Mosteckých dolů... Jestli jsme kritizovali politické dinosaury typu pana Langera, tak já prostě tady to rovnítko nevidím.
 
Takže nechat si udělat fotky za 70 tisíc a dát prémii 110 tisíc šéfce svého kabinetu není chování politického dinosaura?
Já říkám, že to byla zbytečná chyba, ale ne lapsus typu politického dinosaura.
 
Hovořili jste o tom, co dělat, aby se podobné věci nestávaly?
Jako myslíte, jestli vykoná v pytlovině kajícnou pouť do Santiaga de Compostella? Na klubu jsme se o tom bavili, řekli si: dávejme si na to pozor, a očekávám, že se takové věci dít nebudou. Ale ta pouť do Santiaga de Compostella se konat nebude.
 
VV prohlašovaly, že chtějí omezit poslaneckou imunitu. Do toho ale váš poslanec Michal Babák prohlásí, že imunita je užitečná, protože zajišťuje poslancům klid na práci. Jak to jde dohromady?
Já jsem nečetla ten výrok poslance Babáka, takže ani nevím, o čem hovoříte. Ale to, že chceme zrušit doživotní trestněprávní imunitu, zcela platí, je to v souladu s koaliční smlouvou a já osobně jsem v téhle věci velmi silně angažovaná.
 
Poslední návrh spadl pod stůl. Kdy to navrhnete znovu?
Už to mám znovu napsané a měla jsem k tomu schůzku s vedením sněmovny a šéfy všech poslaneckých klubů. Zádrhel je v přestupkové imunitě, kterou chtěla vládní koalice zcela zrušit, ale ČSSD s tím má problém, chce přestupkovou imunitu v souvislosti s výkonem mandátu. A to se zase nelíbilo ODS. Snažila jsem se najít nějaký kompromis. Sociální demokracie nesouhlasí s úplným zrušením přestupkové imunity, ale zrušení doživotní imunity by podpořila ČSSD i KSČM. Pak už jsem měla návrh vytištěný  a chtěla ho dát na březnovou schůzi sněmovny. Jenže se to seklo, protože se to nelíbilo panu Tluchořovi, a diskuse je zase na začátku. Samozřejmě jsme k ničemu nedošli, znovu o tom budeme jednat, až se sejde sněmovna. Věřím tomu, že návrh v dubnu konečně podáme.
 
Až se bude hlasovat na plánu o vydání a nevydání poslance Humla k trestnímu stíhání, už víte, jak budete hlasovat?
Teď to řeší mandátový a imunitní výbor. Své stanovisko vám ještě nemůžu říct, ale spíš jsem čekala, že pan Huml se k tomu postaví čelem a nechá se vydat.
 
Co si myslíte o tom, že Huml během týdne změní názor a začne říkat, že nechce být vydán?
Co si o tom mám myslet? Zeptejte se pana Humla. Proč se ptáte mě?
 
Protože jste místopředsedkyní strany, za kterou se Huml dostal do parlamentu.
A proto jsem také psycholožka a proto musím vidět, jestli hnutí mysli pana Humla je hnutím mysli v šestinedělí nebo...
 
Mně jde o váš názor, co říkáte na změnu jeho postoje.
Jakkoli jsem místopředsedkyně strany, nemůžu přece zakázat, aby lidé měnili názory.
 
Ale můžete k tomu zaujmout nějaké stanovisko.
Ještě jsme neměli poslanecký klub. Nevím, proč změnil názor.
 
A osobně si o tom nemyslíte nic?
Já se ho jen můžu zeptat, proč nezůstal ve svých názorech konzistentní.
 
Předpokládám, že když jste zastánkyní omezení imunity, měla byste hlasovat pro Humlovo vydání.
Ano. Ale zeptejte se mě, až bude před tím hlasováním.
 
Nedávno se řešila kauza kolem sledování politiků ODS na Praze 11 detektivní agenturou ABL. Jak se na tu kauzu díváte?
Já už to považuji za uzavřenou věc, řešilo se to v rámci koalice a je důležité, že si to pánové na vládě vyříkali. Mně ale prostě neuráží, jestli detektivní agentura dělala práci detektivní agentury, to je jako kdybyste pekaře popoháněl za to, že peče rohlíky....
 
Problém byl přece v tom, že Vít Bárta nemluvil úplně pravdu, a musel se pak premiérovi omlouvat.
Tak poslal omluvný dopis, ano.
 
V poslední době je na poslaneckých klubech Věcí veřejných poměrně napjatá atmosféra, padají tam i silné výroky. Jak to vnímáte vy?
Já vnímám atmosféru na našich klubech jako demokratickou a konstruktivní. Vyříkáváme si problémy, které se dějí.
 
Připadá vám, že má na klubu každý poslanec dost prostoru pro to, aby řekl svůj názor?
Nepochybně.
 
Ptám se i proto, že část poslanců VV očekávala  v úterý daleko důkladnější diskusi o skandálech na ministerstvu školství, a nakonec se to velmi rychle spláchlo, navíc část vedení byla v té době na tiskovce...
Vy mě úplně překvapujete, vy jako kdybyste tam seděl. Ale ono to takhle nebylo. Prostor tam byl, byl dán prostor pro diskusi, a vzhledem k tomu, že se nikdo dál netázal, tak to proběhlo poměrně rychle.
 
Co říkáte na názor, který je slyšet v kuloárech vaší strany, že o všem důležitém rozhoduje jediná osoba: vás manžel Vít Bárta?
Nevím, co mám říct. Vít Bárta je nepochybně silná osobnost, to ví asi každý, kdo se s ním potká. Na druhou stranu já si nepřipadám jako ne-silná osobnost. Na klubu má dost prostoru každý poslanec, rovným dílem.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz