Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobeš věří, že mu miliardy navíc na silnice pomohou vybojovat odboráři

  15:01aktualizováno  15:01
Věci veřejné chtějí v souboji se zbytkem vlády o 9 miliard navíc na stavbu silnic v příštím roce využít toho, že to podporují i odboráři a zaměstnavatelé. Ještě před schvalováním rozpočtu žádají VV jednání tripartity, kde by to slyšel i premiér. Ministr dopravy Pavel Dobeš si v krajním případě pozve odboráře na ministerstvo.

Ministr dopravy Pavel Dobeš chce využít k tlaku na vládu, aby dostal přidáno alespoň 9 miliard pro fond dopravy, využít toho, že ho podporují i odbory a zaměstnavatelé.

Bitva o miliardy navíc pro fond dopravy se táhne už řadu týdnů. Vláda musela dvakrát přerušit jednání o rozpočtu, naposledy ve středu, když Věci veřejné jasně spojily své požadavky a shodu na rozpočtu s tím, zda vůbec zvednou ruku pro vládou připravované církevní restituce. Zatím to VV zablokovaly.

A ve čtvrtek skončilo jednání tripartity "do vytracena". Premiér Petr Nečas na něm vůbec nebyl kvůli oficiální návštěvě Izraele a ministr financí Miroslav Kalousek, kterého v posledních dnech trápí zdravotní problémy, musel z jednání odjet do nemocnice. Tripartita, tedy jednání, kde se vláda setkává s odboráři a se zaměstnavateli, proto nebyla usnášeníschopná.

Na jednání, které se neslo v bojovném duchu, odbory kritizovaly, že navržený rozpočet se schodkem 105 miliard korun se opírá i o zákony, které dosud definitivně neprošly parlamentem. Stát tak počítá i s příjmy, které zatím nejsou stoprocentně jisté.

Odboráři a zaměstnavatelé ale na jednání výrazně podpořili Dobešův požadavek, kvůli kladnému dopadu na stavebnictví. Požádali také o jednání tripartity na úterý večer, tedy den před jednáním vlády.

"Ministerstvo dopravy považuje jejich požadavek za legitimní a já doufám, že pan premiér Nečas volání po dalším zasedání tripartity vyslyší a svolá," uvedl Dobeš.

Když premiér tripartitu nesvolá, svolá si Dobeš "své" odboráře

"Pokud pan premiér jednání nesvolá, svolám jednání odborů a zaměstnavatelů za ministerstvo dopravy. Bude se konat v úterý 20. září 2011 v devět hodin v budově ministerstva dopravy a tímto předběžně na jednání zvu i další členy velké tripartity," citoval server ihned.cz ministra dopravy.

Je ale sporné, zda by si právě tímto Dobeš a Věci veřejné nějak pomohly. Takovou Tripartitu totiž svolává premiér, který o tom bude rozhodovat po návratu z Izraele.

Ministr dopravy ale později své původní vyjádření zmírnil. Řekl, že rozhodně nechce svolávat nějaké vzdorojednání proti vůli premiéra. U Dobeše na ministerstvu by se sešla, jak upřesnil, jen "malá dopravní tripartita", které se kromě ministra dopravy účastní odboráři a zaměstnavatelé ze sektoru dopravy. Žádný jiný člen vlády u toho být nemusí a Dobeš takové jednání svolat může. Výstupem z takového jednání by ovšem ministry za ODS a TOP 09 těžko o něčem přesvědčoval.

Svůj požadavek na 9 miliard korun navíc pro fond dopravy opírá ministr o to, že v opačném případě by stát v roce 2015 tratil 36 miliard korun. Z toho 26 miliard korun by jeho resort musel vrátit Evropské unii, zbytek by chyběl na nevybrané DPH. Dotace z evropských fondů jsou totiž podmíněné tím, že žadatel dá na projekt i část vlastních peněz. Ty by ale v tomto případě chyběly.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Najdete na iDNES.cz